Europejskie banki centralne wsparły w piątek rynki finansowe zastrzykiem 90 mld USD, aby złagodzić napięcia na rynkach wywołane upadkiem amerykańskiego banku Lehman Brothers na początku tygodnia.
Europejski Bank Centralny i Bank Anglii zaoferowały bankom po 40 mld USD, a Narodowy Bank Szwajcarii 10 mld USD.
Indeksy wystrzeliły w górę
Ta interwencja spowodowała kolejną falę euforii na europejskich giełdach. Londyński indeks FTSE 100 rośnie o 8,28 proc., niemiecki DAX o 4,19 proc., a paryski CAC 40 o 6,41 proc. Na GPW spokój. Po znakomitym otwarciu WIG 20 utrzymuje się wciąż na plusie o ponad 3 proc. Równocześnie kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy zyskują 2,3-3,4 proc., co zapowiada, że w USA na początku sesji nastąpią kolejne wzrosty.
Po bankructwie Lehman Brothers banki przestały sobie nawzajem pożyczać pieniądze, co zupełnie zatkało globalny system finansowy. Pieniędzy dostarczają im więc banki centralne, co zapobiega utracie płynności. W czwartek sześć banków centralnych pożyczyło sektorowi finansowemu 180 mld dolarów.
Coraz bliżej plan zażegnania kryzysu
Nastroje na rynkach na świecie poprawiła już w czwartek informacja z USA. Minister skarbu Henry Paulson oraz szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke oświadczyli, że rozważają możliwość przejęcia przez administrację aktywów leżących u źródeł obecnego załamania na rynkach finansowych. Szczegóły długoterminowego planu mają być znane jeszcze w piątek. na razie wiadomo, że Paulson rozmawiał o nim z prawnikami.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: EPA