Zostało 90 sekund do katastrofy. Apokalipsa jeszcze nigdy nie była tak blisko

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Zegar Zagłady: ludzkości zostało jeszcze tylko 90 sekund do samozagłady
Zegar Zagłady: ludzkości zostało jeszcze tylko 90 sekund do samozagładyReuters
wideo 2/5
ReutersZegar Zagłady: ludzkości zostało jeszcze tylko 90 sekund do samozagłady

Wskazuje tylko 90 sekund do północy. Mowa o Doomsday Clock, czyli Zegarze Zagłady, który odlicza czas do światowej katastrofy. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko samozagłady.

Zegar Zagłady został stworzony przez grupę fizyków jądrowych w 1947 roku i od tej pory jest prowadzony przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim. Zegar jest symbolem wskazującym jak blisko samozagłady jest gatunek ludzki.

Raz do roku naukowcy aktualizują wskazywaną godzinę w oparciu o informacje i analizy zagrożeń dla egzystencji ludzkości. Biorą pod uwagę nie tylko ryzyka związane z bronią jądrową, ale także klimatem i technologiami. Wtorkowa zmiana po raz pierwszy "odzwierciedla świat, w którym inwazja Rosji na Ukrainę ożywiła obawy przed wojną nuklearną".

Zegar Zagłady 2023

Kiedy w 1947 roku po zegar zaczął "tykać", wskazywał że do północy brakuje siedmiu minut. Najdalej od zagłady - aż 17 minut przed północą - ludzkość była w 1991 roku, gdy zakończyła się zimna wojna, a USA i ZSRR zaczęły redukować arsenały broni jądrowej.

Dziś Zegar w Chicago pokazuje, że świat ma zaledwie 90 sekund do północy, co oznacza, że jesteśmy najbliżej w historii do teoretycznego punktu zagłady ludzkości.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości