- Dopiero po 55. roku życia funkcjonariusze m.in. policji i żołnierze będą mogli przejść na emeryturę, pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat - m.in. takie zmiany zakłada projekt ustawy emerytalnej służb mundurowych przygotowany przez MSW i skierowany we wtorek do konsultacji społecznych. Przy obecnym prawie "mundurowym emerytem" można zostać już w wieku 35 lat.
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało do konsultacji społecznych projekt ustawy zawierający propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Zaproponowane zmiany obejmą tylko tych funkcjonariuszy, którzy zostaną przyjęci do służby po wejściu w życie nowych przepisów. Zmiany nie dotyczą funkcjonariuszy pełniących już służbę - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak.
Dodała jednak, że funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem.
Nie będzie 35-letnich emerytów
Projekt przewiduje, że zachowany zostanie odrębny system emerytalny służb mundurowych (tzw. zaopatrzeniowy). To oznacza, że ta grupa zawodowa nie zostanie włączona do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS.
Funkcjonariusze i żołnierze będą nabywać prawo do emerytury po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku i stażu służby. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat. Obecnie emerytura mundurowa przysługuje po 15 latach służby bez względu na wiek, co wiąże się z tym, że świadczenie dostają osoby w wieku nawet 35 lat.
Związki zawodowe nie chcą się zgodzić na takie rozwiązanie. Są w stanie zaakceptować jedynie opcję, gdzie funkcjonariusze będą mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 25 lat i przekroczeniu wieku 50 lat.
Po zmianach w prawie wysokość emerytury będzie zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Po 15 latach służby emerytura wynosi 40 proc. ostatniej wypłaty, a wraz z każdym kolejnym przepracowanym rokiem wzrasta o 2,6 proc.. Maksymalnie może wynieść 75 proc. ostatniej pensji.
Minister ma nadzieję na zmiany za rok
Konsultacje społeczne nad projektem zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych potrwają 30 dni. Po przeprowadzonych konsultacjach Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zorganizuje konferencję uzgodnieniową w celu przeanalizowania zgłoszonych uwag i przyjęcia ostatecznej wersji projektu. Jeszcze w lutym MSW planuje skierować projekt na Komitet Rady Ministrów, a następnie pod obrady Rady Ministrów. Można więc przypuszczać, że zostanie on przekazany pod obrady Sejmu jeszcze w marcu.
Zmiany objęłyby funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24