Miliony zamknięte w butelkach whisky. Jak smakuje prestiż?

632 tys. dol. kosztowała najdroższa w historii whisky na świecieShutterstock

Mimo marzeń wielu o pełnej suwerenności, Szkoci zdecydowali o pozostaniu w Zjednoczonym Królestwie. Idea niepodległości tego zielnego kraju została zbudowana wokół potencjał w zakresie złóż ropy i gazu. Ale Szkoci mają też inne bogactwo: whisky.

Whisky dla wielu to nie tylko alkohol. Dla jednych to pasja, a dla drugich inwestycja. Na aukcjach za butelkę kolekcjonerzy potrafią płacić krocie, ale czy wydane pieniądze są zawsze tego warte?

632 tys. dolarów kosztowała najdroższa w historii whisky na świecie. Sześciolitrową karafkę Macallan M w tym roku zlicytowano w Hongkongu.

Rekordowa aukcja

Na cenę whisky wpływa m.in. jakość, wiek, rocznik i unikalność, czyli liczba dostępnych na rynku egzemplarzy. Destylarnia Macallan w ostatnich latach wyspecjalizowała się w produkcji kolekcjonerskich edycji butelek tego trunku. Często osiągają one astronomiczne ceny.

Początkowo 6-litrową karafkę whisky Macallan M wyceniono na 260-515 tys. dolarów. Cenę na licytacji wywindował m.in. fakt, że ta edycja zawiera jedynie 4 butelki. Drugą z czterech karafek Macallan sprzedał prywatnemu nabywcy, a pozostałe dwie zamknął w swoim skarbcu. Każda z karafek jest unikatowa, bo nawiązuje do innego z cesarzy rzymskich. Sprzedana za 632 tys. dolarów butelka nosi imię Konstantyna.

Tysiące za butelkę

Poprzedni rekord wynosił 460 tys. dolarów i był ustanowiony na licytacji w Nowym Jorku w 2010 roku. Również pochodzi z destylarni Macallan w Craigellachie w Szkocji. W zestawieniu najdroższych butelek whisky znalazła się również szkocka Delmore Sinclair. 62-letni trunek można było nabyć za 125 tys. funtów za butelkę.

Łukasz Kreft, który od lat pasjonuje się przede wszystkim szkocką i japońska whisky, a swoje doświadczenia opisuje na blogu „Luk Loves Whisky” twierdzi, że sklepowa cena whisky – dla Kowalskiego, a nie kolekcjonerów - zależy przede wszystkim od obciążeń podatkowych. Jednak, gdyby pominąć ten parametr, trzeba pamiętać to, że za single malta zapłacimy zdecydowanie więcej niż whisky blended, bo różne są koszty produkcji tych trunków.

Jaka różnica?

- Single malt powstaje tylko z trzech składników: kiełkującego jęczmienia (malted barley), wody i drożdży. Elementy te po zmieszaniu i fermentacji poddaje się dwukrotnej, rzadziej trzykrotnej, destylacji w alembiku (cooper pot still). Tak powstały destylat musi dojrzeć w beczce przez minimum trzy lata. Whisky blended też oczywiście musi mieć minimum trzy lata, jednak jej istotnym składnikiem jest grain whisky, którą produkuje się w sposób ciągły w kolumnach destylacyjnych, w bardzo dużych ilościach – tłumaczy Łukasz Kreft.

Eksperci uważają, że single malta większość swojego wyjątkowego smaku zawdzięcza w wyniku interakcji alkoholu z beczką. Dlatego w procesie tworzenia whisky tak ważny jest odpowiedni dobór drewna.

- A tu na plan pierwszy wyłania się kwestia ceny beczek. Przykładowo beczka po Burbonie może kosztować około 60-80 funtów, a beczka po sherry nawet 600 funtów. Takie elementy oczywiście muszą mieć wpływ na cenę końcowego produktu – wyjaśnia ekspert.

Są zasady… picia

Powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach picia tego szlachetnego trunku. Nie ma nic złego w piciu popularnej whisky blended w klasycznych dużych szklankach o grubym dnie i ściankach. Jeśli jednak degustujemy single malty, to powinniśmy dysponować odpowiednim sprzętem.

- Degustujemy je dla walorów tak zapachowych, jak i smakowych, więc warto zdecydować się na kieliszki o szerszej czarce i zwężającym się otworze, np. w kształcie kwiatu tulipana, który pozwoli zebrać zapachy i skierować je do naszego nosa – wyjaśnia Kreft.

Grzegorz Nowicki, który wraz z Danielem Lichotą prowadzi stronę whiskymywife.pl dla pasjonatów whisky radzi, że jeśli brakuje nam fachowego szkła, to możemy zastąpić je np. kieliszkiem do koniaku, bądź likieru.

- Jedynym dodatkiem może być tylko niegazowana woda w przypadku kiedy moc jest dla nas za wysoka. Trunek powinien być podany w temperaturze pokojowej, bo w takich warunkach whisky ma najwyraźniejszy smak i zapach. Degustacja powinna się odbyć w pomieszczeniu gdzie nie ma obcych zapachów. Przed nią nie powinniśmy spożywać ciężkich, tłustych potraw ani palić tytoniu, który blokuje kubki smakowe – wyjaśnia Grzegorz Nowicki.

Cola i lód?

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę podając whisky? Eksperci zgodnie mówią, że najważniejsze jest to, aby czerpać radość z degustacji. Jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad i przede wszystkim umiar.

- Przede wszystkim odpada mieszanie z colą, gdyż wtedy topimy single malta i w zasadzie degustujemy colę wzmocnioną alkoholem. Nie przygniatamy lodem, który mocno obniżając temperaturę zabija zapach i smak. Z lodem i colą zazwyczaj pije się whisky typu blended i nie ma w tym nic złego – twierdzi Łukasz Kreft.

Jego zdaniem do single maltów o zawartości alkoholu np. ponad 43 proc. można dodać kilka kropel wody, a kiedy trunek jest jeszcze mocniejszy, to ilość wody należy zwiększać stopniowo. – Ale zawsze z umiarem, pomoże to otworzyć whisky i uwolnić więcej zapachów i smaków – dodaje Kreft.

Jak smakuje prestiż?

Miłośnicy whisky, których nie stać na butelki warte kilkanaście tysięcy dolarów zapewne zastanawiają się, jak smakują trunki z najdroższej półki. Eksperci są zgodni, że degustacja dojrzewającego przez wiele lat whisky to prawdziwa przygoda i często smakowe szaleństwo.

- Leżakujące przez dekady trunki mogą smakować wyjątkowo. Wpływ beczki na alkohol jest bardzo duży. Powoduje to, że zapach, jak i smak są różnorodne i bogate. Pojawia się wielowarstwowość i zmienność całej gamy wrażeń degustacyjnych. Napełniając beczkę destylatem nie można założyć, że whisky zostanie zabutelkowana np. za 50 lat. Wszystko jest efektem regularnego badania próbek i oceny jak dojrzewa. Czasem whisky leżąca w beczce np. 20 lat może być bardzo nasycona drewnem i nie smakować dobrze. Jednak destylarnie oferujące stare whisky starają się je tak dobrać, aby zapewnić wyśmienity smak i aromat – twierdzi Kreft.

Warto?

Jednak czy zawsze wraz z wyższą ceną idzie lepszy smak i większe doznania? – Nie zawsze –odpowiada bloger. – Istnieje wiele tańszych, młodszych single maltów, które są bardzo dobre. Starszy nie zawsze oznacza lepszy. Starsza whisky z reguły jest mniej dostępna, istnieje mniej egzemplarzy na rynku i to przede wszystkim uzasadnia wyższą cenę – wyjaśnia Kreft.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w proteście przeciwko masowej turystyce w centrum Barcelony. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących konfiskaty auta nietrzeźwym kierowcom. - Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry, ponieważ nie może tak być, że cacka się z ludźmi, którzy mają ochotę się napić - stwierdził na antenie TVN24 Krzysztof Dowgird z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Źródło:
tvn24.pl

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto padły dwie główne wygrane. Do graczy trafi prawie po 1,4 miliona złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 6 lipca 2024 roku.

Padły dwie szóstki w Lotto

Padły dwie szóstki w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Otrzymane prezenty, w tym tak zwane koperty traktowane są jako darowizny i o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym - wskazała ekspertka e-pity.pl Monika Piątkowska. Zwróciła uwagę, że otrzymana kwota jest liczona w okresie pięciu lat.

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Źródło:
PAP

W Wenecji turyści dostają ulotki po angielsku z ostrzeżeniami przed grą "w trzy kubki" oraz innymi oszustwami i kradzieżami, na które są narażeni w trakcie zwiedzania. To nowa inicjatywa weneckiej policji.

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku ma wejść podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wprowadzenie takiego systemu przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Źródło:
PAP

Od niedzieli wszystkie nowo rejestrowane samochody muszą być wyposażone w rejestratory danych zdarzeń (EDR) - przekazał rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) Mikołaj Krupiński. Wyjaśnił, że są to urządzenia podobne do montowanych w samolotach tak zwanych czarnych skrzynek.

To urządzenie musi znaleźć się w samochodzie. Nowe przepisy od jutra

To urządzenie musi znaleźć się w samochodzie. Nowe przepisy od jutra

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem zaczął się całodobowy strajk na kolei we Włoszech. Możliwe są utrudnienia w ruchu pociągów, także tych dużych prędkości.

Strajk na włoskiej kolei. Utrudnienia dla pasażerów

Strajk na włoskiej kolei. Utrudnienia dla pasażerów

Źródło:
PAP

Przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod portal rządowy ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści "zachęcają do wybrania banku, w którym posiadamy rachunek" i próbują wyłudzić dane logowania.

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Źródło:
tvn24.pl

Kolonie, obozy i campy pod patronatem popularnych w internecie twórców nie tracą na popularności, choć za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Dzieci mogą nauczyć się między innymi tańców popularnych na platformie TikTok czy zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą. Ale specjaliści nie są zachwyceni takim spędzaniem wolnego czasu. Jak mówi psycholożka Natalia Boszczyk "to podsycanie kultury narcyzmu".

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

Źródło:
tvn24.pl

Kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni ma być bezpłatny dla osób do 27. roku życia - podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Podkreśliła jednak, że pula biletów ma być ograniczona.

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP

Skoro nie ma konkurencji to Google dyktuje warunki w sprzedaży reklamy online, Meta dyktuje warunki sprzedaży reklamy w mediach społecznościowych, a media tradycyjne dostają taki kawałek tego tortu, na jaki muszą się zgodzić, bo nie mają z kim tak naprawdę o tym dyskutować - stwierdziła na antenie TVN24 Sylwia Czubkowska, Techstorie, Tok FM, komentując zmiany w prawie autorskim.

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Źródło:
tvn24.pl

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało siedem osób, podejrzewanych o oszukanie ponad 6 tysięcy klientów poprzez fałszywe sklepy internetowe. "Sprawcy założyli profesjonalnie wyglądające sklepy internetowe za których pośrednictwem oferowali do sprzedaży oryginalne markowe perfumy oraz urządzenia elektroniczne" - informuje polska policja.

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Za niewydanie Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta kontraktów dotyczących budowy Nord Stream 2 rosyjski gigant ma ponieść karę. To pierwszy sukces naszego urzędu w tym konflikcie - donosi piątkowy "Puls Biznesu".

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Źródło:
PAP

Samochody Tesli po raz pierwszy w historii znalazły się na liście zakupów chińskiego rządu - przekazał państwowy portal Paper.cn. Chodzi o Model Y, który jak podkreślają tamtejsze władze, jest "autem krajowym, a nie importowanym", produkowanym w Szanghaju.

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Źródło:
CNN