Euroinflacja wciąż podnosi łeb

Najnowsze

Aktualizacja:

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet uważa, że wciąż widoczne jest ryzyko wzrostu cen w strefie euro. Rada EBC pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian, co było zgodne z oczekiwaniami analityków.

- Uzyskane przez nas informacje potwierdziły, iż wciąż obserwujemy widoczny wzrost ryzyka dla stabilności cen. W takim środowisku niezbędne jest uniknięcie szerokich efektów drugiej rundy, szczególnie powiązanych z płacami oraz ustalaniem cen - mówił Trichet na konferencji podsumowującej posiedzenie rady.

Szefa EBC zapewnił, że obecna polityka monetarna będzie prowadzona tak, aby osiągnąć cel, jakim jest stabilność cen. - Będziemy dokładnie monitorować rozwój sytuacji, by osiągnąć nasz cel. Uważamy, że w 2010 uda nam się osiągnąć stabilność cen, ale nie chcę tutaj podawać więcej szczegółów, zanim to nie nastąpi - dodał szef EBC.

Stopy bez zmian

Rada Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian, co było zgodne z oczekiwaniami analityków.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 4,25 proc.

Za kanałem także bez zmian

Także Bank Anglii (Bank of England) utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartek, po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

Główna stopa procentowa repo wynosi nadal 5 proc. Analitycy spodziewali się takiej decyzji BoE.

W tym roku Bank Anglii dwukrotnie obniżał stopy procentowe, za każdym razem o 25 pkt. bazowych - w kwietniu i lutym.

Źródło: TVN24, PAP