Rewolucyjne zmiany na drogach. Wątpliwości wokół pierwszeństwa dla pieszych

Źródło:
TVN24
Wątpliwości wokół pierwszeństwa dla pieszych
Wątpliwości wokół pierwszeństwa dla pieszychTVN24
wideo 2/5
Wątpliwości wokół pierwszeństwa dla pieszychTVN24

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym, które weszły od czerwca, dały pierwszeństwo pieszym wchodzącym na przejście przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. W tym czasie pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego. W Poznaniu oraz Częstochowie drogowcy namalowali przed niektórymi pasami specjalne napisy. Tymczasem w Sejmie trwa dyskusja nad zaostrzeniem przepisów. Materiał programu "Polska i Świat", przygotowany przez Łukasza Wieczorka.

Nie mogą oderwać oczu od smartfona, nawet przechodząc przez jezdnię. - Trzeba być uważnym, tak. Jeśli ktoś ma podzielną uwagę, to nie ma problemu - twierdzi jedna z przechodzących kobiet. Zdaniem motorniczej Tramwajów Warszawskich Darii Jąderko, to rozwijający się problem. - Słuchawki na uszach, telefon przed oczami i idzie. Nieważne jakie jest światło, co się wokół dzieje. Wiele razy musiałam gwałtownie hamować, a to się wiąże z tym, że moi pasażerowie na przedziale mogą się przewrócić. Może się im coś stać - wskazuje Daria Jąderko.

W Poznaniu czy w Częstochowie drogowcy namalowali przed niektórymi pasami specjalne napisy. Apelują by przechodząc przez jezdnię nie używać smartfona. - To rozwiązanie jest odpowiedzią na zmianę przepisów w ruchu drogowym, bo te przepisy dają pieszym więcej prawa przy przejściu dla pieszych, ale żadne prawo nie będzie w stanie ich uchronić przed nieuwagą - mówi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Używanie telefonu na przejściu dla pieszych – czy będzie zaostrzenie przepisów?

Od 1 czerwca weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nią, pieszy wchodząc na zebrę ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego "w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".

Temat tych przepisów został poruszony w ubiegłym tygodniu w Sejmie podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Jak czytam tą dalszą część, to naprawdę ręce mi opadają - mówił Marek Konkolewski, były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W Sejmie już nie pierwszy raz padały głosy, że przepis trzeba zmienić, bo jest nieostry. - A nie można było wprowadzić jasnego, precyzyjnego zakazu: zabrania się z korzystania telefonu komórkowego bądź też innych urządzeń telefonicznych, jeżeli przechodzę przez jezdnię? - pytał Konkolewski.

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy wyraziła nadzieję, że zostanie przeprowadzona analiza. - Temat powracał i mam tylko nadzieję, że zostanie przeprowadzona analiza ewaluacyjna przeprowadzonych od czerwca przepisów - stwierdziła.

Ministerstwo Infrastruktury nie odpowiedziało na pytanie TVN24, czy przepis będzie zmieniany. Z kolei policja stwierdziła, że "ogólna interpretacja (przepisu - red.) nie jest możliwa, ponieważ wiele zależy od konkretnej sytuacji".

ZOBACZ CAŁY PROGRAM W INTERNECIE W TVN24 GO

Przejścia dla pieszych - statystyki

"Statystyki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym związane z bezpieczeństwem pieszych, są wskazywane w raportach rocznych, a więc na takie właściwsze i pełniejsze podsumowanie wpływu zmian przepisów na bezpieczeństwo pieszych trzeba poczekać" - zauważył w przesłanej odpowiedzi mł. asp. Mariusz Kurczyk.

Jak dodał, "główne założenie związane z zakazem korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, ma na celu spowodowanie, aby osoby, które na nie wchodzą, nie patrzyły w telefon, pisząc SMS, czytając wiadomości itp.".

Mariusz Sztal, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, OSK IntroHL wskazuje, że "nieoficjalne statytstyki mówią, że tych zdarzeń w rejonie przejśc dla pieszych jest mniej". - To dobrze, natomiast chyba najważniejsze jest to, że nie stało się to, co przewidywali niektórzy malkontenci, że nagle pieszy będzie rzucał się pod koła nadjeżdżającego pojazdu. Takie zjawisko nie występuje - wskazuje Sztal.

Drogowcy jednak cały czas uczulają pieszych, że pierwszeństwo nie oznacza stuprocentowego bezpieczeństwa. W Warszawie na jednym przejściu drogowcy testowali czerwone światło rzucane na chodnik. Pomysł ostrzegania ludzi wpatrzonych w smartfony nie do końca się sprawdził. - Takie gadżety, które są bardzo efektowne, ale nie robią dużej różnicy - mówi Jakub Dybalski, Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Drogowcy nie planują montować już takich urządzeń. Zapatrzonym w telefony pieszym przed pasami sama musi zapalić się lampka ostrzegawcza.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC