Rafał Hirsch: KNF o frankach. Trochę Mroczne Widmo, trochę Nowa Nadzieja

Blog Rafała Hirschasxc.hu

Komisja Nadzoru Finansowego powróciła do ogólnonarodowej dyskusji o tym, co zrobić z kredytami zależnymi od notowań franka szwajcarskiego. Powróciła z niesamowicie skomplikowaną propozycją, która jednak po spokojnej analizie nie wygląda źle. Oto najważniejsze elementy nowego pomysłu KNF.

SPRAWDŹ NA JAKICH ZASADACH MOŻNA BY PRZEWALUTOWYWAĆ KREDYT

Po pierwsze bardzo ważna sprawa – mechanizm przedstawiony w propozycji KNF ma działać na zasadzie dobrowolności – żadnych przymusowych przewalutowań, jak ktoś nie boi się ryzyka walutowego i liczy na długie lata z ujemną szwajcarską stawką LIBOR - może mieć dalej wszystko po staremu.

Liczymy

Ci, którzy chcieliby coś zmienić mają na stole takie coś (to tylko przykład - kwoty wzięte z powietrza, chodzi tylko o pokazanie mechanizmu propozycji):

- Mamy mieszkanie za 200 tysięcy PLN, na które pożyczyliśmy 200 tys. PLN, ale przez to, że kredyt jest indeksowany do CHF, a frank mocno podrożał, to pomimo spłat trwających od kilku lat dziś mamy do spłacenia nadal 250 tys. PLN, czyli więcej niż pożyczyliśmy. Gdybyśmy natomiast mieli kredyt w PLN, mielibyśmy do spłaty jeszcze jakieś 170 tys.

- Propozycja polega na tym, że nasz kredyt hipoteczny indeksowany, czy też waloryzowany frankiem szwajcarskim, obecnie na 250 tys. PLN ulega przewalutowaniu na PLN po kursie bieżącym - czyli dług frankowy wart 250 tys. PLN zamienia się w dług w PLN wart 250 tys. PLN. Teraz następuje podział tego długu na dwa różne kredyty. Kredyt numer jeden to kredyt na 170 tysięcy, oprocentowany stawką WIBOR, a nie LIBOR. Do tego marża banku, czyli pewnie wyjdzie nam coś w okolicach 3 proc. rocznie. 170 tys., bo tyle teraz wynosiłby nasz pierwotny kredyt, gdyby od początku był w PLN.

- Ale w ramach propozycji dostajemy też na głowę kredyt numer dwa – 80 tys. PLN – (250 tysięcy bieżącego kredytu minus 170 tysięcy kredytu numer 1). Ten kredyt jest oprocentowany na stałe na 1 procent rocznie i jest dostosowany czasem trwania do tego pierwszego na 170 tysięcy. Dodatkowo – spłacamy tylko połowę tego kredytu, a drugą połowę spłaca (czyli nam umarza) sam bank. Robi to stopniowo, podobnie jak my stopniowo, ratami, spłacamy kredyt.

Plusy?

Korzyść dla banków: znika problem franków i finansowania kredytów indeksowanych frankiem dość krótkoterminowymi pożyczkami z rynku hurtowego. Znika też ryzyko, że w przyszłości politycy wymyślą rozwiązanie bardziej kosztowne dla banków. W tej propozycji banki ponoszą w miarę umiarkowane i co najważniejsze rozłożone w dość długim czasie koszty – nie będzie więc w związku z przewalutowaniem nagłego uderzenia mogącego doprowadzić niektóre banki nawet do bankructwa.

Korzyść dla kredytobiorcy: przede wszystkim „odmrożenie” nieruchomości, bo dzięki podziałowi kredytu na dwie części mieszkanie obciążone jest kwotą mniejszą niż wartość mieszkania (tylko kredyt numer jeden). Można więc je sprzedać, z kwoty uzyskanej ze sprzedaży spłacić kredyt numer jeden i jeszcze trochę gotówki zostanie. Po drugie znika ryzyko walutowe. Po trzecie jakąś tam część (połowa kredytu numer dwa) naszego obecnego długu spłaca za nas bank.

Haczyk: warunkiem wejścia w taki układ jest to, że musimy zapłacić różnicę pomiędzy dotychczasowymi ratami kredytu CHF a potencjalnymi dotychczasowymi ratami w PLN, gdyby nasz kredyt był od początku w PLN. Różnica wynika stąd, że raty kredytów w CHF do 2013 r. były wyraźnie niższe niż kredytów w PLN – w latach 2007-2008 tej korzyści uzbierało się łącznie sporo, jak ktoś wziął 300 tys. PLN kredytu, powinien się liczyć z tym, że będzie musiał zapłacić bankowi ponad 10 tys. PLN. Co ważne – nie wiadomo kto i jak nam tę różnicę wyliczy, samodzielnie zrobić to bardzo trudno (bo kto dziś pamięta jaka była w banku marża na kredyty PLN w momencie, w którym brał kredyt w CHF), a bank może nas oszukać.

Okoliczność łagodząca haczyk: jak nie mamy gotówki na pokrycie różnicy w ratach z przeszłości, bank może nam tę kwotę pożyczyć na 1 proc. rocznie, czyli po prostu może nam to doliczyć do kredytu numer dwa.

Efekty i niewiadome

Efekt końcowy nie będzie więc taki, że będziemy płacić mniej – możliwe, że raty będą nawet wyższe, bo przewalutowanie będzie według kursu bieżącego, a oprocentowanie nowych kredytów wyraźnie wyższe od oprocentowania kredytu w CHF. Ale można się za to pozbyć ryzyka walutowego, jeśli ktoś ma już go powyżej dziurek w nosie no i co najważniejsze przy tej propozycji można się też pozbyć mieszkania – jeśli ktoś oczywiście ma na to ochotę. Kredytobiorca może więc odzyskać w życiu pewną mobilność i swobodę ruchów – a to ma dużą wartość.

Główną niewiadomą jest natomiast to, czym ma być zabezpieczony ten drugi kredyt na 1 proc. rocznie oraz to, jak wyglądałoby naliczanie rat i umarzanie przez bank swojej połowy tego kredytu – czy sprowadzałoby się to do tego, że po prostu comiesięczna rata dla nas byłaby dwukrotnie niższa, czy może płacilibyśmy całości raty, a bank zwracałby nam połowę tej kwoty, na przykład raz w roku. Tutaj brakuje szczegółów, a od tego zapewne będą też uzależniać swoje poparcie dla tej propozycji same banki.

Propozycja KNF jest więc z jednej strony nie do końca konkretna niczym Mroczne Widmo, ale też niektórym zadłużonym może dać Nową Nadzieję. Teraz KNF przedstawi swoją propozycję sektorowi bankowemu. Oby się nie okazało, że Imperium Kontratakuje.

"Świat o czwartej": Recepta KNF dla "frankowiczów"
"Świat o czwartej": Recepta KNF dla "frankowiczów"TVN24 BiS

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do sakramentu. Odpowiedź brzmi "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość takich ofert rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blik zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP