Rewolucja w brytyjskim systemie nadzoru finansowego. Nowy kanclerz skarbu uważa, że dotychczasowy urząd nadzorczy FSA przegapił symptomy kryzysu finansowego i w ten sposób zupełnie się skompromitował - i dlatego chce go zlikwidować. Najważniejsze kompetencje FSA miałby przejąć Bank Anglii.
Urząd Financial Services Authority (FSA) został utworzony w 1997 roku przez Gordona Browna. Nowy minister finansów George Osborne zapowiedział reformę instytucji regulujących system finansowy Wielkiej Brytanii. Bank of England ma stać się odpowiedzialny za nadzór nad pożyczkodawcami, firmami ubezpieczeniowymi i bankami inwestycyjnymi oraz nad ogólną kondycją brytyjskiej gospodarki.
Kanclerz skarbu uważa, że ponieważ banki centralne są, jako pożyczkodawcy, "ostatnią deską ratunku", doświadczenie kryzysu wykazało, że powinny znać każdy aspekt działalności instytucji, które być może będą musiały wesprzeć.
Zmiany będzie musiał ratyfikować brytyjski parlament, co oznacza, że wprowadzenie ich w życie może potrwać do 2012 roku.
Projekt już skrytykował poprzedni minister finansów Alistair Darling, który powiedział, że planowana przez Osborna reorganizacja osłabi system regulacji finansów.
Źródło: TVN CNBC, PAP