- Nie nawiązujemy takich umów jak Brytyjczycy, my stosujemy prawo - mówił Michel Sapin, francuski minister finansów. Francja przebędzie "całą drogę", by skłonić takie korporacje jak Google czy McDonald's do płacenia uczciwych podatków - deklarował minister cytowany przez agencję Reutera.
W tym miesiącu policja dokonała nalotów na biura francuskich oddziałów Google i McDonald's. Stanowiło to część śledztwa dotyczącego unikania podatków. Michel Sapin, minister finansów przyznał, że podobnej kontroli powinna spodziewać się więcej koncernów.
"My stosujemy prawo"
W rozmowie z dziennikarzami Reutersa oraz z trzech innych europejskich tytułów, Sapin odrzucił pomysł na dojście do porozumienia z Google w celu rozstrzygnięcia sporu, jak miało to miejsce niedawno w Wielkiej Brytanii. Oświadczył, że zamiast negocjować z Google, będzie przestrzegał prawa. - Nie nawiązujemy takich umów jak Brytyjczycy, my stosujemy prawo - mówił Sapin. Jego komentarze nawiązywały do sytuacji ze stycznia, kiedy to Google zgodził się na zapłatę 130 mln funtów na pokrycie niezapłaconych podatków w Wielkiej Brytanii. Stało się to po tym, jak brytyjskie władze podatkowe wykonały audyt. Umowa wywołała jednak falę krytyki. Wielu sądziło, że firma Google "wywinęła się" i poszło jej zbyt łatwo.
Gniew narasta
Publiczny gniew narasta przez lata wraz z pojawianiem się kolejnych szczegółów ujawniających stosowanie skomplikowanych struktur firm międzynarodowych, w celu uniknięcia płacenia podatków. Europejscy urzędnicy zaczynają być coraz bardziej wojowniczy w przeprowadzaniu dochodzeń podatkowych. Pod lupę wzięli już kilka dużych Amerykańskich firm, takich jak m.in. Starbucks, Fiat Chrysler, Apple czy Amazon.
Irlandzki raj
Europejska siedziba Google znajduje się w Irlandii, która słynie z jednego z najniższych stóp podatku korporacyjnego w Europie. Brytyjscy legislatorzy oskarżyli Google o skupianie większości swoich europejskich zysków w tym kraju, by unikać płacenia podatku w pozostałych krajach. Według francuskiego rządu, Google jest winien 1,6 mld dol. z tytułu niezapłaconych podatków. Osiedlanie się w krajach o niskich podatkach jest typowe dla korporacji międzynarodowych. Wybór pada zazwyczaj na Irlandię czy Luksemburg. Ale Unia Europejska walczy aktualnie z tą praktyką, by upewnić się, że firmy płacą podatki tam, gdzie czerpią zyski.
Europa traci
Parlament Europejski szacuje, że każdego roku Europa traci nawet do 70 mld dol. z tytułu unikania płacenia podatków przy użyciu różnych luk prawnych. Globalnie, suma ta sięgać może nawet 240 mld dol. rocznie.
Zobacz, jak działają raje podatkowe:
Autor: ag / Źródło: CNN Money, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock