Rząd przyjął we wtorek strategię dla górnictwa węgla kamiennego na lata 2007-2015. Przewiduje ona prywatyzację spółek węglowych, ale jedynie za zgodą związków zawodowych i przy zabezpieczeniu praw pracowniczych.
Według informacji Ministerstwa Gospodarki, w ciągu najbliższych kilkunastu lat górnictwo węgla kamiennego potrzebuje inwestycji rzędu 17-20 mld zł. Jednym ze sposobów zdobycia pieniędzy na modernizację kopalń jest ich prywatyzacja przez giełdę.
Strategia zakłada zagwarantowanie większościowego udziału akcji spółek węglowych Skarbowi Państwa. Przewiduje też zakończenie prac dotyczących przekształceń organizacyjnych sektora. Chodzi m.in. o zakończenie budowy Grupy Węglowo-Koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz włączenie w jej struktury kopalni Budryk. Resort gospodarki chce również połączyć Spółkę Restrukturyzacji Kopalń z Bytomską Spółką Restrukturyzacji Kopalń.
Szczególnie ważnym elementem ujętym w Strategii jest również zwiększenie bezpieczeństwa pracy w kopalniach. Najistotniejsze w tej kwestii będzie wprowadzenie wymagań dla firm przed dopuszczeniem ich do wykonywania prac w zakładach górniczych oraz zwiększenie nadzoru nad firmami usługowymi.
W Strategii zapisano także znacznie niższy niż w latach ubiegłych udział budżetu państwa i pomocy publicznej w finansowaniu działalności sektora. Jednocześnie wydłużono okres spłaty odroczonych zobowiązań spółek węglowych w równych ratach od 2008 r. do końca 2013 r. Jest to szczególnie ważne w przypadku Kompanii Węglowej SA, której raty spłacanego zadłużenia zmaleją od 450 do ok. 250 mln zł rocznie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl