Lwy Młodego Biznesu rozdane. Nagrody przyznawane przez organizację Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, w imieniu młodych polskich przedsiębiorców, odebrali przedstawiciele Euro Banku S.A., Poczty Polskiej i Fundacji BRE Banku.
Nagrody te przyznano po raz pierwszy. Mają one honorować doświadczone firmy, instytucje lub osoby prywatne, które wspomagają w Polsce przedsiębiorców początkujących. - Tak jak lew jest odważny i wiele ryzykuje, tak duże przedsiębiorstwa widzą potencjał w niestandardowych przedsięwzięciach młodych ludzi i dają im szanse na dynamiczny rozwój - wyjaśniają inicjatorzy akcji.
Euro Bank S.A., Pocztę Polską i Fundację BRE Banku doceniono m.in. za finansowe i merytoryczne wspieranie realizowanego przez AIP "Konkursu na biznesplany". Jego zwycięzcy mogą założyć i prowadzić własną firmę w sieci AIP. Otrzymują stypendia finansowe umożliwiające otworzenie firmy oraz sprzęt potrzebny do działalności, np. notebooki i telefony komórkowe.
AIP to działająca w Polsce od prawie trzech lat sieć 23 inkubatorów przedsiębiorczości, które funkcjonują przy wiodących uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, na Uniwersytecie Gdańskim i w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Cel AIP, zarządzanych przez 26-letniego Dariusza Żuka, to promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Całą siecią zarządza fundacja AIP.
Sieć - m.in. poprzez udzielanie dotacji finansowych - pomaga młodym przedsiębiorcom założyć własną firmę i ją prowadzić. Dzięki AIP działalność rozpoczęło już ok. 600 firm.
Sieć wspiera np. firmy zajmujące się: organizowaniem spływów pontonowych po Wiśle, zastosowaniem w warunkach domowych odnawialnych źródeł energii, wydawaniem materiałów edukacyjnych z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii w formie komiksów.
Na środowej konferencji zainaugurowano nowy program o nazwie "Załóż firmę z AIP", adresowany do młodych, którzy chcą założyć własną firmę. Będzie on finansowany ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w województwie mazowieckim. Uczestnikami programu mogą zostać osoby zameldowane na terenie woj. mazowieckiego, które nie przekroczyły 25 roku życia i nie są zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako bezrobotni.
Jak wyjaśnił wiceprezes AIP Jacek Aleksandrowicz, w ramach tego programu 20 autorów najlepszych pomysłów na biznes przejdzie m.in. profesjonalny trening przedsiębiorczości, a 15 z nich dostanie bezzwrotną dotację w wysokości 20 tys. złotych na rozpoczęcie działalności. Do czasu wypłaty dotacji, uczestnicy programu będą otrzymywać stypendium w wysokości 300 złotych miesięcznie, co ma pozwolić im na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24