Sejm przyjął ustawę, która wprowadza opłatę za korzystanie ze służbowego auta. Będzie stała bez względu na pojemność silnika i wyniesie 200 złotych miesięcznie.
Nowelizacja znajduje się w ustawie o ułatwieniach w wykonywaniu działalności gospodarczej. Na jej mocy od 2015 roku pracodawca doliczy 200 zł swojemu pracownikowi do podstawy opodatkowania, jako wartość osiąganej przez niego korzyści z tytułu prywatnego użytkowania firmowego auta. I od tego pracownik zapłaci podatek.
W przypadku, gdy samochód jest wykorzystywany przez część miesiąca, płatność wyniesie 1/30 kwoty za każdy dzień.
Nie doprecyzowano jednak, czy opłatę można naliczyć, gdy pracownik autem służbowym dojeżdża do pracy.
Niejasne przepisy
Przepisy, które regulowały wcześniej opłatę za korzystanie z auta służbowego były niejasne. Kryterium, według którego wyliczano świadczenie, było oparte o zasady wynajmu podobnego samochodu z wypożyczalni. Było to dodatkowym kłopotem, bo przedsiębiorca musiał znaleźć stawki, według których musiał wyliczyć opłatę. W związku z tym, wiele firm nie wyliczało świadczeń, co kwestionowały później kontrole Urzędów Skarbowych.
Co jeszcze dla przedsiębiorców?
Wśród kolejnych ułatwień, które będą korzystne dla pracodawców, znalazły się zmiany w obowiązku wykonywania wstępnych pracowniczych badań lekarskich. Dodatkowo zostanie wprowadzony pakiet portowy, który zwiększy konkurencyjność polskich portów. Procedury importowe w nich mają trwać nie dłużej niż 24 godziny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – do 48 godzin.
Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy mają zaoszczędzić 900 mln złotych już w pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy.
Przepisami zajmie się teraz Senat.
Autor: pp//km / Źródło: tvn24bis.pl