Ze sprzedaży akcji PGE MSP pozyskało 121,5 mln zł, a PIR 1,2 mld zł

Najnowsze

PGEPGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku

Resort skarbu i Polskie Inwestycje Rozwojowe zakończyły w środę budowę księgi popytu na 65,4 mln akcji PGE. Cena jednej akcji wyniosła 20,25 zł - poinformował resort. Skarb Państwa pozyskał 121,5 mln zł, a PIR 1 mld 204 mln zł.

Polskie Inwestycje Rozwojowe wystawiły we wtorek na sprzedaż w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu 65,4 mln akcji PGE (3,5 proc. całości kapitału), wartych ponad 1,3 mld zł. Sprzedawane akcje PGE formalnie należą do Skarbu Państwa, ale środki z ich sprzedaży zasilą Polskie Inwestycje Rozwojowe, spółkę powołaną do współfinansowania ważnych projektów infrastrukturalnych.

MSP sprzedawało 6 mln akcji, a PIR 59,4 mln akcji PGE.

Zagraniczni inwestorzy

Rzeczniczka prasowa resortu skarbu Agnieszka Jabłońska-Twaróg poinformowała na Twitterze, że ok. 48 proc. akcji PGE kupili w środę inwestorzy z Polski, ok. 31 proc. z Wielkiej Brytanii, a ok. 8 proc. ze Stanów Zjednoczonych.

Sprzedaż akcji przez PIR nastąpiła po ich wniesieniu do PIR w celu dokapitalizowania. MSP podało, że pozyskanie 1 mld 204 mln zł umożliwi spółce realizację projektów infrastrukturalnych o istotnym znaczeniu dla gospodarki.

Wszystkie narzędzia

"PIR ma już wszelkie narzędzia, by przystąpić do działania. Oczekujemy od PIR przyspieszenia realizacji projektów infrastrukturalnych" - powiedział cytowany w komunikacie Wojciech Kowalczyk, wiceminister Skarbu Państwa.

Z kolei 121,5 mln zł pozyskane przez Ministerstwo Skarbu Państwa zasili przychody z prywatyzacji.

Skarb Państwa potwierdził w komunikacie zamiar zachowania pakietu reprezentującego ponad 50 proc. kapitału zakładowego PGE w "dającej się przewidzieć przyszłości".

Pozytywny sentyment

Od początku roku akcje PGE podrożały ponad 30 proc. - PGE korzystało w ostatnich miesiącach z tego, że w Europie Zachodniej panuje pozytywny sentyment wokół koncernów energetycznych. Na tej fali można oczekiwać, że część globalnych inwestorów będzie zainteresowana kupnem akcji. Dodatkowo w ostatnich dniach wzrosły ceny energii w kontraktach na 2015 rok - powiedział Krzysztof Kubiszewski, analityk Trigon DM.

PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Dostarcza energię do ponad pięciu milionów klientów. PGE zadebiutowała na GPW w listopadzie 2009 roku. Sprzedaż 3,5 proc. akcji przez PIR obniży z 61,89 proc. do 58,39 proc. udział Skarbu Państwa w PGE, natomiast podniesie z 38,11 proc. do 41,61 proc. pulę akcji spółki, notowanych na giełdzie

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PGE