Z kraju

Przelałeś pieniądze na niewłaściwe konto? Blajer wyjaśnia, co zrobić

Z kraju

Aktualizacja:
"Biznes dla Ludzi" cz.1
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi" cz.1

Przelałeś pieniądze na niewłaściwe konto i nie wiesz jak je odzyskać? W programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer wyjaśnia, co można zrobić w tej sytuacji.

Barbara Garlacz, radczyni prawna z kancelarii Harvest Legal House radzi, co zrobić, by odzyskać pieniądze.

- Zgodnie z kodeksem cywilnym, osoba, która została naszym kosztem bezpodstawnie wzbogacona, powinna nam zwrócić tę korzyść majątkową. Jeśli jednak chodzi o praktykę, to w pierwszej kolejności polecałabym skontaktować się z bankiem, złożyć reklamację. I poprosić o to, aby poinformowano osobę, na której konto trafiły środki, że zostały one błędnie przelane. To jest o tyle ważne, że od tego momentu zaczynamy liczyć tzw. złą wiarę posiadacza tych pieniędzy - podkreśliła Garlacz.

I dodała: - Wówczas, jeżeli nasze środki zostałyby przez taką osobę przeznaczone na jakieś cele, to musi ona liczyć się z obowiązkiem ich zwrotu. Jeśli uda nam się ustalić bank, do którego trafił ten przelew - są serwisy, które to umożliwiają - to lepiej udać się do tamtego banku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pozostaje nam nasz bank.

Kolejne kroki

Jeśli jednak ten krok nie przyniesie rezultatu, możemy zwrócić się do KNF. - Banki mają określone terminy reklamacji. Standardowo jest to ok. 30 dni. Proponowałabym napisać prośbę do Komisji Nadzoru Finansowego, która jest uprawniona do tego, żeby otrzymać dane posiadacza pieniędzy. Bank nam tych danych nie ujawni, ze względu na tajemnicę bankową. Także KNF niekoniecznie nam te dane ujawni, ale będzie w stanie ustalić tę osobę i powiadomić ją, że na jej konto trafiły środki, które nie powinny tam być - oceniła ekspert. - Możliwe jest też złożenie zawiadomienia do prokuratury o przywłaszczeniu wartości majątkowej. W ramach postępowania prokurator ma prawo dostępu do danych tej osoby. My jako pokrzywdzony będziemy mieli prawo wglądu do akt. Może to być jedyna droga pozwalająca ustalić nam dane osoby, która otrzymała nasze środki - zastrzegła Garlacz.

"Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: pp,mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, shutterstock.com

Pozostałe wiadomości