Trumny wyjdą z szarej strefy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes/fot.TVN24O konieczności uszczelnienia systemu podatkowego mówi wiceminister finansów, Maciej Grabowski

Ministerstwo Finansów po raz kolejny zapowiada uszczelnienie systemu podatkowego. Chce, by kasy fiskalne posiadali nie tylko lekarze i prawnicy, ale też przedstawiciele innych zawodów, m.in. przedsiębiorcy pogrzebowi. Chodzi o to, by więcej podatników wykazywało obroty - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Kolejne grupy zawodowe będą musiały zaopatrzyć się w kasy fiskalne do końca 2010 roku. Jeszcze na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku Ministerstwo Finansów wyda rozporządzenie w tej sprawie - zapowiedział Grabowski.

- Myślę, że to jest taki przykład uszczelniania systemu, bo przypomnijmy po co te kasy weszły w życie. One weszły w życie 15-16 lat temu z tego powodu, że podatnicy mieli pewną dowolność wpisywania swoich obrotów do ksiąg. Kasy jakby wymusiły większą rzetelność w ujawnianiu obrotów - przypomniał wiceminister.

Resort obiecuje i... obiecuje

To nie pierwsza taka zapowiedź wiceministra Macieja Grabowskiego. Jeszcze w październiku resort finansów zapowiadał, że nowe przepisy nałożą obowiązek korzystania z kas fiskalnych na lekarzy i prawników od połowy 2010 roku.

Juz wiadomo jednak, że zmiany te nie wejdą w życie tak szybko. Ani lekarze, ani prawnicy nie będą musieli stosować w tym roku kas fiskalnych.

Rozporządzenie w sprawie zasad stosowania kas fiskalnych jest ogłaszane co roku w grudniu i wchodzi w życie od 1 stycznia. Najwcześniej lekarze i prawnicy będą zatem musieli zaopatrzyć się w kasy w 2011 roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/fot.TVN24