Bez szans na pieniądze w razie choroby. Rządowy pomysł może obrócić się przeciw przedsiębiorcom

[object Object]
Sejm przyjął Konstytucję Biznesu. Eksperci o wadach ustawTVN24 BiS
wideo 2/2

Cel nowej regulacji jest szczytny - ułatwienie życia tysiącom młodych przedsiębiorców. Za sprawą "ulgi na start" każdy z nich zaoszczędzi 200 zł miesięcznie na składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaproponowane przez rząd rozwiązanie ma jednak poważny minus. Nie ma co liczyć na wypłatę świadczeń w razie wypadku czy choroby.

"Ulga na start" to jedna z najważniejszych propozycji Konstytucji Biznesu - pakietu pięciu ustawy, które w piątek zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe rozwiązanie polega na tym, że początkujący przedsiębiorca (lub rozpoczynający działalność po 5 latach przerwy) nie musi płacić składek na ZUS przez pierwsze pół roku od rejestracji firmy. Będzie musiał opłacać jedynie składkę zdrowotną, która w 2018 roku wynosi 319,94 złotych.

Ulga ma być zachętą do podejmowania pierwszej działalności gospodarczej. - Chcemy w ten sposób nie tylko zwiększyć stopień przeżywalności polskich firm, ale też dać możliwość osobom, które chcą być przedsiębiorcami, sprawdzenia, czy prowadzenie własnej firmy to jest coś dla nich - tłumaczył potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań w rozmowie z PAP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj. Przepis, który pozwala na zastosowanie "ulgi na start", wejdzie w życie w ostatnich dniach kwietnia.

Tysiące firm

Katarzyna Miazek z Tax Care w rozmowie z tvn24bis.pl ocenia, że z "ulgi na start" będzie mogło skorzystać w ciągu roku nawet 300 tysięcy początkujących przedsiębiorców. Tyle nowych firm prowadzonych przez osoby fizyczne średnio rejestruje się rocznie w Polsce.

- To całkiem sporo, ale pamiętajmy, że ta liczba nie przekłada się na liczbę aktywnych przedsiębiorców, bo nie każdy otwarty biznes utrzymuje się na rynku - dodaje.

Okres sześciu miesięcy bez płacenia składek rozpocznie się w momencie wykonania pierwszej czynności związanej bezpośrednio z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej. Po upływie pół roku, przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dotychczas istniejącej ulgi w opłacaniu składek ZUS, tzw. małego ZUS-u, czyli preferencyjnych składek, jakie przewiduje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że okres ulg wydłuży się z 2 lat do 2,5 roku.

Przypomnijmy, że "mały ZUS" w 2018 roku wynosi 504,66 złotych (bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 520,10 złotych (ze składką na ubezpieczenie chorobowe). Oznacza to, że różnica w składkach pomiędzy "ulgą na start", a "małym ZUS-em" wynosi około 200 złotych.

Zagrożenia

W przypadku początkującego przedsiębiorcy obowiązkowa będzie jedynie składka zdrowotna. - To oznacza, że będzie mógł on korzystać z publicznej służby zdrowia, czyli będzie mógł pójść bezpłatnie do lekarza, do szpitala czy na rehabilitację - mówi Miazek.

Brak składek na ubezpieczenia społeczne przez pół roku wiąże się jednak z tym, że taka osoba nie będzie miała wielu uprawnień. - Przedsiębiorca nie będą podlegał ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu - wylicza Miazek.

W razie choroby przedsiębiorca nie dostanie więc zasiłku chorobowego, a gdy ulegnie wypadkowi nie będą mu przysługiwały świadczenia z funduszu wypadkowego, który funkcjonuje w ZUS-ie. - W oczach ZUS przedsiębiorca korzystający z "ulgi na start" nie będzie osobą prowadzącą działalność - podkreśla.

Tak swoje zastrzeżenia do "ulgi na start" formułowało na etapie konsultacji ministerstwo rodziny i pracy: "Osoby te (zakładające firmę - red.) mogą nie mieć prawa do renty w przypadku zaistnienia ryzyka długotrwałej niezdolności do pracy, nie zabezpieczą prawa swoich bliskich do zasiłku pogrzebowego i do renty rodzinnej w związku ze śmiercią żywiciela, nie będą miały prawa do świadczeń związanych z wypadkiem przy pracy".

Resort zwrócił ponadto uwagę, że przedsiębiorca nie będzie odkładał kapitału na emeryturę.

Przy czym, jak zauważa Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP, składka emerytalna w początkowym okresie prowadzenia działalności i tak jest bardzo niska, więc nie odgrywa takiej dużej roli.

- To czy przedsiębiorca przez pierwsze sześć miesięcy nie będzie płacił jej wcale lub będzie płacił ją w minimalnej wielkości, w bardzo niewielkim stopniu będzie wpływać na wysokość emerytury - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl.

Jak dodaje "ulga na start" jest ułatwieniem dla przedsiębiorców, choć nie można jej nazwać wielką rewolucją. - Jest to zmiana, która w pewnym stopniu wpłynie na ułatwienie rozruchu działalności gospodarczej. Dla części młodych ludzi może to stanowić jakąś dodatkową zachętę, aby próbować swoich sił w biznesie, ponieważ zmniejszy koszty decyzji o założeniu firmy. Jeżeli ich pomysł nie wypali, nie osiągną przychodu i działalność stanie się nierentowna to utracony koszt obowiązkowych obciążeń z tytułu jej założenia będzie mniejszy - mówi Kozłowski.

Trudny wybór

Warto przy tym pamiętać, że "ulga na start" jest dobrowolna. - Otwierając własną firmę nadal będzie można korzystać, i tym samym oszczędzać na składkach, z tzw. małego ZUS-u. Dzięki temu w kieszeni przedsiębiorcy zostaje przez dwa lata około 700 złotych miesięcznie (duży ZUS wynosi 1 166,85 złotych bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe lub 1 232,16 złotych ze składką na ubezpieczenie chorobowe - red.) - mówi Miazek.

- W tym czasie przedsiębiorca podlega wszystkim ubezpieczeniom. Jeśli zdecyduje się na "ulgę na start" to zaoszczędzi dodatkowe 200 złotych miesięcznie, ale poza "zdrowotnym" nie będzie ubezpieczony. Trudno jednoznacznie wskazać, którą preferencję wybiorą przyszli przedsiębiorcy, w tym osoby młode - dodaje.

- To jest rozszerzenie możliwości wyboru, na które jako pracodawcy patrzymy pozytywnie. Przedsiębiorca, jeśli chce być objętym ubezpieczeniem, to może przecież z tej ulgi nie skorzystać- dodaje Kozłowski.

Jak podkreśla, ewentualne sfinansowanie przez państwo ochrony ubezpieczeniowej osób korzystających z "ulgi na start" i nie płacących składek, byłoby nieuczciwe wobec przedsiębiorców którzy już te składki płacą.

Atrakcyjne warunki do biznesu

Kolejną nowością z Konstytucji Biznesu jest wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowej. Nie jest to działalność gospodarcza, nie wymaga wpisu do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) i odprowadzania składek.

Dzięki nowym przepisom drobna działalność zarobkowa (np. dorywczy handel, korepetycje), z której przychód nie przekracza 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, będzie mogła być prowadzona w sposób wolny.

- To, w połączeniu z "ulgą na start", stworzy lepsze warunki dla młodych osób zaczynających działalność gospodarczą. Dotyczy to w szczególności osób młodych, w trakcie studiów lub tuż po ich zakończeniu. Warunki prowadzenia działalności w początkowym okresie będą bardziej atrakcyjne, w związku z tym sądzę, że może to wyeliminować część obaw, które do tej pory blokowały decyzję o założeniu firmy - mówi Kozłowski.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0)

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP