CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to elektroniczny rejestr przedsiębiorców. Portal ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wyjaśniamy, jak działa.
CEIDG - co to jet?
"CEIDG bardzo ułatwia prowadzenie firmy. Dzięki niemu możesz założyć firmę, zmieniać dane we wpisie, a także zawiesić, wznowić lub zamknąć działalność gospodarczą" - tak zachwalany jest portal na rządowej stronie.
Wyjaśniono tam również, że portal skierowany jest do:
przedsiębiorców,
osób, które chcą zarejestrować działalność gospodarczą,
osób, które szukają informacji na temat firm i przedsiębiorców.
CEIDG - jak działa?
CEIDG powstał przede wszystkim po to, by ułatwić przedsiębiorcom założenia własnej firmy. Centralna ewidencja w internecie pozwala na składanie wniosku bez wychodzenia z domu. Ponadto, przedsiębiorcy z założoną już działalnością mogą wprowadzać zmiany, zawiesić, wznowić lub zlikwidować firmę. Dla podatników są to przede wszystkim szybsze i prostsze metody kontaktowania się z urzędem.
Wyszukiwarka, czyli dostęp do zawartych w systemie informacji również była ważnym aspektem i celem pomysłodawców. Każdy z dostępem do internetu może skorzystać z bezpłatnej bazy danych, w której znajdzie informacje o firmach prowadzonych przez osoby fizyczne i zarejestrowanych w Polsce. Dzięki CEIDG można też mieć dostęp do danych Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
W wyszukiwarce CEIDG wystarczy np. wpisać nazwę firmy, nazwisko właściciela lub NIP i sprawdzić, czy podane dane są w bazie.
CEIDG - założenie firmy
Aby założyć firmę i zarejestrować działalność przez internet potrzebny będzie Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany. Do złożenia wniosku możemy również wyznaczyć pełnomocnika. Rejestracja jest bezpłatna.
Aby zarejestrować działalność przez internet musimy wypełnić i złożyć wniosek na stronie CEIDG. Aby wysłać i podpisać wniosek CEIDG-1 przez internet potrzebujemy oprócz bezpłatnego Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego, konta na stronie CEIDG oraz adresu e-mail.
Wniosek CEIDG-1
We wniosku CEIDG-1 musimy podać następujące dane:
imię, nazwisko, PESEL,
adres zamieszkania oraz adresy związane z zakładaną działalnością,
nazwę firmy,
kody PKD związane z zakładaną działalnością,
liczbę zatrudnianych pracowników,
dane dotyczące ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego,
formę opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych,
adres przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy,
informacje o rachunkach bankowych,
informację o ewentualnym pełnomocnictwie.
Kiedy i jak powstała CEIDG?
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to efekt wprowadzenia ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Wcześniej działały tylko gminne, a co za tym idzie rozproszone po całym kraju, Ewidencje Działalności Gospodarczej. CEIDG to scentralizowany system, nad którym pieczę sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki.
CEIDG powstała 1 lipca 2011 roku i zastąpiła gminne ewidencje, w których rejestrowani byli przedsiębiorcy.
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock