3,2 proc. może wynieść PKB Polski w 2014 – prognozuje prof. Jerzy Osiatyński. Ekonomista został w piątek powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na członka Rady Polityki Pieniężnej.
Zdaniem Jerzego Osiatyńskiego w przyszłym roku nie możemy oczekiwać gwałtownego ożywienia gospodarczego. - Wydaje mi się, że w przyszłym roku będziemy mieli być może nawet więcej, niż 3,0 proc. wzrostu PKB, wydaje mi się, że 3,2 proc. nie zdziwiłoby mnie, gdybyśmy mieli taki wzrost - powiedział prof. Osiatyński na antenie biznesowej TVN24.
Na tle Europy
- To na pewno będzie dużo z punktu widzenia przeciętnych stóp wzrostu w obszarze euro. To będzie także dużo, jeśli chodzi o przeciętne w Europie. Ale czy to będzie dostatecznie dużo, aby zmniejszyć bezrobocie w sposób wyraźny (...), tego nie umiem dziś powiedzieć - dodał.
W jego opinii w szybkiej przyszłości nie powinno się oczekiwać wystąpienia nacisków inflacyjnych.
- Jak długo jednostkowe koszty pracy nie rosną szybciej niż wydajność pracy, to nie ma nacisku na ceny (...). To co jest ciekawe dla Polski, że ta różnica, ta marża narzutu ponad koszty pracy w Polsce jest stosunkowo wysoka, więc właściwe mogę odpowiedzieć na podstawie innych badań, że przy tym poziomie niewykorzystania aparatu wytwórczego i przy tym poziomie bezrobocia nie wydaje mi się, żeby w szybkiej przyszłości można było przewidywać występowanie nacisków inflacyjnych - powiedział.
Nowy członek RPP
Prezydent powołał w piątek prof. Jerzego Osiatyńskiego na członka RPP w związku z październikową rezygnacją z tej funkcji prof. Zyty Gilowskiej.
Jerzy Osiatyński urodził się w Rydze 2 listopada 1941 r. W 1964 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). W 1989 r. uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.
Pracuje w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN; od 2007 r. jest przewodniczącym Rady Naukowej INE PAN. Od 2001 r. jest profesorem w Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Bielsku Białej.
W latach 1989-91 był ministrem - kierownikiem Centralnego Urzędu Planowania w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Był posłem na Sejm X, I, II i III kadencji. Od 1992 r. do 1993 r. pełnił funkcję ministra finansów w rządzie Hanny Suchockiej.
W latach 1995-2008 Jerzy Osiatyński pełnił funkcję konsultanta Banku Światowego. Od 2007 roku jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, od 2009 r. członkiem Komitetu Badań Ekonomicznych NBP, a od stycznia do 10 kwietnia 2010 r. był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Od 12 października 2010 roku doradca społeczny prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Zgodnie z ustawą o NBP, w skład RPP wchodzą: przewodniczący Rady, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka Rady wynosi 6 lat, funkcję tę można pełnić tylko przez jedną kadencję.
Autor: msz/ / Źródło: PAP