Sony ze "śmieciowym" ratingiem. Bo słabo radzi sobie na rynku mobilnym

Najnowsze


Moody's obniżyła rating Sony do poziomu "śmieciowego" (Ba1). Według agencji kondycja japońskiego koncernu prawdopodobnie pozostanie "słaba i niestabilna".

Sony to główny rywal Apple i Samsunga na rynkach w USA i Korei Południowej. Firma zajmuje się sprzedażą elektroniki użytkowej np. telewizorów, aparatów cyfrowych i komputerów. Szczególna rywalizacja istnieje jednak na rynku smartfonów i właśnie na tym polu Sony wypada najsłabiej w porównaniu z konkurencją - argumentuje Moody's.

Agencja swoją decyzję tłumaczy także tym, że Sony koncentruje swoją działalność na zbyt wielu polach m.in. produkcji telewizorów, czy aparatów cyfrowych. Sukces w jednym dziale często jest odnoszony kosztem drugiego. Ocena jest niższa pomimo, że Sony przeprowadził znaczne działania restrukturyzacyjne. "Te działania pozwoliły zmniejszyć straty w segmentach domowej rozrywki i produktów mobilnych. Jednakże wydaje się mało prawdopodobne, aby te segmenty szybko odzyskały dawne poziomy zysków" - tłumaczy Moody's

Agencja podała również, że jest szczególnie zaniepokojona niskimi zyskami ze sprzedaży produktów z segmentu gier - pomimo udanej premiery PlayStation 4 - oraz segmentu aparatów cyfrowych. "Oba segmenty są opłacalne, ale na niższym poziomie niż w 2010 roku" - podała agencja.

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS, Financial Times