Czy nocne grzanie na prąd się opłaci? Nowa taryfa budzi liczne kontrowersje

[object Object]
Derski o wysokości opłat za energięTVN24 BiS
wideo 2/5

Od stycznia mają obowiązywać nowe nocne taryfy na energię elektryczną, dzięki którym taniej ogrzejemy dom i ograniczymy smog – zapowiada premier Mateusz Morawiecki i chwali Ministerstwo Energii za przygotowanie przepisów. Eksperci mają jednak do projektu sporo zastrzeżeń. Wskazują, że w dłuższej perspektywie taryfy mogą się okazać niekorzystne dla odbiorców energii elektrycznej.

Sprawdź stan powietrza w swojej okolicy

Premier Mateusz Morawiecki dziękował Krzysztofowi Tchórzewskiemu, kierującemu pracami resortu energii za to, że w ramach walki o czyste powietrze sfinalizował jedną, konkretną regulację, która będzie obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Tymczasem na stronach Rządowego Centrum Legislacji można znaleźć co najmniej kilkanaście opinii partnerów społecznych, wytykających błędy w projektowanych przepisach, jakie mają m.in. zmniejszyć poziom smogu.

Nocne taryfy

Ministerstwo Energii proponuje wprowadzenie taryfy z niższymi mniej więcej o połowę niż w dzień cenami energii. Miałaby ona obowiązywać od godz. 23.00 do 7.00. Została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o osobach ogrzewających domy energią elektryczną oraz o właścicielach samochodów elektrycznych. Dzięki temu, że cześć osób wybierze ogrzewania prądem zamiast palenia w piecu, ograniczony ma zostać też smog.

Kto zdecyduje się na nową taryfę będzie musiał jednorazowo zapłacić za aktywację usługi. Nie trzeba będzie za to zmieniać taryf z jednostrefowej na strefową. W ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu rozporządzenia resort energii przyznaje jednak, że samo wprowadzenie nowej taryfy może nie wystarczyć do zmiany nawyków odbiorców. Żeby to się udało konieczne są też inne działania, jak dofinansowanie termomodernizacji budynków, zaostrzenie wymogów i lepsza egzekucja jakości paliw i kotłów.

Zobacz projekt rozporządzenia

Za krótki okres

Eksperci, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych podkreślają, że kierunek obrany przez ministerstwo energii jest słuszny. Co nie zmienia faktu, że krytykują niektóre propozycje przepisów.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych zauważa, że resort zmienił wcześniejsze założenia nowego rozporządzenia i skrócił czas trwania specjalnej taryfy. Wcześniej mowa była o 10 godzinach (od 22 do 8 rano), a w przesłanym do konsultacji dokumencie jest o dwie godziny mniej (od 23 do 7).

"Istnieje realne niebezpieczeństwo, że złożona w takiej postaci propozycja dotycząca taryf na energię elektryczną na cele grzewcze nie odniesie tak pozytywnego oddźwięku medialnego czy społecznego jaki powinna, ani nie przyczyni się w znaczącym stopniu do ograniczenia występowania smogu" – czytamy w stanowisku Stowarzyszeniu Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

Inni eksperci postulują, żeby specjalna taryfa nocna obowiązywała np. godzinę wcześniej lub, żeby w ciągu dnia można było dogrzać mieszkanie po tańszej stawce. W zaproponowanej formie "nowa taryfa może być interesująca wyłącznie dla celów ładowania akumulatorów" – uważa Kazimierz Gaj z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Skutki finansowe

Najdalej w swojej krytyce idzie Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki. W opinii wskazano, że przepisy rozporządzenia w zaproponowanej formie mogą być sprzeczne z prawem energetycznym z powodu zabronionego subsydiowania. Wskazano na arbitralne ustalanie taryf, oderwane od dotychczasowych zasad ich kalkulacji.

"Koncepcja ograniczenia niskiej emisji poprzez zachęcenie do korzystania z ogrzewania elektrycznego lub samochodów elektrycznych jest jak najbardziej słuszna. Natomiast zaproponowany sposób rozliczeń, specjalnie tworzonej w tym celu grupie taryfowej, tzw. grupie grzewczej, jest obarczone szeregiem wad prawnych i budzi szereg wątpliwości" – czytamy w stanowisku związku, który jest członkiem Konfederacji Lewiatan.

"Można odnieść wrażenie, że zaproponowane rozwiązanie nie jest do końca przemyślane. Projekt wymagałby głębszej refleksji, także ze względu na interes odbiorców końcowych energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, dla których decyzja o zmianie źródła lub sposobu ogrzewania może powodować istotne i wieloletnie skutki finansowe" – to już Wojciech Kukuła, prawnik Fundacji Client Earth.

Niekorzystne dla odbiorców

W podobnym tonie wypowiada się Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jego zdaniem przepisy muszą zostać doprecyzowane "w celu uniknięcia regulacji, które mogą okazać się – również w dłuższej perspektywie czasu – niekorzystne dla odbiorców energii elektrycznej”. Szef URE żali się również, że dotychczasowe sugestie URE dotyczące kształtu projektowanych przepisów zostały przez resort energii zignorowane.

Jakie zastrzeżenia ma URE? Zdaniem Urzędu "projektowane regulacje dyskryminują gospodarstwa domowe w Warszawie i Gliwicach, bowiem dla takich odbiorców prezes URE nie zatwierdza cen energii elektrycznej w zakresie obrotu".

URE twierdzi, że tak zaprojektowane przepisy mogą paradoksalnie narazić gospodarstwa domowe na wyższe koszty korzystania z prądu. Ma to związek z pomysłem wprowadzenia tzw. kont regulacyjnych.

"Utworzenie grupy taryfowej oferującej odbiorcy rozliczenie za energie elektryczną na korzystniejszych warunkach przez dwa lata, a następnie znaczne podwyższenie (gdyż taki będzie prawdopodobnie efekt wprowadzenia konta regulacyjnego) cen energii i składnika zmiennego w dzień lub znaczne podwyższenie opłat stałych, może narazić odbiorców na poniesienie kosztów inwestycyjnych, które nie znajdą odzwierciedlenia w obniżeniu rachunków za energię" – pisze URE i uważa, że wprowadzenie konta regulacyjnego jest "przedwczesne i niedopracowane".

Od kiedy nowe przepisy?

Projektowane przepisy nowego rozporządzenia mają wejść w życie po dwóch tygodniach od dnia ogłoszenia. Z danych GUS wynika, że w 2015 roku urządzenia grzewcze na prąd stosowało 4,3 proc. gospodarstw domowych, dla 1,9 proc. gospodarstw stanowiły one podstawową formę ogrzewania.

Autor: Maciej Stańczyk/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0 - powiedziała w programie #BezKitu w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wskazała, z pieniędzy Funduszu dochodziło do finansowania wizerunku polityków. Hennig-Kloska podała, że materiały w tej sprawie trafiły do zespołu prokuratorów, który zajmuje się badaniem naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Ministra klimatu mówiła też o rozwiązaniach dotyczących cen energii w drugiej połowie 2024 roku.

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Źródło:
tvn24.pl

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Im bliżej majówki, tym drożej na stacjach. Dotyczy to zwłaszcza benzyny bezołowiowej 95 i 98, których ceny poszły w górę o kilka groszy na litrze. Więcej trzeba też zapłacić przy tankowaniu oleju napędowego. Eksperci wskazali na ryzyko dalszych podwyżek cen paliw na stacjach. Wyjątkiem jest autogaz.

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Źródło:
tvn24.pl

Informacja, że chcemy realizować program Mieszkanie na start, wywołała ogromną falę hejtu - stwierdził w czwartek w radiowym wywiadzie Krzysztof Hetman, szef resortu rozwoju i technologii. O dodatkowy komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministerstwo.

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje kredytowe mają być dostępne również w 2024 roku. Sejm w piątek przyjął ustawę w tej sprawie. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Radio S.A. w likwidacji w piątek wysłało do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do wypłaty środków z wpływów abonamentowych. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami.

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Źródło:
PAP

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja. W jego ocenie system kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów.

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

Źródło:
PAP

Trwa śledztwo w sprawie funkcjonowania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej ustawiającej przetargi. - Postępowanie zostało wszczęte w listopadzie 2023 roku. Podstawą były materiały przesłane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował w piątek TVN24 prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak przekazał, gdyby zmowa się udała, szacowane szkody dla płockiego koncernu "szłyby w setki milionów złotych". Jako pierwszy o sprawie poinformował Onet.

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju przedłużyła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu - prezesa zarządu oraz trzech wiceprezesów. Termin składania ofert został wydłużony do 19 kwietnia, a rozmowy z kandydatami będą przeprowadzane od 22 kwietnia.

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Źródło:
PAP

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Istnieje co najmniej jeden bardzo ważny powód, dla którego trzeba rozważyć zablokowanie tej floty cieni. Mówimy tutaj o stu, czasami więcej, statkach z ropą. To jest powód ekologiczny. Jest też wystarczająco dużo prawdziwych powodów, dla których te statki nie powinny zostać dopuszczone do transportu na morzu i mam nadzieję, że w tej sprawie szybko dojdziemy do porozumienia - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Premier Donald Tusk powołał Mirosława Czekaja na prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnich latach Czekaj pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie odpowiadał między innymi za politykę finansową, gospodarkę i współpracę z instytucjami finansowymi. Pierwszą wiceprezes BGK została Marta Postuła.

Państwowy bank z nowym prezesem

Państwowy bank z nowym prezesem

Źródło:
PAP

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Pocztowy - to banki, w których w najbliższych dniach zaplanowano prace serwisowe. Klienci muszą przygotować się na utrudnienia.

Utrudnienia dla klientów dwóch największych banków w Polsce

Utrudnienia dla klientów dwóch największych banków w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR zostanie poddany ponownej analizie. Mapa drogowa, opisująca poszczególne etapy, może ulec zmianie - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Po marcu tego roku deficyt budżetu państwa wyniósł 24 miliardy złotych, czyli 13 procent planu na cały rok - powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański. Stwierdził, że budżet po pierwszych trzech miesiącach wygląda dobrze.

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padły dwie główne wygrane o wartości ponad 6,8 miliona złotych każda. Jeden ze szczęśliwych kuponów wysłano w Piasecznie, a drugi w Ostrowi Mazowieckiej.

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Źródło:
tvn24.pl

Większość eurodeputowanych chce unieważnienia nominacji Markusa Piepera z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) na stanowisko pełnomocnika Komisji Europejskiej do spraw małych i średnich przedsiębiorstw i powtórzenia procesu rekrutacji. Komisja Europejska mówi "nie".

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Źródło:
tvn24.pl

Stworzona przez polskie studio CD Projekt Red gra "Cyberpunk 2077" otrzymała jedną z nagród - za najlepsze ciągłe wsparcie twórców - podczas czwartkowej ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w dziedzinie gier komputerowych.

Polska gra z nagrodą

Polska gra z nagrodą

Źródło:
PAP

Koszty związane ze studiowaniem przerosły oczekiwania ponad 60 procent przyjezdnych i niemal 40 procent miejscowych studentów, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. - Studenci nie żyją tylko czytaniem książek, muszą też gdzieś mieszkać i coś zjeść - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada dofinansowanie akademików.

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Źródło:
tvn24.pl

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z końcem kwietnia mija czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. "O takim rozliczeniu muszą również pamiętać polscy podatnicy pracujący za granicą, nawet jeśli w kraju nie zarabiają" - przypomniał Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt.

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland, spółka zależna z grupy Orlen, wypłaciła około 1,6 miliarda złotych zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń. Pieniądze trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu.

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

Źródło:
PAP