Gdy jedziesz do wód, nie wiesz, czym będziesz oddychał. Jest źle

Tatry za smogiem
Tatry za smogiem
Czarno na Białym, TVN24
Tatry za smogiemCzarno na Białym, TVN24

Najwyższa Izba Kontroli przebadała 11 z 45 polskich uzdrowisk. Wnioski dają do myślenia, bo przykładowo dopuszczalne w wielu z nich normy hałasu i jakości powietrza są przekroczone. A do tego - jak zauważa NIK w raporcie, do którego dotarł portal tvn24.pl - nie istnieje wiarygodny system kontroli właściwości leczniczych uzdrowisk.

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę 11 z 45 polskich uzdrowisk: Kamień Pomorski, Dąbki, Kołobrzeg, Krasnobród, Muszyna, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Wapienne, Złockie, Żegiestów.

Wątpliwości NIK budzą same dokumenty, na podstawie których kontrolowane miejscowości uzyskały lub utrzymały status uzdrowiska.

Jak zostać uzdrowiskiem?

Żeby szczycić się tytułem uzdrowiska gmina musi co dziesięć lat sporządzać i przedstawiać resortowi zdrowia tak zwany operat uzdrowiskowy. Jest to "wielobranżowy" dokument opisujący charakterystykę obszaru pod względem możliwości uznania go za uzdrowisko. Określa się w nim między innymi czy w gminie są lecznicze wody, czy znajduje się uzdrawiająca borowina, czy powietrze jest czyste, czy hałas nadmiernie nie dokucza, a promieniowanie elektromagnetyczne nie naraża ludzi na szwank. Taki dokument gminy składają w Ministerstwie Zdrowia.

Operaty uzdrowiskowe, skontrolowanych jedenastu gmin, powstawały w latach 2007-2009. Już wtedy było wiadomo, że w dziesięciu z nich jest za głośno, jak na miejsca, gdzie ludzie mają wracać do zdrowia. Nie przeszkodziło to jednak w nadaniu miejscowościom statusu uzdrowisk.

"Pomimo tych przekroczeń [hałasu i norm zanieczyszczenia powietrza - przyp. red.], jednostki uprawnione wydały gminom świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze klimatu. Na ich podstawie Minister Zdrowia uznał, że miejscowości te spełniły wymogi określone dla uzdrowisk" - napisano w raporcie pokontrolnym zatwierdzonym przez prezesa NIK.

Co z powietrzem?

Dla pięciu gmin - Muszyny, Złockiego, Żegiestowa, Rabki-Zdroju oraz Nałęczowa - państwowa inspekcja ochrony środowiska już w latach 2007-2009 formułowała zastrzeżenia co do stanu jakości powietrza z powodu zdarzających się w ciągu roku przekroczeń norm stężenia pyłu zawieszonego.

Dziś - gdy coraz częściej i w coraz większej liczbie miejsc w Polsce, ogłaszane są alerty i alarmy smogowe - turyści zaczynają podważać sens tak zwanych opłat klimatycznych.

Doszło już do kilku procesów sądowych. Dotyczą one jednak tylko opłat pobytowych pobieranych przez miejscowości atrakcyjne turystycznie. Nie było jak dotąd sporów ani procesów o opłaty uzdrowiskowe pobierane przez gminy mające status uzdrowiska.

Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych Jan Golba twierdzi, że nie ma dowodów jakoby obecnie w uzdrowiskach notowano przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

Nie ma też jednak jednoznacznych dowodów na to, że powietrze w kurortach jest czyste i sprzyja zdrowiu kuracjuszy.

W dziesięciu spośród jedenastu skontrolowanych miejscowości przekroczono dopuszczalne normy hałasu. W jednym przypadku nie przeprowadzono pełnych badań właściwości leczniczych mikroklimatu.

System nie nadąża i jest zbyt ogólny

Zarówno NIK, jak i gminy uzdrowiskowe są w tym wypadku zgodni: system pomiarów jakości powietrza nie pozwala na stwierdzenie czy w uzdrowiskach jest smog czy go nie ma.

- Państwowy system dzieli kraj na 46 stref, które z natury są bardzo rozległe. Często w miejscowościach uzdrowiskowych nie ma nawet urządzeń pomiarowych, a podawane są dla nich wyniki czystości powietrza. Gminy uzdrowiskowe, które podlegają ścisłym rygorom oddziaływania na zdrowie ludzi, powinny mieć indywidualne systemy pomiarowe, ale Ministerstwo Środowiska nie chce się na to zgodzić - skarży się prezes Jan Golba.

To, że w uzdrowiskach nie jest badana jakość powietrza potwierdza również NIK, która skontrolowała polskie uzdrowiska wiosną i latem ubiegłego roku.

"Prowadzone w ramach państwowego monitoringu środowiska badania poziomu zanieczyszczeń powietrza (...) nie gwarantują, że czynności te zostaną przeprowadzone na terenie uzdrowiska. Państwowy monitoring środowiska (...) nie zobowiązuje (...) do wykonywania odrębnych badań na obszarze uzdrowisk. Nie można zatem stwierdzić(...) rzeczywistego stanu sanitarnego powietrza na obszarze uzdrowisk, w szczególności zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 lub benzo(a)pirenem" - czytamy w nieopublikowanym jeszcze raporcie pokontrolnym.

Oceny powietrza wzięte z...

Gminy uzdrowiskowe, muszą jednak podawać w dokumentach wyniki badań powietrza. Biorą je więc czasami, nomen omen, z powietrza.

Na przykład w opracowaniu pn. "Właściwości lecznicze klimatu uzdrowiska Wapienne” stwierdzono: "skoro w latach 2002-2006 norma pyłu PM10 w Gorlicach nie została przekroczona, można uznać, że również w uzdrowisku norma ta nie została przekroczona"

Obie miejscowości dzieli 13 km. Być może to co napisano w opracowaniu jest prawdą. Dowodów na to jednak brak.

Tymczasem gdy od wielu lat zanieczyszczenie powietrza w Polsce pochodzi głównie z domowych pieców na paliwa stałe, wiadomo że ma ono bardzo lokalny charakter. Powietrze może różnić się jakością nawet w różnych dzielnicach tego samego miasta - twierdzą przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

Część gmin uzdrowiskowych walczy o to, aby mieć u siebie stacje pomiarowe państwowego monitoringu środowiska (bo wyniki żadnych innych badań nie są urzędowo ważne). Ich wnioski jednak nie są uwzględniane.

Burmistrz Rabki-Zdroju od lat walczy o stację pomiarową w uzdrowisku. WIOŚ jednak odmawia. Ostatnia odpowiedź brzmi, że przed 2020 rokiem nie ma szans na zainstalowanie stacji badania powietrza w Rabce. Również WIOŚ w Lublinie zapowiada uruchomienie stacji pomiarowych w uzdrowiskach Nałęczów i Krasnobród dopiero w 2020 roku.

Te pierwsze jaskółki zmian mają pojawić się najwcześniej za trzy lata, jedynie w trzech spośród 45 polskich uzdrowisk. Cały czas więc stan powietrza w miejscowościach, gdzie powracają do zdrowia kuracjusze, oceniany jest na podstawie szacunków i modeli matematycznych.

uzdrowiska w raporcie NIK.jpgZUS/tvn24

Autor: jp/gry / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC