Ze świata

Dom za jedno euro. Francuska gmina rozdaje i stawia warunki

Ze świata


W Roubaix we Francji do sprzedaży trafi 18 mieszkań za symboliczną kwotę jednego euro. Zdaniem władz miasta, to dobry sposób na ożywienie dawnej dzielnicy robotniczej, w której nieruchomości od dłuższego czasu stoją puste. By jednak przejąć nieruchomość należy spełnić kilka warunków.

- Wiele osób nie stać na własne mieszkania. Uważam, że to dobre rozwiązanie. Ludzie z trudną sytuacją finansową mogą zdobyć lokum dla swoich rodzin - uważa Fatia Laouadi, farmaceutka.

- Dom za jeden euro? Chętnie sama bym taki kupiła, nie boję się ciężkiej pracy w środku - wtóruje jedna z mieszkanek Roubaix.

Do spełnienia jest jednak kilka warunków. Po pierwsze, nabywca będzie musiał zobowiązać się do przeprowadzenia generalnego remontu, którego koszt prawdopodobnie wyniesie dziesiątek tysięcy euro. Po drugie, będzie trzeba zapewnić, że w mieszkaniu będziemy mieszkać przynajmniej przez sześć lat.

Dodatkowo, jak wskazuje The Local, na zakup będą miały jedynie rodziny. Musi to być również pierwsze nabywane mieszkanie.

Należy przy tym pamiętać, że Roubaix jest jednym z najuboższych miast we Francji i nie kusi tak pięknymi widokami jak miasta znane z regionu Prowansji.

Liverpool dał przykład

Władze miasta, położonego na granicy z Belgią, zatwierdziły plan sprzedaży osiemnastu nieruchomości w 2018 roku.

Inspiracją dla tego programu był projekt, który został pomyślnie przeprowadzony w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. Docelowo w mieście Beatlesów na sprzedaż za symboliczną kwotę ma trafić 2000 pustych domów socjalnych.

Podobną drogą już niedługo może podążyć także belgijskie Charleroi. - Słyszałem plotki, że taka okazja mogłaby się powtórzyć w sąsiednim Charleroi, co prawda jest tam niski popyt na mieszkania, ale sytuacja nie jest aż tak dramatyczna - ocenia Francois Vandeloise, agent nieruchomości.

W Roubaix we Francji do sprzedaży trafi 18 mieszkań za symboliczną kwotę jednego euro.Google Maps

Roubaix to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Hauts-de-France, w departamencie Nord, na granicy z Belgią, dalekie przedmieście Lille połączone z metropolią szybką koleją podmiejską i linią tramwajową. Miejscowość stanowi spore skupisko Polonii: z polską parafią i polskimi sklepami.

Autor: mb/gry / Źródło: ENEX, The Local

Pozostałe wiadomości