Tech
Partner serwisu

"Bezczelne" działania oszustów. "Każdy jest zagrożony i może zostać potencjalną ofiarą"

Źródło:
TVN24 Biznes
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowych
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowychTVN24
wideo 2/4
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowychTVN24

Każdego da się oszukać. Wystarczy spreparować dobrze sytuacje w oparciu o emocje, lęk i ludzie szybko stają się ofiarami oszustów internetowych - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes Michał Wendt, który prowadzi firmę informatyczną i zajmuje się tworzeniem scenariuszy, na podstawie których testowane są zabezpieczenia systemów IT. - Łamanie haseł wymaga czasu i dużej mocy obliczeniowej. Bardziej opłaca się wykorzystać najsłabsze ogniwo, czyli nieświadomość człowieka - dodał.

Michał Wendt w rozmowie z TVN24 Biznes wyjaśnił, że "z perspektywy zwykłego Kowalskiego świat wygląda tak, że jest internet, mamy telefony, które jakoś działają, przesyłają wiadomości, ale tak naprawdę, to nikt nie zdaje sobie do końca sprawy jak te systemy funkcjonują". Jego zdaniem dlatego właśnie "dziś każdy jest zagrożony i może zostać potencjalną ofiarą". - Działania przestępców internetowych są coraz bardziej zautomatyzowane, bezczelne - stwierdził.

- Problemem jest brak świadomości zagrożenia i niska wiedza informatyczna - dodał.

Człowiek to najsłabsze ogniwo

Na pytanie, jakich sposobów używa haker, aby wykraść nasze dane, Wendt wytłumaczył, że "to jest gra cieni". - Hakerzy nie mają jakiegoś nieznanego sposobu. Starają się podpuścić zwykłego i nieświadomego Kowalskiego, żeby wyłudzić od niego hasło, żeby ten Kowalski kliknął w jakiś link, dzięki któremu dostaną się do jego banku- stwierdził.

Dodał, że utarł się "mit hakera, który siada do komputera, wpisuje ciąg znaków i wkrada się do systemu". - Łamanie haseł wymaga czasu i dużej mocy obliczeniowej. Bardziej opłaca się wykorzystać najsłabsze ogniwo, czyli nieświadomość człowieka - stwierdził.

- Człowiek to jest prawie zawsze główny punkt, który jest rozpracowywany przy atakach internetowych. Wszystkie działania są po to, aby zachęcić go, aby w coś kliknął - zauważył.

Podał przykład sytuacji, kiedy dostajemy SMS-a z informacją, że nie zapłaciliśmy rachunku za gaz i klikamy w link w zamieszczonej wiadomości, aby sprawdzić szczegóły.

- Nawet jak o tym linku później zapomnimy, to on sobie działa. Z profilu w mediach społecznościowych na przykład zacznie wysyłać do znajomych prośby o wpłatę pieniędzy, prośbę o zalogowanie się do systemu i w ten sposób będzie wyłudzać kolejne dane - zauważył ekspert.

Każdego da się oszukać

Michał Wendt zwraca uwagę, że ofiarami oszustw nie muszą być wcale osoby naiwne. Według niego każdego da się oszukać i dlatego tak ważna jest edukacja w tym obszarze. - Wystarczy spreparować dobrze sytuację w oparciu o emocje, lęk i ludzie szybko stają się ofiarami oszustów internetowych. Na mnie zrobiło wrażenie jak jeden z najbogatszych Polaków stracił w tegotypu akcji ponad milion złotych - dodał.

Zaznaczył, że "większość nieuczciwych działań w sieci to nie są wymyślne oszustwa. Są prymitywne, ale ludzie i tak w nie wpadają i tracą pieniądze". 

- Prowadziłem kiedyś humorystyczną stronę na Facebooku. Za każdym razem jak dodawałem post, momentalnie pojawiała się kopia tej strony, ale tworzona przez bota i zamieszczała w sieci kilkanaście komentarzy z informacjami zachęcającymi, aby wpłacić pieniądze i zarobić na oprocentowaniu. Zwykłe naciąganie, ściema, ale niestety byli tacy, którzy wpłacali pieniądze i je stracili - opowiedział. 

Jak ustrzec się przed oszustwami w sieci:

Wyłączanie automatycznych połączeń z routerem. - Zazwyczaj mamy włączone WiFi, aby nasz telefon łączył się od razu z internetem. Są techniki, aby odczytać ten sygnał i wykorzystać go do wykradania danych. Oszuści mają wtedy możliwość podstawiania nam fałszywych anten, stron internetowych i w ten sposób uzyskują hasła, które wpisujemy, by móc zalogować się do danych urządzeń. Pamiętajmy, że w telefonie mamy skrzynkę mailową. Adres mailowy wykorzystujemy do logowania się do różnych miejsc, jak na przykład do banków, albo utworzyliśmy za jego pośrednictwem profil zaufany ePUAP. Nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś mógłby mieć zewnętrzny wgląd do tych danych - powiedział Michał Wendt.

Nigdy nie należy łączyć się z otwartymi sieciami internetowymi, np. hotelowymi, miejskimi. - Często są stawiane fałszywe sieci internetowe. Łączymy się do otwartej sieci, przesyłamy dane przez internet, logujemy się do banku. Osoba, która kontroluje tę sieć, widzi wszystkie nasze hasła - wyjaśnił Michał Wendt.

Najczęściej wykorzystywana metoda przez oszustów internetowych, to podszywanie się pod znane strony internetowe, nadsyłane są też SMS-y. Zachowajmy w takich sytuacjach ostrożność. - Czuły punkt jest wtedy, kiedy pojawia się kwestia czegoś, co budzi w ludziach emocje, na przykład potencjalne wyłączenie prądu. Ze strachu klikamy w niebezpieczny link, zawarty w wiadomości. Inne tematy budzące duże emocje, to choroby, szczepionki, maseczki i wtedy jak grzyby po deszczu pojawią się strony, które chcą wyłudzić od nas dane logowania, hasło, żeby wykraść pieniądze na przykład z konta bankowego - zaznacza Michał Wendt.

Ważne jest też wymyślanie niestandardowych haseł do skrzynek mailowych i aplikacji. - Nietypowe oznacza, że nie są one na przykład "kasia123!" - zaznaczył ekspert. 

Trzeba też pamiętać o regularnej aktualizacji wszystkich programów i systemów operacyjnych - Aktualizacja służy załataniu dziury w zabezpieczeniach - podsumował Michał Wendt.

Czytaj więcej: Zainstalowała program do zdalnej obsługi i straciła prawie 30 tysięcy złotych

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl