TVN24 Biznes | Z kraju

Luzowanie przyspiesza. Wcześniej otwarte kina i teatry. Nowe zasady dla gastronomii i siłowni

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier o zmianach w luzowaniu obostrzeńTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier o zmianach w luzowaniu obostrzeń

Zdecydowaliśmy dokonać pewnych drobnych korekt związanych z planem na maj, przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji o około jeden tydzień na 21 maja - powiedział Mateusz Morawieckiego. Premier zapowiedział też zmiany dla branży sportowej i restauracji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rząd przesuwa otwarcie kin, teatrów i instytucji kultury na 21 maja z 29 maja - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. "Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień (...) na 21 maja" - powiedział premier. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem instytucje kultury będą mogły działać od 15 maja jedynie na świeżym powietrzu. Termin powrotu do sal był wyznaczony na 29 maja. Premier zapowiedział skrócenie tego okresu do 21 maja.

Premier powiedział też, że zmianie ulegnie termin odmrażania klubów fitness i restauracji. Branża sportowa zostanie ponownie otwarta 28 maja, a nie 29. Dzień wcześniej także będzie można zjeść w restauracjach.

Jeszcze wcześniej zostaną poluzowane obostrzenia dotyczące ogródków restauracyjnych. Od 15 maja rozporządzenie wprowadza zmianę dla gastronomii. Od tego dnia będą mogły zostać otwarte ogródki w restauracjach i innych stałych placówkach gastronomicznych.

Komunikat resortu

Informację o wcześniejszych terminach znoszenia obostrzeń opublikowano na stronach Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Sportu.

"Kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą wznowić od 21 maja działalność w pomieszczeniach pod następującymi warunkami: udostępnienie widzom lub słuchaczom nie więcej 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni); zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni; zapewnienie, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa; zapewnienie, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków" - napisano w komunikacie MKDNiS.

Dodano, że "domy i ośrodki kultury i świetlice mogą również wznowić działalność edukacyjną i animacyjną – od 15 maja na otwartym powietrzu, a od 21 maja z zachowaniem reżimu sanitarnego".

W zakresie sportu najważniejsza zmiana dotyczy zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami sportowymi, które od 15 maja będą mogły być organizowane z limitem do 150 uczestników, a od 28 maja – do 250 osób.

Przypomniano, że od 28 maja mogą wznowić działalność siłownie i kluby sportowe pod warunkiem, że na 1 osobę przypada 15 mkw. powierzchni i przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Maciej Samcik, autor bloga "Subiektywnie o finansach" mówił w TVN24, że wcześniejsze luzowanie restrykcji "nie ma dużego znaczenia dla gospodarki". - To jest bardziej decyzja polityczna, taka manifestacja, sygnał dla społeczeństwa, że panujemy nad sytuacją, pokonujemy pandemię, jest coraz lepiej i możemy się otwierać - dodał.

Jego zdaniem dzisiejsza decyzja ma "przykryć dość wolny postęp szczepień". - Po prostu Polacy nie za bardzo chcą się szczepić - mówił.

Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarkiTVN24

Nowy harmonogram luzowania obostrzeń

21 maja 2021 (piątek) otwarte zostaną:

- Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie (obłożenie 50 proc. reżim sanitarny, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki, uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków),

- Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach,

- Rozrywka – parki rozrywki na świeżym powietrzu (przy obłożeniu 50 proc.).

28 maja 2021 (piątek) otwarte zostaną:

- Gastronomia wewnętrzna – w lokalu (maks. 50 proc. obłożenia, dystans między stolikami - zajęty będzie mógł być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajdować się będzie przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika),

- Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie - maks. 50 osób - do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19),

- Sport – kryte obiekty sportowe, baseny (dla wszystkich, 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni),

- Sport – zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi (limit do 250 osób),

- Sport – siłownie, kluby fitness, solaria (limit 1 osoba na 15m2, reżim sanitarny).

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock