Minister Bieńkowska i "projekty kluczowe"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plSzkoła o. Rydzyka nie otrzyma dofinansowania z pieniędzy UE

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dokonało weryfikacji tzw. listy projektów kluczowych - czyli tych, które mają być dofinansowane ze środków UE. Min. Elżbieta Bieńkowska ogłosiła, że teraz lista liczy 433 projekty.

To o połowę mniej niż lista stworzona w sierpniu za czasów rządu PiS. Redukcja liczby projektów uwolniła prawie 30 mld zł, czyli 22 proc. pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie. Środki te mają być przeznaczone głównie na dofinansowanie projektów wyłanianych w konkursach.

- Umieszczenie projektu na liście nie oznacza gwarancji otrzymania środków - powiedziała Bieńkowska. Wyjaśniała, że żeby podpisać tzw. preumowę najpierw trzeba spełnić szereg warunków. - Moment w którym można być pewnym środków, to moment podpisania umowy właściwej - dodała.

Szkoła o. Rydzyk nie dostanie

Minister poinformowała, że z listy została usunięta m.in. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, czyli projekt zgłoszony przez o. Tadeusza Rydzyka. - Jest to decyzja absolutnie merytoryczna, szkoła o. Rydzyka nie spełniała kryteriów - zapewniła Bieńkowska na konferencji prasowej.

W sierpniu nowe projekty

Na przedstawionej przez ministerstwo liście projektów do dofinansowania znalazły się m.in: budowa autostrad A1 i A4 oraz południowa obwodnica Warszawy na drodze S2. Dofinansowanie dostanie także warszawskie lotnisko i metro.

Resort umieścił też na liście także m.in. połączenie energetyczne Polska-Litwa i budowa rurociągu naftowego Brody-Płock z możliwością przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim.

Minister Bieńkowska powiedziała, że lista będzie weryfikowana co pół roku, a w sierpniu na liście będą mogły się znaleźć nowe projekty. Według jej słów obecna weryfikacja została przeprowadzana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w porozumieniu z właściwymi resortami pełniącymi funkcje instytucji pośredniczących we wdrażaniu tych programów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl