Efekt cypryjski: rośnie wartość bitcoina, internetowej kryptowaluty

Bitcoin w ostatnich dniach szybuje wysokowww.bitcoincharts.com | zcopley

Kryzys bankowy na Cyprze doprowadził do wywindowania ceny bitcoina - kryptowaluty, która pozwala na handlowanie na wirtualnych giełdach. Sposób na oszczędzanie widzą w niej m.in. Hiszpanie, a wielu ekonomistów - bańkę finansową. Cena jednego bitcoina w dolarach wzrosła przez ostatni tydzień o połowę.

Wartość bitcoina (bitmonety) wzrosła w ciągu tygodnia o ponad 50 proc. Niedawno kosztował on 43-45 dol., a teraz ponad 70 dol. (w Polsce 230 zł - wzrost ze 150 zł).

Najwięcej zainteresowanych tą formą waluty to obywatele UE, którzy mają problemy z sektorem finansów, a wśród których największą grupę stanowią Hiszpanie, oraz Rosjanie.

Cena w górę. Klienci szturmują wirtualny świat

Bitcoin daje bowiem możliwości oszczędzania i pozwala na upłynnianie pieniędzy. W momencie, w którym na Cyprze wypłaty z bankomatów zostały ograniczone do 100 euro dziennie, by zapobiec odpływowi środków z banków, czego obawiają się ekonomiści i politycy - internetowa waluta staje się sposobem na dokonywanie opłat, transfer pieniędzy między osobami i firmami.

Ogromne zainteresowanie bitcoinem dostępnym w sieci już cztery lata, nagle - w drugiej połowie marca - doprowadziło do wywindowania jego ceny. Bitcoin jeszcze 10-12 dni temu kosztował 40 dol.; teraz kosztuje już 72 dol. i jego wartość prawdopodobnie będzie rosła, jeżeli sytuacja na Cyprze szybko się nie zmieni.

Zainteresowanie kryptowalutą widać też w Hiszpanii i we Włoszech. Na przykład dostępna dla urządzeń Apple aplikacja Bitcoin Gold w Hiszpanii stała się jedną z kilkudziesięciu najczęściej ściąganych w kraju, choć znajdowała się ok. 500. pozycji na liście najpopularniejszych.

Bank blokuje. Z bitcoinem jesteś "wolny"

Jedną z zalet wykorzystywania bitcoina jest też oszczędność. Płatności z użyciem tej kryptowaluty eliminują pośredników przy przelewach, dzięki czemu - zwłaszcza w przypadku wysyłania małych kwot - koszt operacji nie rozrasta się czasami wielokrotnie z powodu prowizji bankowych i przeliczników walutowych. Dla dbających o każdą, nawet najmniejszą kwotę Cypryjczyków czy Hiszpanów to konkretna alternatywa.

Dodatkowo konto użytkownika mającego bitcoin nie zostanie zablokowane, bo działa w sieci p2p, co oznacza, że nie ma właściciela lub zarządcy. To kolejna przewaga nad bankami, które kilka dni temu zamroziły konta swoich klientów, tak by nie mogli oni zabrać pieniędzy przed potrąceniem jednorazowego podatku, jaki Cypr planował na nich nałożyć, by ratować swoje finanse.

Co jeszcze?

Inna zalety korzystania z bitcoina to anonimowość. Swój adres bitcoin użytkownik może nawet zmieniać po każdym przelewie. Adres stanowi ciąg cyfr i liczb o długości 34 znaków. Każdy z nich jest inny i przynależny tylko do określonej transakcji przez co - zapisując go w swojej bazie danych - łatwo udowodnić, że przelewu się dokonało.

Transfery za pomocą bitcoina docierają też błyskawicznie do każdego miejsca na świecie, bo nie trzeba czekać na księgowanie wpłat przez banki.

Jest też jednak duże "ale". Raz wysłane tym sposobem pieniądze nie mogą zostać wycofane. Transakcja raz zatwierdzona zawsze dojdzie do skutku.

Przyniesie straty?

Bitcoin to jednak zdaniem wielu ekonomistów przede wszystkim problem. "Konwersja części oszczędności na elektroniczną walutę, która jest bardzo podatna na wahania cen i ciągle budzi wątpliwości w kwestiach bezpieczeństwa, świadczy o poziomie zaufania do bankowości w niektórych krajach Europy" - zauważa "Puls Biznesu".

Mark Gimein, komentator prestiżowego "Bloomberga" w swoim tekście "Sorry, bitcoin nie jest walutą", uczula tymczasem, że Europejczycy "nie znajdą w nim bezpieczeństwa". "Można spróbować zainwestować, ale dopiero za jakiś czas przekonacie się, czy zyskaliście z tego jakieś wymierne korzyści, czy jednak bardzo dużo straciliście".

Gimein dodaje, że na razie jedynym dowodem na działanie bitcoina jest podobno "podziemny" sklep "Silk Road", oferujący w sieci sprzedaż każdego możliwego narkotyku dostępnego na sześciu kontynentach.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin nie istnieje w formie fizycznej. To cyfrowa waluta, która może być używana do przelewów internetowych i w handlu. Bitcoin nie jest emitowany przez żaden bank centralny lub inny organ władzy.

Cyfrowa waluta bazuje na oprogramowaniu stworzonym kilka lat temu przez postać znaną jako Satoshi Nakamoto, który użył systemu peer-to-peer do weryfikacji transakcji. Pierwszy polski serwis poświęcony internetowej walucie, bitcoin.pl tak zachwala ją na wstępie:

"Jest on pierwszą i jak dotąd najpowszechniej używaną kryptowalutą. Jest ona oparta o prawa matematyczne, nie posiada banku centralnego, jej kurs jest ustalany przez rynek. Przyrost nie polega na drukowaniu pustego pieniądza przez bank centralny lecz na obróbce bloków zadań matematycznych upodabniając cały proces do wydobycia złota. Bitcoiny nie mogą być fałszowane i są niezależne od woli rządów czy elit finansowych".

Przyszłość

Bitcoin nie jest gwarantowanym przez państwo środkiem płatniczym, przez co nie stanowi realnego zagrożenia dla tradycyjnie funkcjonującego pieniądza. Może jednak upowszechnić się w internecie. Pozwala na dokonywanie zakupów w innych krajach, wykupowanie abonamentów lub usług w sieci lub realizowanie małych (lub niezbyt dużych) transakcji finansowych.

Na Cyprze, a w ostatnich dniach również w Hiszpanii, tysiące ludzi próbuje opanować już sztukę korzystania z bitcoinów, by mieć pewność, że tą drogą ich pieniądze dotrą na czas tam, gdzie powinny.

Autor: adsoŁUDk / Źródło: tvn24.pl, Puls Biznesu, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: www.bitcoincharts.com | zcopley

Pozostałe wiadomości

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor generalny grupy HSBC Noel Quinn nieoczekiwanie, po prawie pięciu latach pełnienia tej funkcji, odchodzi. W firmie spędził 37 lat.

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Źródło:
BBC

Niemal połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż cztery tysiące złotych "na rękę" - wynika z raportu "Student w pracy 2024" Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Jednocześnie pensja co czwartego wynosi co najwyżej tysiąc lub dwa. Blisko co trzecia osoba zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych. Znacząco wzrosły jednak aspiracje, co do płacy w przyszłości.

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Źródło:
tvn24.pl

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął między innymi projekt ustawy o bonie energetycznym - przekazał szef SKRM Maciej Berek. Dodał, że rząd zajmie się projektem 7 maja. Zgodnie z projektem bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w II połowie 2024 r. i ma mieć wartość od 300 do 1200 zł.

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Marzena Czarnecka ma dwa domy, cztery mieszkania i ponad milion złotych w polskiej walucie - wynika z oświadczenia majątkowego minister przemysłu. Oprócz tego w zeznaniu znalazły się torebki, zegarki i biżuteria o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. 

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski dziennik "Financial Times" i amerykańska firma OpenAI zawarły umowę pozwalającą wykorzystywać zarchiwizowane treści gazety do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Wcześniej twórca chatbota ChatGPT parafował podobne umowy między innymi z amerykańską agencją Associated Press, czy niemieckim wydawnictwem Axel Springer.

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) uznała, że iPadOS - system operacyjny firmy Apple na tablety - to tak zwany strażnik dostępu, a więc podlega surowszym regulacjom w ramach Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Amerykański gigant technologiczny ma pół roku na dostosowanie się do przepisów.

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Źródło:
PAP