Miasta najbardziej pożądane przez specjalistów. Brexit miesza w rankingu

Z kraju

W tych branżach są najwyższe i najniższe zarobki TVN24 BiS
wideo 2/5

Aż 74 procent pracowników przeprowadziłoby się do innego miasta w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy. Tak wynika z siódmej edycji badania firmy rekrutacyjnej Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy". Na pierwsze miejsce najbardziej pożądanych miast awansowała Warszawa.

W poprzedniej edycji badania preferencji osób na wyższych stanowiskach stolica zajęła trzecie miejsce. Teraz odsetek specjalistów i menedżerów, którzy chętnie przeprowadzą się z powodów zawodowych do Warszawy wzrósł jednak z 31 do aż 52 procent. Michał Borkowski z Antal wyjaśnia, że na zwiększenie zainteresowania Warszawą w dużej mierze wpłynęły medialne informacje związane z brexitem.

"Warszawa jest naturalnym polskim pretendentem do walki o migrację korporacji, w tym największych na świecie banków czy funduszy inwestycyjnych, szukających nowej siedziby jako alternatywy dla Londynu" - tłumaczy.

Pozostałe miejsca

Jak wynika z raportu, aż 38 procent specjalistów i menedżerów chętnie przyjęłoby propozycję nowej pracy z Wrocławia. Rok temu, z podobnym odsetkiem (39 procent), miasto było liderem.

Michał Wolski z Antal zwraca uwagę, że Wrocław już od kilku lat przyciąga pracowników, gdyż włodarze miasta konsekwentnie realizują politykę budowania marki Wrocławia.

"Z jednej strony przyciągane są do regionu inwestycje realizowane przez liderów w swoich branżach (IT, finanse, motoryzacja, appliance, SSC), z drugiej Wrocław oferuje szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową" - wskazuje Wolski, cytowany w badaniu.

Na ostatnim stopniu podium znalazło się Trójmiasto, które przyciąga zawodowo co trzeciego specjalistę lub menedżera. Rok wcześniej z nieco wyższym odsetkiem (36 procent) Gdańsk, Gdynia i Sopot zajmowały drugie miejsce. Z kolei tuż za podium znalazł się Kraków. Relokację zawodową do stolicy Małopolski deklaruje 28 procent respondentów, badanych przez firmę rekrutacyjną Antal. Taki wynik, podobnie jak rok temu, pozwolił zająć miastu mocną czwartą pozycję. Wśród pięciu najbardziej pożądanych miejsc zatrudnienia znajduje się też stolica Wielkopolski. Relokacja zawodowa do Poznania jest atrakcyjna dla co czwartego specjalisty i menedżera (26 procent).

Jakie miasta pod kątem relokacji krajowej byłyby najbardziej atrakcyjne?Antal

O badaniu

Siódma edycja badania Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" została przeprowadzona metodą CAWI w terminie 24 lipca-16 sierpnia 2017 roku. W badaniu wzięło udział 1040 respondentów z całej Polski. Badanie było anonimowe.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock