Audio: Fakty po Faktach

Paulina Bownik, Małgorzata Chmielewska, prof. Tyll Krüger, Bartosz Węglarczyk

Z tego, co wiem, sytuacja się pogarsza. Straż graniczna kłamie, mówiąc, że tam na granicy jest 10 osób, potem, że 24 osoby - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Paulina Bownik, lekarka, która pomaga uchodźcom uwięzionym na granicy w Usnarzu Górnym. Dodała, że z informacji Fundacji Ocalenie wynika, że na miejscu znajduje się ponad 30 osób. - Jest informacja napisana na kawałku maty, przez Muhamada najprawdopodobniej, że umierają - opowiedziała lekarka. - Z tego, co udało mi się dowiedzieć, jedna z tych chorych ma astmę, najprawdopodobniej zapalenie płuc i jest w ciężkim stanie - dodała. Do sprawy odniosła się również siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". - Jako chrześcijanie kompromitujemy się, zasłaniając się polityką. Niestety, w imie polityki popełniano wiele zbroni - stwierdziła. Jej zdaniem w tej chwili najważniejsze jest to, abyśmy pomogli uchodźcom uwięzionym na granicy. - Ze strony władz Białorusi wiemy, o co chodzi, zadziwia mnie postawa władz polskich - komentowała. 

 


Następnie gościem Piotra Kraśko był profesor Tyll Krüger, kierownik polskiego zespołu MOCOS, modelującego przebieg epidemii COVID-19 w Polsce. - Liczymy, że taka mocna czwarta fala, która dojdzie nawet do 30 tysięcy zakażeń dziennie, jest w ramach realistycznych możliwości. Oczywiście to zależy, jak rozwinie się szczepienie - powiedział profesor. Jego zdaniem w najbliższych miesiącach najważniejszymi danymi nie będzie liczba nowych infekcji, a liczba osób hospitalizowanych. Tłumaczył, że jest cały kompleks zachowań, których musimy pilnować, aby nie dopuścić do przeciążenia szpitali. - W szkołach, które z wysokim prawdopodobieństwem nie będą zamknięte, testowanie dzieci dwa razy, najmniej raz w tygodniu. Poza tym, pilnować czy ludzie noszą maski. Trzecią rzeczą jest myślenie o ograniczeniu dostępu do niektórych aktywności społecznych, na przykład restauracji tylko dla zaszczepionych lub testowanych negatywnie - radził prof. Tyll Krüger.

 


Na koniec goście "Faktów po Faktach" - dr Patrycja Sasnal, kierowniczka Biura Badań i Analiz w PISM oraz Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl - rozmawiali o konsekwencjach opuszczenia Afganistanu przez wojsko Stanów Zjednoczonych, o tym, czy Europie grozi kryzys migracyjny oraz jak sytuacja może wpłynąć na poparcie najważniejszych osób w Stanach Zjednoczonych przez obywateli.