93,3 gramów (czyli ok. trzech uncji), 5 centymetrów średnicy i podobizna Jana Pawła II - tak wygląda najnowsza kolekcjonerska moneta wydana przez Narodowy Bank Polski. Moneta dla wybranych, bo wybito ich zaledwie 500 egzemplarzy.
Na sprzedaż przeznaczono 483 egzemplarze monet o nominale 1000 złotych. Specjaliści zwracają uwagę, że to najcięższa moneta, jaką dotąd wyemitował Narodowy Bank Polski. Przy obecnym poziomie cen złota, zbliżających się do 1 500 dolarów za uncję, sam kruszec jest wart nieco ponad 12 tysięcy złotych.
Za ile będzie można kupić kolekcjonerską monetę - to dopiero się okaże, bo sprzedaż jest prowadzona ma zasadzie aukcji w należącym do NBP internetowym Kolekcjoner. Cena wywoławcza to 14 150 złotych nie wydaje się wygórowana, ale jest niemal pewne, że ostateczne kwoty będą znacznie wyższe. Aukcja kończy się 21 kwietnia.
Portal bankier.pl zwraca uwagę, że ostatni raz kolekcjonerską monetę w tak niskim nakładzie wyemitowano w 1995 roku. Wtedy ważącą pół uncji 200-złotówkę z podobizną Fryderyka Chopina sprzedawano po 780 złotych. Dziś jej wartość jest ponad 47 razy wyższa i sięga 37 tysięcy złotych.
Podobizna Jana Pawła II figuruje też na innych, mniejszych monetach NBP. Ważącą jeden gram, także złotą 25-złotówkę wybito w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy, a jej cena to 500 złotych. Bardziej zamożni kolekcjonerzy mogą się zainteresować także złotą stuzłotówką o wadze ośmiu gramów, wybitą w liczbie 8 tysięcy sztuk, sprzedawaną za 1.780 złotych.
Nominał 20 złotych ma srebrna moneta o wadze 28,28 gram. Wykonano jej 80 tysięcy sztuk, jest zdobiona tampodrukiem: za plecami Jana Pawła II widać biało-niebieską mapę świata. Natomiast obiegowych dwuzłotówek ze stopu Nordic Gold o nominale 2 złote wybito aż milion.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: NBP