Pracujesz na zastępstwo i nie wiesz jakie masz prawa? Wszelkie wątpliwości wyjaśniamy w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.
- Umowa na zastępstwo trwa w okresie nieobecności pracownika, którego zastępujemy - mówi Izabela Szczygielska z Kancelarii WKB.
Pokusa
Ale - jak dodaje - każdy przypadek powinien być badany indywidualnie. - Może się znaleźć taka sytuacja, że ta umowa będzie cały czas przedłużana i pracodawca nie będzie robił nic w tym celu, aby taką sytuację zweryfikować - zaznacza.
Jak tłumaczy, jest taka pokusa wśród pracodawców, aby nadużywać umowy na zastępstwo, ponieważ jej sposób rozwiązania jest znacznie bardziej elastyczny niż w przypadku umowy na czas nieokreślony.
Trzy dni wypowiedzenia
- Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi trzy dni. W związku z tym znacznie łatwiej jest rozwiązać umowę o pracę z osobą, która jest zatrudniona na podstawie takiej umowy - zaznacza gość "Biznesu dla Ludzi". Jak dodaje Szczygielska, umowa o pracę na zastępstwo jest umową na czas określony i zawiera się ją w szczególnych okolicznościach, na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika. - Może się zdarzyć taka sytuacja, że trudno jest przewidzieć dokładny okres tej nieobecności. Właśnie dlatego ustawodawca przewidział dosyć krótki okres wypowiedzenia umowy, tak aby dość elastycznie reagować w sytuacji gdy zastępowany pracownik wróci do pracy - mówi.
Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.
Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: Shutterrstock