TVN24 Biznes | Moto

Nowe znaki przy polskich drogach. Od jutra wchodzą przepisy

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Zmiana opon w czasie epidemii
Zmiana opon w czasie epidemiiTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboZmiana opon w czasie epidemii

W Polsce już wkrótce pojawią się nowe znaki drogowe. Będą one informowały o najbliższych ładowarkach pojazdów elektrycznych, zmieni się również sposób oznaczania miejsc parkingowych przeznaczonych na postój EV podczas ładowania. W czwartek, 2 grudnia wchodzą w życie przepisy w tej sprawie.

W czwartek zaczną obowiązywać przepisy wykonawcze pozwalające na umieszczanie nowych znaków przy polskich drogach: D-23b oraz D-23c. Chodzi m.in. o rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych z dnia 12 października 2021 roku. O nadchodzących zmianach przypomniało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), które wyszło z inicjatywą wprowadzenia nowych znaków.

Ułatwienia dla kierowców samochodów elektrycznych

"Wprowadzenie nowych znaków ma istotne znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze i najważniejsze, kierowcy samochodów elektrycznych zostaną poinformowani o lokalizacji najbliższego punktu ładowania, co zwiększy komfort i ułatwi pokonywanie dłuższych podróży za kierownicą pojazdów zeroemisyjnych" - wskazał, cytowany w komunikacie, Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Po drugie - jak dodał - "nowe znaki zwiększą świadomość innych kierowców, którzy często nie wiedzą, że takie stacje w Polsce funkcjonują już od dawna, a ich liczba powoli zbliża się do 2 tysięcy". Pod koniec października br. w Polsce funkcjonowało 1712 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych - 3337 punktów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowe znaki drogowe od 2 grudnia

Znak D-23b "stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych" będzie miał na celu wskazanie stacji paliw wyposażonej w punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Stowarzyszenie zwróciło uwagę, że jeżeli stacja paliw prowadzi także sprzedaż innych paliw do napędu pojazdów, nowe regulacje dopuszczają umieszczenie w dolnej części znaku napisu określającego rodzaj takiego paliwa ("LPG", "CNG", "LNG" lub "wodór (H2)").

Dziennik Ustaw

Znak drogowy D-23c "punkt ładowania pojazdów elektrycznych" ma być stosowany w celu wskazania punktu ładowania pojazdów elektrycznych.

Dziennik Ustaw

To niejedyne zmiany. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku miejsc przeznaczonych na postój pojazdów elektrycznych wyłącznie na czas ładowania, pod znakiem D-18 będzie się umieszczać tabliczkę z napisem "EV ładowanie". "Na tabliczce pod znakiem D-18 napis 'EV' będzie umieszczany w wierszu górnym a napis 'ładowanie' w wierszu dolnym. Przepisy dopuszczają również umieszczenie na tej tabliczce dodatkowej informacji o maksymalnym czasie postoju, np. 'do 30 min'" - wyjaśniło PSPA.

Dodatkowo napis "EV" będzie mógł być również umieszczany na kopertach namalowanych na powierzchni drogi w celu wyznaczenia miejsca postojowego dla samochodów elektrycznych.

Według Licznika Mobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec października 2021 roku w naszym kraju zarejestrowane były 33 143 samochody osobowe z napędem elektrycznym.

Nowe oznaczenia przy drogach ekspresowych

Ponadto przy drogach ekspresowych mają pojawić się również nowe znaki (F-14d-f) informujące o zbliżaniu się do początku pasa wyłączania, czyli wyjazdu z drogi ekspresowej. Tablice będą miały tło barwy zielonej. Znaki (F-14a-c) z niebieskim tłem będą stosowane na autostradach.

Dziennik Ustaw

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości