Dwie firmy informatyczne - hinduska i polska, rodzimy producent mebli oraz amerykański koncern drukarski dostały pozwolenie na działalność Krakowskiego Parku Technicznego zarządzającego SSE.
Nowymi podmiotami w krakowskiej SSE będą: hinduska firma informatyczna HCL Technologies chcąca uruchomić swoje drugie w Europie centrum usług outsourcingowych z zatrudnieniem wynoszącym około 250 pracowników oraz polska firma projektująca i produkująca meble biurowe i sklepowe Ergo, która kosztem 4,8 mln zł zbuduje budynek biurowy na terenie podstrefy w Czyżynach.
Zezwolenia otrzymały też dwie firmy już obecne w strefie, a teraz planujące rozszerzenie działalności. Są to amerykański koncern drukarski RR Donnelley, który kosztem 3,2 mln zł zamierza rozbudować istniejąca drukarnię oraz rodzima spółka informatyczna Comarch SA rozbudowująca swoją siedzibę w Krakowie.
W najbliższym czasie zezwolenie na działalność w podstrefie krakowskiej SSE, w Niepołomicach ma otrzymać spółka ACP Polska, zamierzająca za około 11,5 mln euro wybudować fabrykę produkującą części i akcesoria do samochodów ciężarowych. Zakład będzie pracował głównie na potrzeby, powstającej obok, fabryki ciężarówek MAN. Zatrudnionych w nim zostanie około 100 osób.
O rozszerzenie krakowskiej SSE na biurowiec przy ulicy Wadowickiej w Krakowie stara się też koncern telekomunikacyjny Motorola, który chce tam zlokalizować swoje centrum rozliczeń finansowych. Aby sprostać wymogom formalnym związanym z rozszerzeniem specjalnej strefy ekonomicznej, firma będzie musiała zatrudnić tam co najmniej 200 osób. Decyzje w tej sprawie spodziewane są na przełomie sierpnia i września.
W chwili powstania, w 1998 roku, powierzchnia krakowskiej SSE wynosiła 66 hektarów w trzech podstrefach ulokowanych wyłącznie Krakowie. Obecnie jej powierzchnia wynosi 264 hektary skupione w siedmiu podstrefach na terenie dwóch województw: małopolskiego i podkarpackiego.
Początkowo strefa nastawiona była przede wszystkim na nowe przedsięwzięcia inwestycyjne, tzw. greenfield investment w sektorze wysokich technologii. Obecnie lokowane są tam także centra finansowo-księgowe oraz inwestycje z sektora motoryzacyjnego, chemicznego i budowlanego. Do tej pory spółka zarządzająca strefą wydała blisko 50 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, a 16 firm rozpoczęło produkcję.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24