BGK wypłacił już z unijnych pieniędzy 200 mld zł

Najnowsze

TVN24BGK chce kupić nowy system informatyczny

Od 2010 r. Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił 200 mld zł z pieniędzy unijnych, przyznanych Polsce na lata 2007-2013. Dwustumiliardowa złotówka trafiła w czwartek na realizację projektu dotyczącego gospodarki wodnej w województwie dolnośląskim.

Najwięcej pieniędzy, bo ponad 80 mld zł, pochodziło z programu "Infrastruktura i Środowisko". Również znaczne kwoty - ponad 32 mld zł i 26,4 mld zł - były odpowiednio z programów: "Kapitał Ludzki" i "Innowacyjna Gospodarka".

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przypomniał w czwartkowym komunikacie, że od 2010 r. obsługuje płatności w ramach programów finansowanych z pieniędzy unijnych, przyznanych Polsce na lata 2007-2013, a także w przypadku krajowego współfinansowania.

BGK wyjaśnił, że wypłaca pieniądze na podstawie zleceń przesyłanych do niego przez instytucje, które zawarły umowy z beneficjentami. W BGK powstał specjalny elektroniczny system do obsługi tych zleceń. Dzięki niemu instytucje zarządzające pieniędzmi unijnymi mogą je na bieżąco monitorować.

BGK będzie też płatnikiem środków europejskich w nowej perspektywy unijnej 2014-2020.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24