Przybywa miliarderów. Na liście czterech Polaków, na szczycie Bill Gates

Najwięcej miliarderów żyje w USA
TVN24 Biznes i ŚwiatNajwięcej miliarderów żyje w USA

Bill Gates z majątkiem wartym 85 mld dolarów jest najbogatszym człowiekiem świata - wynika z raportu Hurun Global Rich List 2015. W minionym roku przybyło 222 miliarderów i łącznie jest ich 2089. Najwięcej żyje ich w Stanach Zjednoczonych.

Tuż za założycielem Microsoftu znalazł się meksykański magnat telekomunikacyjny Carlos Slim Helu. Jego majątek to 83 mld dolarów. Na podium znalazł się także Warren Buffett, amerykański inwestor giełdowy, którego majątek to 76 mld dolarów.

Coraz więcej

Światowa liczba miliarderów wzrosła o 222 osoby i wynosi obecnie 2089. Według wyliczeń Hurun Research Institute, który przygotował zestawienie na liście miliarderów jest 341 nowych twarzy, a 95 osób, które znalazły się na niej przed rokiem w tym roku nie mogły się już pochwalić majątkiem wartym miliard dolarów.

Ranking najbogatszych osób na świecie jest zdominowany przez Amerykanów (537 osób) i Chińczyków (430 osób). Co ciekawe pierwszy raz w historii w Indiach (97 osób) jest więcej miliarderów niż w Wielkiej Brytanii (80 osób) czy Rosji (93 osoby). W sumie 67 państw ma chociaż jednego miliardera.

Gdzie żyją?

Najwięcej bogatych osób dysponujących majątkiem wartym miliard dolarów mieszka w Nowym Jorku. Życie w Wielkim Jabłku wybrało 91 miliarderów. Na drugim miejscu znalazła się Moskwa, gdzie mieszka 73 miliarderów, a podium zamyka Hong Kong z 71 krezusami.

Młodzi

Na szczycie rankingu najmłodszych miliarderów, którzy nie przekroczyli 40 roku życia znaleźli się twórcy Snapchata Evan Spiegel oraz Bobby Murphy - obaj z majątkiem 1,5 mld dolarów. Pierwszy ma 24 a drugi 26 lat. Na trzecim miejscu znalazł się szef Facebooka Mark Zuckerberg (30 lat) z majątkiem 44 mld dolarów.

A w Polsce

Z raportu wynika, że w Polsce mieszka czterech miliarderów. Majątkiem wartym co najmniej miliard amerykańskim dolarów mogą się pochwalić: Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Leszek Czarnecki i Michał Sołowow.

TOP 5 najbogatszych ludzi świata

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości