Najnowsze

Frank spada 30 gr w kilka minut. Bank Szwajcarii reguluje kurs

Najnowsze

TVN24/ FotorzepaSztywny kurs franka do euro. Rynki zareagowały natychmiast

Bank Szwajcarii interweniował na rynku walutowym ustalając kurs franka do euro na poziomie minimalnego kursu wymiany 1,20. Skutek był natychmiastowy i bardzo zyskał na tym choćby polski złoty. A w konsekwencji – polscy kredytobiorcy.

Jeszcze rano kurs franka szwajcarskiego kształtował się na poziomie 3,84 zł. Po ogłoszeniu decyzji szwajcarskiego banku centralnego w kilka minut spadł ok. 8 proc., poniżej poziomu 3,50 zł. Ok. godz. 10.30 utrzymuje się na poziomie 3,50 zł.

Obecne ogromne przewartościowanie franka szwajcarskiego stwarza dotkliwą groźbę dla szwajcarskiej gospodarki i niesie ze sobą ryzyko rozwoju deflacji. (...) Ze skutkiem natychmiastowym SNB nie będzie tolerował notowań EUR/CHF niższych od minimalnego kursu 1,20 CHF. SNB wzmocni kurs minimalny swą najwyższą determinacją i jest przygotowany do kupna walut zagranicznych w nieograniczonych ilościach. komunikat SNB

Cena euro do franka podskoczyła natychmiast z niespełna 1,12 do 1,2150 franka.

Drastyczna przecena po mocnej decyzji

"Obecne ogromne przewartościowanie franka szwajcarskiego stwarza dotkliwą groźbę dla szwajcarskiej gospodarki i niesie ze sobą ryzyko rozwoju deflacji. (...) Ze skutkiem natychmiastowym SNB nie będzie tolerował notowań EUR/CHF niższych od minimalnego kursu 1,20 CHF. SNB wzmocni kurs minimalny swą najwyższą determinacją i jest przygotowany do kupna walut zagranicznych w nieograniczonych ilościach" – napisał w oficjalnym komunikacie Szwajcarski Bank Narodowy.

Nawet przy kursie na poziomie 1,20 frank jest mocny i powinien się osłabić w dłuższym terminie - prognozuje szwajcarski bank centralny. Nie wyklucza też podjęcia dodatkowych działań, gdyby wymagały tego perspektywy gospodarcze.

Gospodarka Szwajcarii cierpi na nieustająco wysokim kursie franka, dlatego już kilkakrotnie centralny bank podejmował różnego rodzaju interwencje. Dotąd bez tak odczuwalnych sukcesów.

Giełdy na zielono

Po ogłoszeniu komunikatu SNB błyskawicznie zazieleniły się też giełdy. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jeszcze o godz. 10:04 była pod kreską. Natychmiast po informacjach ze Szwajcarii WIG20 skoczył do poziomu 2313,7 pkt. (o godz. 10:09).

O 10.30 utrzymywał się wciąż prawie 1 proc. na plusie.

Na plusie są aktualnie też czołowe europejskie indeksy.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ Fotorzepa