Czy nocne grzanie na prąd się opłaci? Nowa taryfa budzi liczne kontrowersje

[object Object]
Derski o wysokości opłat za energięTVN24 BiS
wideo 2/5

Od stycznia mają obowiązywać nowe nocne taryfy na energię elektryczną, dzięki którym taniej ogrzejemy dom i ograniczymy smog – zapowiada premier Mateusz Morawiecki i chwali Ministerstwo Energii za przygotowanie przepisów. Eksperci mają jednak do projektu sporo zastrzeżeń. Wskazują, że w dłuższej perspektywie taryfy mogą się okazać niekorzystne dla odbiorców energii elektrycznej.

Sprawdź stan powietrza w swojej okolicy

Premier Mateusz Morawiecki dziękował Krzysztofowi Tchórzewskiemu, kierującemu pracami resortu energii za to, że w ramach walki o czyste powietrze sfinalizował jedną, konkretną regulację, która będzie obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Tymczasem na stronach Rządowego Centrum Legislacji można znaleźć co najmniej kilkanaście opinii partnerów społecznych, wytykających błędy w projektowanych przepisach, jakie mają m.in. zmniejszyć poziom smogu.

Nocne taryfy

Ministerstwo Energii proponuje wprowadzenie taryfy z niższymi mniej więcej o połowę niż w dzień cenami energii. Miałaby ona obowiązywać od godz. 23.00 do 7.00. Została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o osobach ogrzewających domy energią elektryczną oraz o właścicielach samochodów elektrycznych. Dzięki temu, że cześć osób wybierze ogrzewania prądem zamiast palenia w piecu, ograniczony ma zostać też smog.

Kto zdecyduje się na nową taryfę będzie musiał jednorazowo zapłacić za aktywację usługi. Nie trzeba będzie za to zmieniać taryf z jednostrefowej na strefową. W ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu rozporządzenia resort energii przyznaje jednak, że samo wprowadzenie nowej taryfy może nie wystarczyć do zmiany nawyków odbiorców. Żeby to się udało konieczne są też inne działania, jak dofinansowanie termomodernizacji budynków, zaostrzenie wymogów i lepsza egzekucja jakości paliw i kotłów.

Zobacz projekt rozporządzenia

Za krótki okres

Eksperci, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych podkreślają, że kierunek obrany przez ministerstwo energii jest słuszny. Co nie zmienia faktu, że krytykują niektóre propozycje przepisów.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych zauważa, że resort zmienił wcześniejsze założenia nowego rozporządzenia i skrócił czas trwania specjalnej taryfy. Wcześniej mowa była o 10 godzinach (od 22 do 8 rano), a w przesłanym do konsultacji dokumencie jest o dwie godziny mniej (od 23 do 7).

"Istnieje realne niebezpieczeństwo, że złożona w takiej postaci propozycja dotycząca taryf na energię elektryczną na cele grzewcze nie odniesie tak pozytywnego oddźwięku medialnego czy społecznego jaki powinna, ani nie przyczyni się w znaczącym stopniu do ograniczenia występowania smogu" – czytamy w stanowisku Stowarzyszeniu Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

Inni eksperci postulują, żeby specjalna taryfa nocna obowiązywała np. godzinę wcześniej lub, żeby w ciągu dnia można było dogrzać mieszkanie po tańszej stawce. W zaproponowanej formie "nowa taryfa może być interesująca wyłącznie dla celów ładowania akumulatorów" – uważa Kazimierz Gaj z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Skutki finansowe

Najdalej w swojej krytyce idzie Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki. W opinii wskazano, że przepisy rozporządzenia w zaproponowanej formie mogą być sprzeczne z prawem energetycznym z powodu zabronionego subsydiowania. Wskazano na arbitralne ustalanie taryf, oderwane od dotychczasowych zasad ich kalkulacji.

"Koncepcja ograniczenia niskiej emisji poprzez zachęcenie do korzystania z ogrzewania elektrycznego lub samochodów elektrycznych jest jak najbardziej słuszna. Natomiast zaproponowany sposób rozliczeń, specjalnie tworzonej w tym celu grupie taryfowej, tzw. grupie grzewczej, jest obarczone szeregiem wad prawnych i budzi szereg wątpliwości" – czytamy w stanowisku związku, który jest członkiem Konfederacji Lewiatan.

"Można odnieść wrażenie, że zaproponowane rozwiązanie nie jest do końca przemyślane. Projekt wymagałby głębszej refleksji, także ze względu na interes odbiorców końcowych energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, dla których decyzja o zmianie źródła lub sposobu ogrzewania może powodować istotne i wieloletnie skutki finansowe" – to już Wojciech Kukuła, prawnik Fundacji Client Earth.

Niekorzystne dla odbiorców

W podobnym tonie wypowiada się Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jego zdaniem przepisy muszą zostać doprecyzowane "w celu uniknięcia regulacji, które mogą okazać się – również w dłuższej perspektywie czasu – niekorzystne dla odbiorców energii elektrycznej”. Szef URE żali się również, że dotychczasowe sugestie URE dotyczące kształtu projektowanych przepisów zostały przez resort energii zignorowane.

Jakie zastrzeżenia ma URE? Zdaniem Urzędu "projektowane regulacje dyskryminują gospodarstwa domowe w Warszawie i Gliwicach, bowiem dla takich odbiorców prezes URE nie zatwierdza cen energii elektrycznej w zakresie obrotu".

URE twierdzi, że tak zaprojektowane przepisy mogą paradoksalnie narazić gospodarstwa domowe na wyższe koszty korzystania z prądu. Ma to związek z pomysłem wprowadzenia tzw. kont regulacyjnych.

"Utworzenie grupy taryfowej oferującej odbiorcy rozliczenie za energie elektryczną na korzystniejszych warunkach przez dwa lata, a następnie znaczne podwyższenie (gdyż taki będzie prawdopodobnie efekt wprowadzenia konta regulacyjnego) cen energii i składnika zmiennego w dzień lub znaczne podwyższenie opłat stałych, może narazić odbiorców na poniesienie kosztów inwestycyjnych, które nie znajdą odzwierciedlenia w obniżeniu rachunków za energię" – pisze URE i uważa, że wprowadzenie konta regulacyjnego jest "przedwczesne i niedopracowane".

Od kiedy nowe przepisy?

Projektowane przepisy nowego rozporządzenia mają wejść w życie po dwóch tygodniach od dnia ogłoszenia. Z danych GUS wynika, że w 2015 roku urządzenia grzewcze na prąd stosowało 4,3 proc. gospodarstw domowych, dla 1,9 proc. gospodarstw stanowiły one podstawową formę ogrzewania.

Autor: Maciej Stańczyk/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Michael McGrath, komisarz Unii Europejskiej do spraw ochrony konsumentów, stwierdził, że jest zaniepokojony liczbą małych przesyłek, które codziennie napływają do Unii Europejskiej - głównie z Chin. Wskazał przy tym na zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów oraz uczciwej konkurencji na rynku.

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

Źródło:
PAP

Skrócenie czasu pracy w dłuższej perspektywie na pewno będzie miało szansę na realizację, ale dzisiaj jest to zadanie prawie niewykonalne – powiedział główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że bardziej niż czterodniowy tydzień pracy może sprawdzić się stopniowe skracanie liczby godzin.

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca - informują media. Wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Źródło:
PAP

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły pięćdziesięciokrotnie - przekazały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują odnawialne źródła energii, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Ceny prądu wystrzeliły

Ceny prądu wystrzeliły

Źródło:
PAP

30 milionów złotych zapłacił nabywca 600-metrowego apartamentu w warszawskim kompleksie Noho One - podał "Puls Biznesu". Według dziennika to największa oficjalnie potwierdzona transakcja na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty 5 lipca obowiązuje zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów. Także tych, które nie zawierają nikotyny. Zakazane będzie ponadto używanie e-papierosów beznikotynowych w miejscach, w których obecnie obowiązuje zakaz palenia.

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał ustawę budżetową realizującą jego podatkowe obietnice wyborcze. "Jedna wielka piękna ustawa" łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i jednoczesnym zwiększeniem środków między innymi na deportację migrantów. Eksperci przewidują, że na nowym prawie zyskają najlepiej zarabiający Amerykanie.

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Źródło:
PAP

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński został wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w charakterze świadka. Szef banku centralnego miał zeznawać 8 lipca, ale rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że Glapiński nie stawi się na wtorkowe przesłuchanie.

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) wskazuje na konieczność podjęcia "natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej".

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Źródło:
tvn24.pl

- Budujemy kolej za 100-150 milionów złotych za kilometr. Ja to bardzo wyraźnie podkreślam, mniej więcej tyle kosztuje budowa tak zwanego Y, no więc nie chcemy, by tabor woził powietrze - stwierdził w "Bez kitu" na antenie TVN24 Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

Źródło:
TVN24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na sześciu deweloperów kary o łącznej wysokości 1,6 miliona złotych za wprowadzanie klientów w błąd co do powierzchni oferowanego lokalu. Jak podano w komunikacie, problem dotyczył wliczania do metrażu powierzchni pod ściankami działowymi.

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot ponownie nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 210 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 750 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło milion wniosków o rentę wdowią. Aby otrzymać świadczenie za lipiec, wniosek należy złożyć do ostatniego dnia miesiąca - poinformował w piątek ZUS.

Milion wniosków o nowe świadczenie

Milion wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa ta podnosi limit przychodów, poniżej którego przedsiębiorca jest zwolniony z rejestrowania się jako podatnik VAT, do 240 tysięcy złotych z obecnych 200 tysięcy złotych.

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Ryanair zapowiada zwiększenie o 20 procent dopuszczalnych wymiarów bezpłatnego bagażu podręcznego. Zmiana ma związek z nowym standardem Unii Europejskiej dotyczącym minimalnych wymiarów jednej sztuki bagażu, którą pasażerowie mogą zabrać na pokład - podaje portal stacji BBC.

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Źródło:
BBC

Lipcowa obniżka stóp procentowych może być początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - mówi członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z agencją Bloomberg. Jego zdaniem, jeśli dane makroekonomiczne na to pozwolą, do końca 2025 roku możliwe są jeszcze dwie obniżki stóp procentowych.

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

Źródło:
PAP

Inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent, w 2026 roku spadnie do 3,1 procent, a w roku 2027 zmniejszy się do 2,4 procent - prognozuje Narodowy Bank Polski w "Raporcie o inflacji". Bank centralny przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,6 procent w tym roku.

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

Źródło:
PAP

Im mniejszy ośrodek, tym trudniej znaleźć w nim mieszkanie na wynajem - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według ekspertów niska podaż lokali do wynajęcia w mniejszych miejscowościach sprzyja zjawisku "gniazdownictwa", czyli zamieszkiwaniu młodych dorosłych z rodzicami.

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

Źródło:
PAP

Hiszpański sektor turystyczny ostrzega władze, że problemy logistyczne kraju negatywnie wpływają na jego wizerunek. Niedawna awaria kolei i chaos na lotnisku w Barajas w Madrycie zagrażają planom przyciągnięcia rekordowej liczby turystów w tym roku.

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła nałożenie nowych sankcji na podmioty eksportujące irańską ropę naftową i ukrywające jej pochodzenie. Departament Stanu zaznaczył przy tym, że jest to element polityki nakładania "maksymalnej presji" na irański reżim.

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek wysyłać do rządów innych państw pisma informujące o wysokości ceł, jakie USA nałożą na ich eksport - podała Agencja Reutera.

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Źródło:
PAP

To jest trochę moim zdaniem straszenie ze strony niektórych partii politycznych, że będziemy ograniczać dostęp do gotówki. Nie ma takich planów, nie ma takich intencji - powiedział minister finansów Andrzej Domański w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Szef resortu mówił również o tym, że na pewno będzie pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożaru w Ząbkach.

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Źródło:
TVN24, PAP

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP