Wydanie ponad 67 mld zł do 2023 r. na inwestycje w infrastrukturę kolejową zakłada "Krajowy program kolejowy do 2023 roku", który ustanowił we wtorek rząd w drodze uchwały - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Krajowy Program Kolejowy przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jego wykonawcą będzie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, a nadzorowanie programu powierzono ministrowi odpowiedzialnemu za transport.
Co i jak?
Krajowy Program Kolejowy do 2023 zakłada m.in. ustalenie listy inwestycji podstawowych i rezerwowych na najbliższe osiem lat. Program przewiduje wydanie ponad 67 mld zł na inwestycje w infrastrukturę kolejową.
Zapisano w nim 10 priorytetów, m.in. poprawę stanu technicznego najważniejszych korytarzy kolejowych, poprawę przepustowości linii kolejowych, inwestycje na tzw. Magistrali Wschodniej, na trasach Rzeszów-Kielce-Lublin-Białystok-Olsztyn czy wdrażanie Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym. Efektem realizacji programu ma być m.in. skrócenie czasu przejazdu pomiędzy największymi polskimi miastami, zaproponowanie alternatywnego w stosunku do transportu samochodowego i lotniczego środka transportu; zdecydowane zwiększenie dostępności komunikacyjnej wielu regionów kraju, także dla tzw. ściany wschodniej oraz Polski zachodniej i wzmocnienie powiązań międzyregionalnych, nie tylko w relacjach kolejowych do stolicy.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu