Ruszają zapisy na akcje giełdy

Najnowsze

Archiwum TVN24Od poniedziałku akcje są już do nabycia

W poniedziałek ruszają zapisy na akcje warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Dla inwestorów indywidualnych cena za akcję ma wynieść 43 złote. Zapisy kończą się 27 października.

Przydział akcji nastąpi do 4 listopada, a debiut giełdy na giełdzie przewidziany jest na 9 listopada. Zapisy będą przyjmowane po cenie maksymalnej ustalonej na 43 zł, jednak ostateczną cenę sprzedaży poznamy w ostatnich dniach października (około 29.). Dla inwestorów indywidualnych nie będzie ona wyższa niż wspomniane 43 zł.

1/3 dla inwestorów indywidualnych

GPW jest prywatyzowana przez giełdę i będzie na tej giełdzie notowana. Wcześniej rozważano inne sposoby prywatyzacji warszawskiego parkietu (szukano nawet inwestora branżowego, który objąłby akcje GPW), jednak takiej transakcji nigdy nie przygotowano. Aleksander Grad, szef resortu skarbu, powiedział, że obecnie nie ma powodów, aby okrzepłą instytucjonalnie giełdę w Warszawie sprzedawać finansowej instytucji.

Inwestorzy instytucjonalni będą więc dopuszczeni do oferty, ale na równych prawach akcje będą mogli kupić także inwestorzy indywidualni. Inwestorom indywidualnym zostanie zaoferowanych od 25 proc. do 30 proc. z ok. 64 proc. sprzedawanych akcji GPW. Pozostałe walory trafią do inwestorów instytucjonalnych. Skarb Państwa pozostanie więc na razie inwestorem strategicznym GPW.

Zapisy do 27

Zapisy na akcje GPW dla inwestorów indywidualnych będą przyjmowane w biurach maklerskich na terenie całej Polski, których pełna lista jest dostępna na stronie internetowej GPW oraz Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego, pełniącego rolę Oferującego.

Inwestor indywidualny, zainteresowany kupnem akcji GPW, musi posiadać rachunek papierów wartościowych w firmie inwestycyjnej, w której składa zapis. Osoby nieposiadające rachunku papierów wartościowych powinny taki rachunek otworzyć przed złożeniem zapisu.

Zapisy trwają do 27 października.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24