Praca w okresie zimowym. Jakie obowiązki ma pracodawca?

ShutterstockPIP: bezpieczeństwo pracy zimą

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, wydanie posiłków regeneracyjnych, ciepłych napojów i odzieży - to tylko niektóre z obowiązków pracodawców w okresie zimowym, na które wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak wyjaśnia PIP w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, w pomieszczeniach należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. Pomocą w tej sprawie służą przepisy BHP.

Na przykład w biurach temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza, natomiast na halach produkcyjnych nie powinna ona spadać poniżej 14 stopni C.

Obowiązkiem osoby zatrudniającej jest również zapewnienie ciepłych posiłków i napojów. Jednak, jak czytamy w komunikacie PIP, "stanowiska, na których mogą być wydawane ustala pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź z przedstawicielami pracowników". Informacje takie powinien zawierać regulamin pracy.

Na zewnątrz

W przypadku osób pracujących na zewnątrz w temperaturze poniżej 10 stopni C, pomiędzy 1 listopada a 31 marca, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie odzieży ochronnej oraz miejsca, w którym pracownicy będą mogli się ogrzać lub przebrać.

W przypadku osób pracujących na wysokości przy odśnieżaniu dachów należy sprawdzić, czy posiada ona ważne orzeczenie lekarskie i niezbędne szkolenia.

Pracodawca ma również za zadanie zapewnić właściwy strój i system zabezpieczeń przed upadkiem. W trakcie odśnieżania dachu wokół budynku powinna być ponadto wyznaczona i odgrodzona strefa zagrożenia przed spadającym śniegiem czy lodem.

Budowlanka

Zima nie sprzyja również pracom budowlanym na zewnątrz. Oprócz stosowania zwykłych przepisów dotyczących ochrony pracowników i osób postronnych, pracodawcy muszą pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą nieść elementy spadające z góry (śnieg czy sople lodu).

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że montaż, eksploatacja i demontaż rusztowań i podestów są zabronione, gdy występują mgła, gołoledź, opady atmosferyczne czy w trakcie burzy. Podczas silnego wiatru zabronione jest również wykonywanie robót rozbiórkowych.

PIP apeluje także, aby rusztowania, podesty i żurawie budowlane były sprawdzane po silnych wiatrach czy opadach.

Autor: mm//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości