Agora może przejąć spółkę Eurozet, do której należy między innymi Radio ZET. Sąd Apelacyjny w Warszawie w poniedziałek utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, wyrażający bezwarunkową zgodę na transakcję. Wyrok jest prawomocny. Agora w poniedziałek podpisała umowę w sprawie zakupu udziałów w spółce Eurozet. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przekazał, że rozważy złożenie do Sądu Najwyższego skargi kasacyjnej dotyczącej wyroku Sądu Apelacyjnego, który zgodził się na przejęcie przez Agorę kontroli nad Eurozet.
Zarząd Agory S.A. poinformował, że w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie koncentracji polegającej na przejęciu przez Agorę kontroli nad Eurozet sp. z o.o. "Zgodnie z wyrokiem, Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji wyrażający bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Agorę kontroli nad Eurozet sp. z o.o." - czytamy w komunikacie.
Agora kupiła udziały w Eurozet
Jednocześnie poinformowano, że w poniedziałek Agora zawarła umowę sprzedaży, na podstawie której kupiła od SFS Ventures 110 udziałów w spółce Eurozet, stanowiących 11 proc. kapitału zakładowego i 11 proc. ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników.
Agora nabyła udziały "w zamian za cenę wyjściową sprzedaży w kwocie 9.170.000 EUR". "Ostateczna cena sprzedaży zostanie ustalona w oparciu o formułę określoną w Umowie Wspólników na podstawie sprawozdań finansowych grupy kapitałowej Eurozet za cztery pełne kwartały poprzedzające dzień złożenia zawiadomienia o żądaniu wykonania Opcji Call 1 oraz skorygowana o ostateczne wartości niektórych parametrów ekonomiczno-finansowych grupy kapitałowej Eurozet, opisane w Umowie Wspólników" - wyjaśniono.
W wyniku umowy Agora stała się właścicielem łącznie 510 udziałów Eurozet, stanowiących 51 proc. kapitału zakładowego i 51 proc. ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników Eurozet, i większościowym wspólnikiem Eurozet.
Dodatkowo, jak czytamy w komunikacie, Agora (lub wskazany przez nią podmiot trzeci) uprawniona jest do nabycia pozostałych 490 udziałów Eurozet w ramach Opcji Call 2 w terminie do 31 lipca 2025 roku.
Agora stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się głównie działalnością prasową, wydawniczą i radiową. Głównymi stacjami należącymi do Agory są: TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio. Z kolei głównymi stacjami należącymi do Eurozet są: Radio ZET, Meloradio, Antyradio, Radio Plus oraz Chilli ZET.
Zastrzeżenia UOKiK-u
Wniosek o zgodę na transakcję wpłynął do Urzędu Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w październiku 2019 roku. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny w listopadzie 2019 roku skierował sprawę do tak zwanego drugiego etapu, co oznaczało, że konieczne było przeprowadzenie badania rynku. W listopadzie 2020 roku prezes UOKiK przedstawił zastrzeżenia do tej koncentracji, a następnie na początku 2021 roku zakazał przejęcia spółki Eurozet przez Agorę.
Agora odwołała się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W maju 2022 roku sąd wydał wyrok, w którym zmieniając decyzję prezesa UOKiK zgodził się na koncentrację. "Z przedstawionych dzisiaj ustnych motywów rozstrzygnięcia wynika, że Sąd, uwzględniając argumenty zawarte w odwołaniu Agory, uznał, że transakcja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku" - informowała wówczas w komunikacie Agora.
Prezes UOKiK wówczas złożył apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie koncentracji Agora-Eurozet.
UOKiK rozważa skargę kasacyjną
"Po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia i analizie stanowiska Sądu Apelacyjnego Urząd rozważy złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego" - poinformował UOKiK w poniedziałek na Twitterze.
Urząd zaznaczył, że w poniedziałek Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie dotyczącej decyzji ze stycznia 2021 r., w której Prezes UOKiK zakazał koncentracji polegającej na przejęciu spółki Eurozet przez Agorę.
"Urząd uznał, że w wyniku tej transakcji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej" - przypomniał UOKiK.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe