"Polska w 100 proc. niezależna od Rosji". Gazoport w Świnoujściu wreszcie gotowy

Treminal LNGpolskielng.pl

W poniedziałek nastąpi oddanie gazoportu w Świnoujściu – poinformował w niedzielę podczas konwencji wyborczej PO w Krakowie minister skarbu Andrzej Czerwiński. Dodał, że rozruch potrwa pięć miesięcy, pierwszy tankowiec ma wpłynąć do gazoportu na przełomie listopada i grudnia.

- Jest to oddanie budowli do użytku, czyli budowa gazoportu została zakończona. Został tylko techniczny proces dostrajania. To jest niezmiernie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówił Czerwiński.

"Gazu już nigdy nam nie braknie"

Minister powiedział PAP, że "budowa zakończona jest w 100 procentach, wszystkie tzw. elementy krytyczne są wykonane i sprawdzone przez nadzorującego inżyniera katarskiego". - Szef generalnego wykonawcy p. prezes Jan Chadam jest w posiadaniu wszystkich dokumentów odbiorczych, w komplecie, które umożliwiają tankowanie do zbiorników gazu - mówił PAP Czerwiński. - Teraz prowadzony będzie rozruch, który potrwa około pięciu miesięcy - dodał. - To inwestycja niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówił szef resortu skarbu. - W 100 proc. nasz kraj będzie niezależny od jednego dostawcy ze Wschodu. Nie dlatego, że tego skroplonego gazu będziemy mieć aż tak wiele, ale dlatego, że gazoport jest elementem szeroko zakrojonych inwestycji, w tym połączeń transgranicznych z Niemcami, Słowacją, Czechami i Ukrainą oraz wybudowania systemu magazynów gazu, w których możemy przechować prawie 3 mld m sześc. - powiedział minister. - Każdy obywatel i każdy przedsiębiorca zużywający gaz do swoich technologii może spać spokojnie, tego gazu już nigdy nam nie braknie - mówił mediom Czerwiński.

Pierwszy tankowiec w Świnoujściu

Jak podkreślił minister podczas konwencji PO w Krakowie, budowa za blisko 3,5 mld zł „będzie wykonana w terminie i bez obciążeń finansowych”. Pierwszy tankowiec z gazem – jak poinformował minister - ma przypłynąć do Świnoujścia na przełomie listopada i grudnia. - Odpowiedzialność za to, że pierwszy statek wpływa i nie będzie przestoju związanego z czymś niegotowym, pokrywa zawsze wykonawca. Wykonawca dał nam podpis pod dokumentem stwierdzającym, że już miesiąc temu mogliśmy zamówić statek - powiedział Czerwiński. Podkreślił, że rozruch jest procesem bardzo skomplikowanym m.in. do sprecyzowania wszystkich urządzeń, potrzeba dwóch tankowców. Drugi z nich ma przypłynąć w końcu lutego. - Dopiero po tym gazie rozruchowym, technicznym, będzie można wtłaczać gaz do systemu przesyłowego i dystrybucji. Ten gaz, który już teraz do nas przypłynie, też nie będzie spalony w pochodniach czy nie będzie rozproszony bez wykorzystania, on stopniowo też będzie wtłaczany do systemu dystrybucyjnego. Ale ta prawdziwa, automatyczna dystrybucja gazu będzie w drugim kwartale przyszłego roku – mówił Czerwiński.

Kontrola Katarczyków

Rzecznik Polskiego LNG Maciej Mazur powiedział PAP w niedzielę, że "zakończył się bardzo ważny etap mechanicznego montażu systemów krytycznych, dzięki temu inwestycja jest w gotowości do przyjęcia pierwszej dostawy gazu".

- Oznacza to także, że prace budowlane zostały praktycznie zakończone a projekt wchodzi w formę rozruchu, która będzie polegała m. in. na schłodzeniu instalacji azotem - dodał. Minister skarbu powiedział PAP, że w sobotę zakończyła się "z sukcesem" kontrola przeprowadzana przez katarskiego audytora. - Byłem tam raz na dwa tygodnie i wiem, ile było usterek tzw. krytycznych czyli koniecznych do poprawy, aby nie było wątpliwości ze strony nadzoru. Tych usterek było prawie 3 tys. i wszystkie zostały skorygowane - zapewnił Czerwiński.

Strategiczna inwestycja

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu - do 7,5 mld m sześć. rocznie. 8 kwietnia br. Polskie LNG i firma Tractebel Engineering zawarły umowę na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę terminala. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo - Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. W Europie działa 22 terminali LNG. Decyzję o jego budowie rząd podjął w 2006 r., a w połowie 2009 roku PGNiG podpisało z katarską spółką Qatargas kontrakt na 20-letnie dostawy gazu. Rok później Polskie LNG - spółka zależna polskiego operatora systemu przesyłowego Gaz System - odpowiedzialna za budowę i eksploatację terminala - zawarło umowę na jego budowę z konsorcjum, na czele którego stoi włoski Saipem. Kamień węgielny wmurowano w marcu 2011 r. Początkowo zakładano, że terminal będzie gotowy w połowie 2014, potem termin ten przesunięto na koniec 2014 r. było to związane im. in. z bankructwami kilku podwykonawców brakowało rąk do pracy, a generalny wykonawca nie realizował kolejnych etapów budowy na czas. Było to przyczyną sporu między inwestorem a wykonawcą terminalu.

Opóźnienia

Jak informował w ostatnich miesiącach resort skarbu, wykonawca wysuwał dodatkowe roszczenia finansowe, nieuznawane przez stronę polską. Znalazło to potwierdzenie w oficjalnym stanowisku spółki Saipem. Camilla Palladino z biura prasowego włoskiego wykonawcy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" warunkowała gotowość do przyjęcia przez gazoport pierwszych ładunków LNG odpowiednim wsparciem ze strony Polskiego LNG. Spółka stała jednak na stanowisku, że żadnej dopłaty nie będzie. W połowie września br. udało sie jednak podpisać aneks do umowy, dzięki któremu m odpowiedzialność za terminowe wykonanie i wszystkie zobowiązania finansowe, które wynikałyby z przeciągania budowy leżą po stronie wykonawcy – konsorcjum z włoską spółką Saipem na czele. W związku z opóźnieniem na początku grudnia 2014 r. PGNiG zawarło z Qatargas dodatkowe porozumienie do umowy sprzedaży skroplonego gazu ziemnego z czerwca 2009 r., dotyczące dostaw do Świnoujścia w 2015 r. Według polskiej spółki, jeśli w 2015 r. nie będzie mogła odebrać zakontraktowanego gazu, to Qatargas miał go sprzedć na wolnym rynku, a PGNiG wyrównać Katarczykom różnicę w cenie w stosunku do kontraktu z 2009 r. W marcu br. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z którego wynikało, że przyczyną opóźnień była niewłaściwa realizacja zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG i nieskuteczny nadzór ministerstw Jak informował we wrześniu szef resortu skarbu Polskie LNG zamówiła 200 tysięcy metrów sześc. gazu; statek z surowcem ma przypłynąć do Świnoujścia w IV kwartale 2015 r. - Gaz ma dostarczyć Qatargas.

Trwają testy zbiorników w gazoporcie LNG
Trwają testy zbiorników w gazoporcie LNGTVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl

Pozostałe wiadomości

Premier Mark Carney podkreślił, że Kanada nie jest na sprzedaż, na co Donald Trump odparł, że "czas to pokaże". Prezydent USA wykluczył też obniżkę ceł na kanadyjskie towary.

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Źródło:
PAP

Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Źródło:
CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które padły 6 maja 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - przekazała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Premier Donald Tusk skomentował weto, na co następnie odpowiedział prezydent.

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd pracuje nad nowelą, która ma ograniczyć proceder wprowadzania na polski rynek ciągników niespełniających europejskich norm. Tak wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac Rady Ministrów.

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd, we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz resortem do spraw polityki senioralnej, pilnie przygotuje rekomendacje prawne, które mają chronić seniorów przed coraz częstszymi oszustwami i wyłudzeniami. - Wydaje mi się, że to jest najlepsza odpowiedź na to wielkie zamieszanie, jakie dzisiaj przez Polskę się przetacza - podkreślił.

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

Źródło:
PAP

Liczba Polaków może zmniejszyć się na koniec wieku do 10 milionów osób - alarmuje na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej" ekspert. Jak zaznacza, w 2025 roku liczba urodzeń w kraju wyniesie mniej niż połowę współczynnika gwarantującego prostą zastępowalność pokoleń.

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w kwietniu 2025 roku o 16,7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,64 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 10,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy podszywają się pod skarbówkę, informując o rzekomym zwrocie nadpłaty podatku - podaje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Jak podkreślają eksperci, celem jest kradzież danych osobowych i danych karty płatniczej.

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Źródło:
tvn24.pl

Cła Donalda Trumpa podnoszą koszty produkcji, uderzając w koncern Ford oraz firmę Mattel, producenta lalek Barbie - donosi portal stacji BBC. Mattel zapowiada wyższe ceny zabawek, a koncern Ford zmienia trasy importu i zawiesza prognozy finansowe.

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Źródło:
BBC

Minister do spraw unijnych Adam Szłapka stwierdził, że jeśli negocjacje handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie zakończą się sukcesem, rozważone zostaną dalsze kroki, w tym złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Źródło:
PAP

Rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski poinformował, że przewoźnik odwołał kolejne loty między Warszawą a Tel Awiwem do środy. Decyzja ta jest wynikiem niedzielnego ataku rakietowego na lotnisko Ben Guriona.

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Źródło:
PAP

Donald Trump powiedział, że wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream. Prezydent USA podkreślił przy tym, że to on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, gdy nałożył na nie sankcje.

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Źródło:
PAP

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - Kijowiec. To pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i umożliwia niedopuszczenie ofert wykonawców spoza UE.

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Źródło:
PAP

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

- Jeśli spojrzeć na jedno wspólne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć, to jak można utrzymać dziennikarstwo. Jeśli chcemy utrzymać dziennikarstwo na dużą skalę, potrzebujemy przychodów z reklam - stwierdził w rozmowie z TVN24 BiS Vincent Peyregne, Chief Executive Officer w WAN-IFRA, podczas trwającego w Krakowie 76. Światowego Kongresu Mediów.

Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Źródło:
tvn24.pl