Zawał w krwiobiegu światowych finansów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESNieufność i strach rządzą na rynkach

Całkowity zawał dotknął krwiobieg światowych finansów. Banki na rynku w Nowym Jorku przestały sobie nawzajem pożyczać pieniądze, a stawki depozytów jednodniowych (overnight) wzrosły niemal dwukrotnie z 3,33 proc. w poniedziałek do 6,44 proc. we wtorek. Powodem jest całkowita utrata zaufania do siebie nawzajem po wniosku o bankructwo zgłoszonym przez bank Lehman Brothers.

Działanie rynków finansowych możliwe jest niemal wyłącznie dzięki pożyczkom, jakich te instytucje finansowe sobie wzajemnie udzielają. Ci, którzy mają nadmiar pieniędzy lokują je u tych, którym brak chwilowo pieniędzy np. na udzielanie kredytów. To prawdziwy układ krążenia światowych finansów. Bez takich wzajemnych pożyczek system przestaje funkcjonować.

Nikt nikomu nie ufa

I tak właśnie się stało. Po poniedziałkowym wniosku o bankructwo banku Lehman Brothers finansiści przestali sobie nawzajem ufać. Każdy się boi, że partner będzie następny. Pożyczy mu pieniądze, a one przepadną. Dlatego albo nie pożycza, albo żąda wysokiego oprocentowania, odpowiedniego do rosnącego ryzyka.

Stąd koszt pożyczki międzybankowej overnight w dolarach podwoił się i jest teraz najwyższy od 2001 roku.

Lawinę rosnącej nieufności spowodowała sytuacja związana z upadłością Lehman Brothers Holdings Inc. (CZYTAJ WIĘCEJ) i spadków notowań American International Group Inc (CZYTAJ WIĘCEJ).

Obecny koszt lokat overnight w USA zanotował największy skok ostatnich siedmiu lat - uważają specjaliści z British Bankers Association, cytowani przez Bloomberg.com. Jeszcze w listopadzie oprocentowanie było na poziomie 2.07 proc.

Bank centralny idzie z odsieczą

Zawał na rynku w USA spowodował reakcje amerykańskiego banku centralnego Fed. W ciągu dwóch dni pożyczył on bankom 210 miliardów dolarów z kieszeni amerykańskich podatników. Pieniądze pożyczone przez bank centralny bankom poprawiają sytuację tych z nich, które tracą płynność, czyli brak im gotówki na regulacje wzajemnych zobowiązań.

Akcja Fed zmniejszyła spadki na giełdach. Po 17 czasu polskiego były one w okolicach wczorajszego zamknięcia, a Dow Jones Industrial Average około 17.00 był nawet przez chwile na plusie.

Stawki depozytów międzybankowych w ślad za amerykańskim rynkiem skoczyły w górę na całym świecie. Oprocentowanie depozytów złotowych na jeden dzień (czyli stopa WIBOR Overnight) wzrosło do 6,46 proc. we wtorek z 6,19 proc. w poniedziałek.

FED NIE ZMIENIŁ STÓP W USA

CZYTAJ TEŻ O PANICE W MOSKWIE

I O TYM, CO DZIAŁO SIE WE WTOREK NA WARSZAWSKIM PARKIECIE

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES