Bez szans na pieniądze w razie choroby. Rządowy pomysł może obrócić się przeciw przedsiębiorcom

[object Object]
Sejm przyjął Konstytucję Biznesu. Eksperci o wadach ustawTVN24 BiS
wideo 2/2

Cel nowej regulacji jest szczytny - ułatwienie życia tysiącom młodych przedsiębiorców. Za sprawą "ulgi na start" każdy z nich zaoszczędzi 200 zł miesięcznie na składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaproponowane przez rząd rozwiązanie ma jednak poważny minus. Nie ma co liczyć na wypłatę świadczeń w razie wypadku czy choroby.

"Ulga na start" to jedna z najważniejszych propozycji Konstytucji Biznesu - pakietu pięciu ustawy, które w piątek zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe rozwiązanie polega na tym, że początkujący przedsiębiorca (lub rozpoczynający działalność po 5 latach przerwy) nie musi płacić składek na ZUS przez pierwsze pół roku od rejestracji firmy. Będzie musiał opłacać jedynie składkę zdrowotną, która w 2018 roku wynosi 319,94 złotych.

Ulga ma być zachętą do podejmowania pierwszej działalności gospodarczej. - Chcemy w ten sposób nie tylko zwiększyć stopień przeżywalności polskich firm, ale też dać możliwość osobom, które chcą być przedsiębiorcami, sprawdzenia, czy prowadzenie własnej firmy to jest coś dla nich - tłumaczył potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań w rozmowie z PAP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj. Przepis, który pozwala na zastosowanie "ulgi na start", wejdzie w życie w ostatnich dniach kwietnia.

Tysiące firm

Katarzyna Miazek z Tax Care w rozmowie z tvn24bis.pl ocenia, że z "ulgi na start" będzie mogło skorzystać w ciągu roku nawet 300 tysięcy początkujących przedsiębiorców. Tyle nowych firm prowadzonych przez osoby fizyczne średnio rejestruje się rocznie w Polsce.

- To całkiem sporo, ale pamiętajmy, że ta liczba nie przekłada się na liczbę aktywnych przedsiębiorców, bo nie każdy otwarty biznes utrzymuje się na rynku - dodaje.

Okres sześciu miesięcy bez płacenia składek rozpocznie się w momencie wykonania pierwszej czynności związanej bezpośrednio z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej. Po upływie pół roku, przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dotychczas istniejącej ulgi w opłacaniu składek ZUS, tzw. małego ZUS-u, czyli preferencyjnych składek, jakie przewiduje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że okres ulg wydłuży się z 2 lat do 2,5 roku.

Przypomnijmy, że "mały ZUS" w 2018 roku wynosi 504,66 złotych (bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 520,10 złotych (ze składką na ubezpieczenie chorobowe). Oznacza to, że różnica w składkach pomiędzy "ulgą na start", a "małym ZUS-em" wynosi około 200 złotych.

Zagrożenia

W przypadku początkującego przedsiębiorcy obowiązkowa będzie jedynie składka zdrowotna. - To oznacza, że będzie mógł on korzystać z publicznej służby zdrowia, czyli będzie mógł pójść bezpłatnie do lekarza, do szpitala czy na rehabilitację - mówi Miazek.

Brak składek na ubezpieczenia społeczne przez pół roku wiąże się jednak z tym, że taka osoba nie będzie miała wielu uprawnień. - Przedsiębiorca nie będą podlegał ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu - wylicza Miazek.

W razie choroby przedsiębiorca nie dostanie więc zasiłku chorobowego, a gdy ulegnie wypadkowi nie będą mu przysługiwały świadczenia z funduszu wypadkowego, który funkcjonuje w ZUS-ie. - W oczach ZUS przedsiębiorca korzystający z "ulgi na start" nie będzie osobą prowadzącą działalność - podkreśla.

Tak swoje zastrzeżenia do "ulgi na start" formułowało na etapie konsultacji ministerstwo rodziny i pracy: "Osoby te (zakładające firmę - red.) mogą nie mieć prawa do renty w przypadku zaistnienia ryzyka długotrwałej niezdolności do pracy, nie zabezpieczą prawa swoich bliskich do zasiłku pogrzebowego i do renty rodzinnej w związku ze śmiercią żywiciela, nie będą miały prawa do świadczeń związanych z wypadkiem przy pracy".

Resort zwrócił ponadto uwagę, że przedsiębiorca nie będzie odkładał kapitału na emeryturę.

Przy czym, jak zauważa Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP, składka emerytalna w początkowym okresie prowadzenia działalności i tak jest bardzo niska, więc nie odgrywa takiej dużej roli.

- To czy przedsiębiorca przez pierwsze sześć miesięcy nie będzie płacił jej wcale lub będzie płacił ją w minimalnej wielkości, w bardzo niewielkim stopniu będzie wpływać na wysokość emerytury - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl.

Jak dodaje "ulga na start" jest ułatwieniem dla przedsiębiorców, choć nie można jej nazwać wielką rewolucją. - Jest to zmiana, która w pewnym stopniu wpłynie na ułatwienie rozruchu działalności gospodarczej. Dla części młodych ludzi może to stanowić jakąś dodatkową zachętę, aby próbować swoich sił w biznesie, ponieważ zmniejszy koszty decyzji o założeniu firmy. Jeżeli ich pomysł nie wypali, nie osiągną przychodu i działalność stanie się nierentowna to utracony koszt obowiązkowych obciążeń z tytułu jej założenia będzie mniejszy - mówi Kozłowski.

Trudny wybór

Warto przy tym pamiętać, że "ulga na start" jest dobrowolna. - Otwierając własną firmę nadal będzie można korzystać, i tym samym oszczędzać na składkach, z tzw. małego ZUS-u. Dzięki temu w kieszeni przedsiębiorcy zostaje przez dwa lata około 700 złotych miesięcznie (duży ZUS wynosi 1 166,85 złotych bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe lub 1 232,16 złotych ze składką na ubezpieczenie chorobowe - red.) - mówi Miazek.

- W tym czasie przedsiębiorca podlega wszystkim ubezpieczeniom. Jeśli zdecyduje się na "ulgę na start" to zaoszczędzi dodatkowe 200 złotych miesięcznie, ale poza "zdrowotnym" nie będzie ubezpieczony. Trudno jednoznacznie wskazać, którą preferencję wybiorą przyszli przedsiębiorcy, w tym osoby młode - dodaje.

- To jest rozszerzenie możliwości wyboru, na które jako pracodawcy patrzymy pozytywnie. Przedsiębiorca, jeśli chce być objętym ubezpieczeniem, to może przecież z tej ulgi nie skorzystać- dodaje Kozłowski.

Jak podkreśla, ewentualne sfinansowanie przez państwo ochrony ubezpieczeniowej osób korzystających z "ulgi na start" i nie płacących składek, byłoby nieuczciwe wobec przedsiębiorców którzy już te składki płacą.

Atrakcyjne warunki do biznesu

Kolejną nowością z Konstytucji Biznesu jest wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowej. Nie jest to działalność gospodarcza, nie wymaga wpisu do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) i odprowadzania składek.

Dzięki nowym przepisom drobna działalność zarobkowa (np. dorywczy handel, korepetycje), z której przychód nie przekracza 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, będzie mogła być prowadzona w sposób wolny.

- To, w połączeniu z "ulgą na start", stworzy lepsze warunki dla młodych osób zaczynających działalność gospodarczą. Dotyczy to w szczególności osób młodych, w trakcie studiów lub tuż po ich zakończeniu. Warunki prowadzenia działalności w początkowym okresie będą bardziej atrakcyjne, w związku z tym sądzę, że może to wyeliminować część obaw, które do tej pory blokowały decyzję o założeniu firmy - mówi Kozłowski.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0)

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl