W kwietniu br. wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym, wzrósł w Polsce o 2,4 pkt i wyniósł 30,2 pkt - wynika z badania TNS Polska oraz Związku Banków Polskich. Za tą poprawą stoją m.in. wzrosty w obrębie kredytów gospodarstw domowych oraz dla przedsiębiorstw.
- W przypadku tych pierwszych kluczowe okazały się kredyty konsumpcyjne - powiedział w poniedziałek Marcin Idzik z TNS Polska. Dodał, że 52 proc. placówek bankowych odnotowało w ujęciu miesięcznym wzrost liczby udzielonych kredytów osobom indywidualnym.
Utrzymana dynamika
Jak mówił, jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, to wśród bankowców przeważają opinie, że dynamika z pierwszego kwartału br. zostanie utrzymana w kolejnych miesiącach.
- W przypadku kredytów dla podmiotów gospodarczych, uwagę zwracają wskaźniki dla kredytów obrotowych oraz inwestycyjnych, szczególnie, gdy porównamy je z odnotowanymi rok wcześniej. W przypadku kredytów inwestycyjnych mamy wzrost o 21 pkt, a obrotowych - o 25 pkt. - mówił.
Idzik podkreślił, że odnotowane wzrosty są dobrym prognostykiem dla przyszłej sytuacji gospodarczej zarówno kraju, jak i przedsiębiorstw.
Wskazał też, że aktywność przedsiębiorstw w segmencie depozytów systematycznie spada. - To nas nie dziwi, bo jest to typowe dla wchodzenia w fazę ożywienia gospodarczego - dodał.
Prognozy
Z badania wynika, że wskaźnik prognoz dla kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w kwietniu 69 pkt., bez zmian miesiąc do miesiąca, a wskaźnik oceny dla tego segmentu osiągnął 32 pkt., co oznacza wzrost o 10 pkt.
W przypadku prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w kwietniu wskaźnik sięgnął 34 pkt. i nie zmienił się względem odczytu z marca, a wskaźnik ocen osiągnął 18 pkt., wobec 13 pkt. z poprzednio.
Jeśli chodzi o wskaźnik prognoz dla depozytów gospodarstw domowych wyniósł on w kwietniu 21 pkt., po wzroście o 2 pkt. wobec marca, a wskaźnik ocen bieżących wyniósł 16 pkt., co oznacza jego spadek o 1 pkt.
Wskaźnik prognoz dla depozytów podmiotów gospodarczych wyniósł w kwietniu 8 pkt. i był niższy od marcowego odczytu o 1 pkt. Wskaźnik ocen w tym segmencie wyniósł 3 pkt. wobec 7 pkt. w poprzednim badaniu.
Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shtterstock