Motoryzacyjna arystokracja nad jeziorem Como. Zobacz najpiękniejsze auta świata

Mazda RX Visionmat. prasowe

Pierwsza taka samochodowa gala odbyła się w roku 1929. Późniejsze perturbacje, jakich doświadczała ówczesna Europa, na wiele lat wstrzymały konkurs motoryzacyjnej elegancji. Wystawa odżyła w 1999 roku, by od tamtej pory rokrocznie gościć najpiękniejsze arcydzieła motoryzacyjne. Co pokazano w tym roku?

Ostatni konkurs motoryzacyjnej elegancji odbył się pod koniec maja. Jak co roku, posiadłość nad jeziorem Como gościła wystawców z całego świata, których pojazdy rywalizowały o miano najpiękniejszego auta i motocyklu.

Pokaz motoryzacyjnych dzieł sztuki miał miejsce w ogrodach innego dzieła sztuki – architektonicznego. Położona nieopodal granicy ze Szwajcarią Villa D'Este, widziała od momentu swojego powstania w drugiej połowie XVI wieku naprawdę wiele. Koronowane głowy i znakomite osobistości często gościły w jej murach. Posiadłość była też miejscem wielu romansów, a nawet głośnego morderstwa na tle miłosnym, kiedy hrabina Pia Bellentani, kochanka Carlo Sacchi - bogatego producenta jedwabiu, zastrzeliła go z pistoletu swojego męża. Od kilkunastu lat, osiadłość okrzyknięta przez "Forbes'a" najlepszym hotelem na świecie, ogląda co roku wydarzenie budzące równie potężne emocje - Concorso D'Eleganza Villa D'Este. To wystawa i konkurs, które przyciągają prawdziwą moto-arystokrację. Nad jeziorem Como pokazuje się auta i motocykle historyczne oraz samochody prototypowe i koncepcyjne. Właśnie te ostatnie w tym roku najmocniej przyciągnęły naszą uwagę.

Nagroda dla współczesnych aut koncepcyjnych i prototypowych po raz pierwszy została przyznana w ramach Concorso D'Eleganza w 2002 roku. W tym roku o palmę pierwszeństwa rywalizowało sześciu uczestników. Jeśliby zechcieć przedstawić ich w porządku alfabetycznym, wypadałoby zacząć od marki Alpine, która po latach nieudanych prób i mariaży wreszcie wydała z siebie owoc. Wskrzeszenie rajdowej legendy udało się dzięki koncernowi Renault – właścicielowi marki od 1973 r. Na Concorso D'Eleganza Francuzi pokazali model Alpine Vision Concept – dwumiejscowy samochód z centralnie zamontowanym silnikiem. Większość danych technicznych producent postanowił zachować dla siebie. Na tę chwilę wiadomo niewiele. Na przykład to, że umieszczony zaraz za kierowcą silnik doładowany o pojemności 1 800 ccm rozwija moc 273 KM. Zaliczane do kategorii piórkowej auto, ów motor rozpędzi do pierwszej setki w czasie poniżej 4,5 sek. W sprinterskich osiągnięciach Alpine pomoże dwusprzęgłowa przekładnia łącząca silnik z tylnymi kołami. Pierwsze egzemplarze mają wejść do sprzedaży w połowie 2017 r. Na konkursie elegancji można też było zobaczyć pojazdy prawie nie z tej ziemi. Jeden z nich otrzymał nawet prestiżową nagrodę za styl: „Desing Award”. Alfa Romeo Disco Volante, w nadwoziu Spyder, to wariacja znanego od 2012 modelu z twardym dachem.

Zbudowany dla uczczenia 90. rocznicy powstania firmy Carrozzeria Touring samochód nawiązuje do swojego pierwowzoru – C52 Disco Volante („latający spodek”). C52 był stworzony zgodnie z opatentowaną w drugiej połowie lat 30. ubiegłego wieku przez Carrozzeria Touring, metodą budowania poszycia aut nazwaną Superleggera (dosłownie: superlekka). Oparta na szkielecie z cienkich stalowych rurek oraz pokrywających je paneli aluminiowych, była podstawą dla karoserii takich ikon motoryzacji jak Alfa Romeo 8C 2900, pierwsze Lamborghini – 350 GTV, Maserati 3500 GT, Aston Martin DB4, czy Ferrari 166.

Sam Disco Volante Spyder to auto budzące skrajne emocje. Od zachwytu, po zdegustowanie. I nie chodzi tutaj jedynie o wygląd. Zbudowanie wersji coupe trwa cztery tysiące godzin pracy rzemieślniczej oraz dziesięć tysięcy roboczo-godzin konstruktorów. Żeby stać się właścicielem takiego auta, najpierw trzeba zgłosić się do fabryki w Mediolanie z Alfą Romeo 8C – samochodem z limitowanej serii, której wszystkie 500 egzemplarzy zostało już dawno wyprzedane. Następnie, nasze auto za sto kilkadziesiąt tysięcy funtów obsiadają rzemieślnicy ze szlifierkami kątowymi, rozcinając karoserię na drobne elementy. Dopiero kiedy auto zostanie ogołocone do podwozia, na szkielet nakłada się nowe pokrycie aluminiowe.

Innym uczestnikiem konkursu motoryzacyjnej elegancji był w tym roku Aston Martin Vanquish Zagato. Producent przedstawicieli motoryzacyjnej arystokracji pokazał owoc swojej współpracy z włoskim studiem designerskim. Firma Zagato powstała w 1919 roku, kiedy pewien pracownik fabryki samolotów opuścił zakład, by otworzyć swój biznes. Nadwozia budowane w fabryce Pana Ugo Zagato od początku łączyły w sobie lekkość i wytrzymałość, dzięki zastosowaniu technologii rodem z przemysłu lotniczego. To między innymi właśnie tym karoseriom swoje sukcesy zawdzięczają takie ikony sportu motorowego jak Alfa Romeo, czy Ferrari (np. team Scuderia Ferrari).

Aston Martin Vanquish Zagato jest kolejnym, po DB4 GT, V8 Zagato, DB7 oraz ostatnim V12 Vantage, modelem w historii współpracy firm, sięgającej lat 60 tych. Samochód został zaprezentowany w ramach Concorso d'Eleganza jako auto koncepcyjne ale chodzą słuchy, że gliniany model auta, już stoi w pewnym angielskim studio projektanckim (na takich formach nanosi się ostatnie poprawki stylistyczne przed uruchomieniem produkcji seryjnej auta).

Moc Astona Zagato wzrosła w stosunku do 576-konnego auta bazowego o 24 konie mechaniczne. Wolnossący silnik V12 wyprodukuje zatem okrągłe 600 KM, które rozpędzą owoc angielsko-włoskiej współpracy do pierwszej setki w czasie znacznie poniżej 4 sekund.

Ale nie o osiągi w tym aucie chodzi. Nadwozie Vanquisha Z to designerski majstersztyk. Karbonowa powłoka auta zbudowana jest dużych paneli, dzięki czemu udało się jeszcze bardziej oszczędzić wagę, którą łączenia elementów poszycia zawsze zwiększają. Koneserzy marki mogliby próbować zarzucić koncepcyjnemu Astonowi, że inspirowany jest kilkoma poprzednimi modelami z Gaydon (m. in CC-100, One-77, DB11 lub Vulcanem). Ale chyba nikt, nie będzie miał o to żalu do producenta. Z kolei Bugatti na Concorso D'Eleganza zaprezentowało w świecie rzeczywistym auto zaprojektowane do gry komputerowej. Model Vision Grand Tourismo wygląda łudząco podobnie do Chirona, dla którego prawdopodobnie było protoplastą. Zanim bowiem ujrzeliśmy nowego cesarza dróg na tegorocznym genewskim Motor Show, wirtualna wersja Vision GT już ścigała się po okrążeniach kultowej gry komputerowej – Grand Tourismo.

Wygląd, zaprezentowanego na konkursie elegancji auta ze stajni Bugatti, chyba nikogo nie pozostawi obojętnym. Nawet sam Chiron, mógłby zazdrośnie spoglądać w stronę swojego bliskiego krewnego, gdyby postawiono obydwa auta obok siebie. Niemal bliźniacze kształty odróżnia jedynie kilka dodatków aerodynamicznych Vision GT, które mogłyby się okazać nie do końca legalne na publicznych drogach Starego Kontynentu. Z przodu auta, znajduje się wielki splitter, służący do wyrównywania ciśnienia powietrza opływającego auto górą i dołem przy dużych prędkościach. Z tyłu natomiast, inżynierowie Bugatti, a wcześniej programiści Grand Tourismo, zamontowali ogromny spoiler, mocno wystający poza obrys auta. Nie znamy detali technicznych, dotyczących silnika, czy przeniesienia napędu Vision GT. Jednak jego geny, współdzielone z Chironem, nakazują sądzić, że mamy tu do czynienia z 8-litrowym silnikiem o 16 cylindrach w układzie W, generującym 1500 KM i 1600 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Jakkolwiek małe wydają się szanse zwykłego Kowalskiego na poprowadzenie jednego z 500 egzemplarzy Chirona, jakie Bugatti planuje wyprodukować, szanse na przejażdżkę modelem Vision GT są jeszcze mniejsze.

Na konkursie elegancji nie zabrakło też przedstawiciela aut o napędach w dalszym ciągu zwanych alternatywnymi. Pewne studio designerskie z okolic Turynu, przyjechało do Villa d'Este z modelem H2. Jak sugeruje nazwa, auto napędzane jest ogniwem wodorowym. Założona w 1930 roku przez Battistę Pininfarinę firma, znana jest przede wszystkim z projektów karoserii dla pojazdów gwiazd i milionerów, a także ze współpracy m.in. z Ferrari, Maserati, Lancią, Alfa Romeo, Mitsubishi, Roverem, Peugeotem, Hondą, Volvo, Bentleyem, Rolls-Roycem oraz Cadillaciem. Od końca maja 2016 będzie również rozpoznawana, jako odpowiedzialna za projekt Pininfarina H2 Speed. Auto koncepcyjne, które potrafi rozpędzić się ze startu zatrzymanego do 100 km/h w czasie poniżej 3,5 sek., jednocześnie emitując wyłącznie parę wodną. Nie rozwodząc się nad wyglądem auta, bo to najlepiej oddadzą zdjęcia zamieszczone w galerii, warto kilka słów poświęcić szczegółom technicznym. Na przykład dwóm silnikom elektrycznym, z których każdy niezależnie napędza tylne koła, generując łącznie moc 503 KM. Ponieważ w samochodach z takimi motorami nie trzeba montować skrzyni biegów, oszczędność kilogramów w sportowym H2 nie wynika tylko z zastosowania lekkich kompozytów węglowych, użytych do wykonania karoserii.

Koncepcyjna Pininfarina przewozi paliwo w dwóch zbiornikach, do których łącznie można zatankować 6,1 kg wodoru.

Prędkość maksymalna auta, które jest gdzieś w połowie drogi między prototypem, a samochodem produkcyjnym, wynosi blisko 300 km/h. Niezaprzeczalną przewagą samochodu, napędzanego co prawda silnikami elektrycznymi, ale energią pochodzącą z łączenia atomów wodoru i tlenu w cząsteczki wody, nie zaś z baterii, jest czas tankowania. Zbiorniki supersamochodu Pininfarina H2 Speed zatankujemy do pełna w zaledwie 3 minuty.

Monopol europejskich producentów aut wystawianych na tegorocznym konkursie elegancji, przełamała japońska Mazda. Model RX Vision Concept, to napędzany silnikiem Wankla roadster inspirowany włoskimi samochodami z lat 50', 60' i 70. Jak mówi kierownik projektu– Kevin Rice, "jeśli spojrzeć na Ferrari GTB albo Ferrari 330, czy wszystkie te włoskie auta z późnych lat 50-tych, 60-ty i początku 70-tych, zauważymy jak czystą, wręcz purystyczną miały formę i jakie były ekscytujące”.

- Współcześnie wszystko dzieje się szybciej, ludzie są bardziej zabiegani ale my szanujemy te minione wartości oraz piękno, które były bardziej doceniane kilka dekad temu. Jeżeli nikt inny nie chce tego zrobić, to my je wskrzesimy - dodaje Rice.

Przed RX Vision stoi jednak wiele trudności. Wokół ewentualnego wejścia auta koncepcyjnego do seryjnej produkcji krąży sporo znaków zapytania. Pierwszym z nich są wśrubowane normy emisji spalin, jakie coraz więcej państw stawia przed producentami aut. Zamontowany w prototypowej Mazdzie silnik rotacyjny, pomimo wszystkich swoich zalet, emituje duże ilości zanieczyszczeń, a ich zmniejszenie jest nie lada sztuką.

Zapytany, kiedy zamierzają zapalić zielone światło dla seryjnej produkcji RX Vision, Rice uśmiecha się i mówi: - Bardzo chcielibyśmy zbudować to auto, ale nie jest to taka prosta sprawa. Mamy skromny zespół inżynierów pracujących wyłącznie nad silnikiem Wankla. Nie zostawiliśmy projektu na etapie modelu RX-8, żeby teraz leżał na końcu zakurzonego magazynu i kiedy już świat będzie gotowy na zakup kolejnego auta z silnikiem rotacyjnym, będziemy go mieli w naszej ofercie.

Z niecierpliwością wyglądamy wieści o seryjnej produkcji każdego ze wspomnianych wyżej aut oraz kolejnego Concorso D'Eleganza w Villa D'Este.

Autor: Jakub Tomaszewski / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, TVN24

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

TEDi wycofuje ze swoich sklepów poduszkę na szyję - poinformowała sieć w komunikacie. Jako powód wskazano stwierdzenie podwyższonej zawartości niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Znana sieć wycofuje produkt

Znana sieć wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Francję odwiedziło w ubiegłym roku 100 milionów turystów - taki wynik plasuje ją na pierwszym miejscu najpopularniejszych kierunków turystycznych. Szefowa francuskiego resortu turystyki zauważa jednak, że jej kraj ma silną konkurencję.

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Źródło:
France24, UNWTO

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który obowiązuje od 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Rozumiem niezadowolenie tych, którzy czekają na pieniądze, biorę to na klatę i przepraszam - mówi wiceministra Aleksandra Gajewska.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

Te produkty zdrożały najbardziej

Te produkty zdrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 roku wyniosło 8821,25 złotego, co oznacza wzrost o 9,8 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w grudniu 2024 roku wzrosła o 0,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 8,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura przekazała Zjednoczonym Emiratom Arabskim (ZEA) przetłumaczony wniosek ekstradycyjny wobec Samera A. - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak. Dodała, że wniosek trafi do ministerstwa sprawiedliwości ZEA, gdzie zostanie poddany ocenie.

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Monover. Decyzja została podjęta ze względu na wykrycie obecności szkła w jednej fiolce produktu.

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 19 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 stycznia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Lotto

Potężna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny