Rosja chce wybudować port w obwodzie kaliningradzkim

Ze świata

Początek sezonu wycieczkowców w polskich portachFakty TVN
wideo 2/4

Rosja planuje budowę portu głębokowodnego w miejscowości Jantarny w obwodzie kaliningradzkim; władze regionu mają przygotować biznesplan i przedstawić go rządowi Rosji. Maksymalna możliwość przeładunkowa portu ma sięgać 48 milionów ton.

O planach portu w Jantarnym poinformował najpierw dziennik "Kommiersant", powołując się na list Andrieja Biełousowa, doradcy Władimira Putina, skierowany do rosyjskiego prezydenta. Władze obwodu kaliningradzkiego potwierdziły, że pracują nad biznesplanem, ale odmówiły podania szczegółów.

Port za 200 miliardów

Władze obwodu mają przygotować ten plan do 1 lipca. Do 1 września rząd Rosji oceni projekt z punktu widzenia udziału państwa i przyciągnięcia inwestorów zagranicznych. Wartość projektu szacowana jest na 200 mld rubli (3,1 mld dol.), z czego jedna czwarta ma pochodzić z budżetu. Pomysł budowy takiego portu w obwodzie kaliningradzkim pojawił się w zeszłej dekadzie.

Później planowano powstanie portu towarowo-pasażerskiego w mieście Pionierskij i portu morskiego w Jantarnym. Eksperci oceniają projekt w Jantarnym sceptycznie ze względu na nadwyżki mocy przeładunkowych innych portów rosyjskich na Bałtyku – pisze "Kommiersant".

Autor: mp//bgr / Źródło: PAP