We wtorek w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy po atakach na Francję zmienione zostaną zasady obowiązujące w unijnej strefie Schengen. Wrócimy do słów szefa polskiego MSZ Grzegorza Schetyny, który w programie "Świat" podkreślił, że "trzeba być przygotowanym na atak na Warszawę albo na każde inne miasto, na polski samolot czy na polskich turystów". Dziś także spróbujemy odpowiedzieć, czy da się w Polsce zarabiać na górnictwie.
Koniec otwartych granic?
Po atakach we Francji szefowie MSW krajów unijnych oraz prokurator generalny USA Eric Holder opowiedzieli się za wzmocnieniem kontroli na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Z kolei Hiszpania chciałaby wprowadzenia pewnych kontroli także wewnątrz strefy Schengen. Pojawiają się też kolejne plany stworzenia europejskiego systemu zbierania i dzielenia się danymi. We wtorek w TVN24 Biznes i Świat pytamy, czy możliwy jest koniec strefy Schengen. Czy zamknięte granice to dobry sposób na zapewnienie bezpieczeństwa? Czy musimy wyzbyć się prywatności w imię bezpieczeństwa?
Rola Polski
- Trzeba być przygotowanym na atak na Warszawę albo na każde inne miasto, na polski samolot czy na polskich turystów - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Grzegorz Schetyna. Pytany przez Jolantę Pieńkowską o bezpieczeństwo Polaków szef MSZ zaznaczył, że rząd “zdaje sobie sprawę, że jest takie zagrożenie i robi wszystko żeby je zminimalizować”. Schetyna deklaruje też polskie wsparcie dla koalicji antydżihadowskiej, ale bez zaangażowania militarnego. - Nie wchodzi w grę militarne zaangażowanie Polski - powiedział Schetyna pytany o możliwe zaangażowanie Polski w walkę z tak zwanym Państwem Islamskim.
O komentarz do jego słów poprosimy ekspertów.
Kłopot z węglem
Rozmowy premier Ewy Kopacz i górniczych związków zawodowych na temat rządowego planu naprawczego Kompanii Węglowej zakończyły się po blisko 12 godzinach bez porozumienia. Negocjacje mają być kontynuowane. W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się sytuacji w polskim górnictwie. Zastanowimy się, jak zarabiać na wydobyciu węgla i czy w Polsce jest to możliwe.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, archiwum, tvn24