Miliony zamknięte w butelkach whisky. Jak smakuje prestiż?

632 tys. dol. kosztowała najdroższa w historii whisky na świecieShutterstock

Mimo marzeń wielu o pełnej suwerenności, Szkoci zdecydowali o pozostaniu w Zjednoczonym Królestwie. Idea niepodległości tego zielnego kraju została zbudowana wokół potencjał w zakresie złóż ropy i gazu. Ale Szkoci mają też inne bogactwo: whisky.

Whisky dla wielu to nie tylko alkohol. Dla jednych to pasja, a dla drugich inwestycja. Na aukcjach za butelkę kolekcjonerzy potrafią płacić krocie, ale czy wydane pieniądze są zawsze tego warte?

632 tys. dolarów kosztowała najdroższa w historii whisky na świecie. Sześciolitrową karafkę Macallan M w tym roku zlicytowano w Hongkongu.

Rekordowa aukcja

Na cenę whisky wpływa m.in. jakość, wiek, rocznik i unikalność, czyli liczba dostępnych na rynku egzemplarzy. Destylarnia Macallan w ostatnich latach wyspecjalizowała się w produkcji kolekcjonerskich edycji butelek tego trunku. Często osiągają one astronomiczne ceny.

Początkowo 6-litrową karafkę whisky Macallan M wyceniono na 260-515 tys. dolarów. Cenę na licytacji wywindował m.in. fakt, że ta edycja zawiera jedynie 4 butelki. Drugą z czterech karafek Macallan sprzedał prywatnemu nabywcy, a pozostałe dwie zamknął w swoim skarbcu. Każda z karafek jest unikatowa, bo nawiązuje do innego z cesarzy rzymskich. Sprzedana za 632 tys. dolarów butelka nosi imię Konstantyna.

Tysiące za butelkę

Poprzedni rekord wynosił 460 tys. dolarów i był ustanowiony na licytacji w Nowym Jorku w 2010 roku. Również pochodzi z destylarni Macallan w Craigellachie w Szkocji. W zestawieniu najdroższych butelek whisky znalazła się również szkocka Delmore Sinclair. 62-letni trunek można było nabyć za 125 tys. funtów za butelkę.

Łukasz Kreft, który od lat pasjonuje się przede wszystkim szkocką i japońska whisky, a swoje doświadczenia opisuje na blogu „Luk Loves Whisky” twierdzi, że sklepowa cena whisky – dla Kowalskiego, a nie kolekcjonerów - zależy przede wszystkim od obciążeń podatkowych. Jednak, gdyby pominąć ten parametr, trzeba pamiętać to, że za single malta zapłacimy zdecydowanie więcej niż whisky blended, bo różne są koszty produkcji tych trunków.

Jaka różnica?

- Single malt powstaje tylko z trzech składników: kiełkującego jęczmienia (malted barley), wody i drożdży. Elementy te po zmieszaniu i fermentacji poddaje się dwukrotnej, rzadziej trzykrotnej, destylacji w alembiku (cooper pot still). Tak powstały destylat musi dojrzeć w beczce przez minimum trzy lata. Whisky blended też oczywiście musi mieć minimum trzy lata, jednak jej istotnym składnikiem jest grain whisky, którą produkuje się w sposób ciągły w kolumnach destylacyjnych, w bardzo dużych ilościach – tłumaczy Łukasz Kreft.

Eksperci uważają, że single malta większość swojego wyjątkowego smaku zawdzięcza w wyniku interakcji alkoholu z beczką. Dlatego w procesie tworzenia whisky tak ważny jest odpowiedni dobór drewna.

- A tu na plan pierwszy wyłania się kwestia ceny beczek. Przykładowo beczka po Burbonie może kosztować około 60-80 funtów, a beczka po sherry nawet 600 funtów. Takie elementy oczywiście muszą mieć wpływ na cenę końcowego produktu – wyjaśnia ekspert.

Są zasady… picia

Powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach picia tego szlachetnego trunku. Nie ma nic złego w piciu popularnej whisky blended w klasycznych dużych szklankach o grubym dnie i ściankach. Jeśli jednak degustujemy single malty, to powinniśmy dysponować odpowiednim sprzętem.

- Degustujemy je dla walorów tak zapachowych, jak i smakowych, więc warto zdecydować się na kieliszki o szerszej czarce i zwężającym się otworze, np. w kształcie kwiatu tulipana, który pozwoli zebrać zapachy i skierować je do naszego nosa – wyjaśnia Kreft.

Grzegorz Nowicki, który wraz z Danielem Lichotą prowadzi stronę whiskymywife.pl dla pasjonatów whisky radzi, że jeśli brakuje nam fachowego szkła, to możemy zastąpić je np. kieliszkiem do koniaku, bądź likieru.

- Jedynym dodatkiem może być tylko niegazowana woda w przypadku kiedy moc jest dla nas za wysoka. Trunek powinien być podany w temperaturze pokojowej, bo w takich warunkach whisky ma najwyraźniejszy smak i zapach. Degustacja powinna się odbyć w pomieszczeniu gdzie nie ma obcych zapachów. Przed nią nie powinniśmy spożywać ciężkich, tłustych potraw ani palić tytoniu, który blokuje kubki smakowe – wyjaśnia Grzegorz Nowicki.

Cola i lód?

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę podając whisky? Eksperci zgodnie mówią, że najważniejsze jest to, aby czerpać radość z degustacji. Jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad i przede wszystkim umiar.

- Przede wszystkim odpada mieszanie z colą, gdyż wtedy topimy single malta i w zasadzie degustujemy colę wzmocnioną alkoholem. Nie przygniatamy lodem, który mocno obniżając temperaturę zabija zapach i smak. Z lodem i colą zazwyczaj pije się whisky typu blended i nie ma w tym nic złego – twierdzi Łukasz Kreft.

Jego zdaniem do single maltów o zawartości alkoholu np. ponad 43 proc. można dodać kilka kropel wody, a kiedy trunek jest jeszcze mocniejszy, to ilość wody należy zwiększać stopniowo. – Ale zawsze z umiarem, pomoże to otworzyć whisky i uwolnić więcej zapachów i smaków – dodaje Kreft.

Jak smakuje prestiż?

Miłośnicy whisky, których nie stać na butelki warte kilkanaście tysięcy dolarów zapewne zastanawiają się, jak smakują trunki z najdroższej półki. Eksperci są zgodni, że degustacja dojrzewającego przez wiele lat whisky to prawdziwa przygoda i często smakowe szaleństwo.

- Leżakujące przez dekady trunki mogą smakować wyjątkowo. Wpływ beczki na alkohol jest bardzo duży. Powoduje to, że zapach, jak i smak są różnorodne i bogate. Pojawia się wielowarstwowość i zmienność całej gamy wrażeń degustacyjnych. Napełniając beczkę destylatem nie można założyć, że whisky zostanie zabutelkowana np. za 50 lat. Wszystko jest efektem regularnego badania próbek i oceny jak dojrzewa. Czasem whisky leżąca w beczce np. 20 lat może być bardzo nasycona drewnem i nie smakować dobrze. Jednak destylarnie oferujące stare whisky starają się je tak dobrać, aby zapewnić wyśmienity smak i aromat – twierdzi Kreft.

Warto?

Jednak czy zawsze wraz z wyższą ceną idzie lepszy smak i większe doznania? – Nie zawsze –odpowiada bloger. – Istnieje wiele tańszych, młodszych single maltów, które są bardzo dobre. Starszy nie zawsze oznacza lepszy. Starsza whisky z reguły jest mniej dostępna, istnieje mniej egzemplarzy na rynku i to przede wszystkim uzasadnia wyższą cenę – wyjaśnia Kreft.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl