Rewolucja w urzędach? W dużym mieście większe pensje

Z kraju

shutterstock.comW administracji powinno być podobnie jak w prywatnych firmach?

Pracodawcy proponują rewolucję w wynagradzaniu urzędników, informuje „Gazeta Wyborcza”. Na tym samym stanowisku w dużych miastach powinni zarabiać więcej od tych z mniejszych miejscowości. Dzięki temu w administracji pracowaliby lepsi ludzie.

Na razie pomysł pracodawcy z Konfederacji Lewiatan chcą testować w zatrudniającym niemal 50 tys. osób Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Lewiatana w administracji powinno być podobnie jak w firmach prywatnych. Tam wprowadzenie zasady: większa pensja w większym mieście wymusił wolny rynek.

Ważna zmiana

Podobna dyskusja toczy się też w zakresie pensji minimalnej. Pracodawcy z BCC proponują jej regionalne zróżnicowanie. W biedniejszych regionach powinna być ona zdaniem organizacji niższa. O zmianach gotowe jest rozmawiać Ministerstwo Pracy. – Dobrym rozwiązaniem byłaby możliwość podnoszenia płacy minimalnej w regionach ponad ustawowe minimum. Czyli ogólnopolska płaca minimalna byłaby podstawą, a w poszczególnych regionach możliwe byłyby podwyżki – uważa minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com