Komorowski: Na Kremlu słyszą dyskusję o dostawie broni dla Ukrainy. Polska nie powinna zamykać tego tematu

Komorowski: Warto zastanowić się nad dostarczeniem broni na Ukrainę
Komorowski: Warto zastanowić się nad dostarczeniem broni na Ukrainę
TVN24 Biznes i Świat
Komorowski: Warto zastanowić się nad dostarczeniem broni na UkrainęTVN24 Biznes i Świat

Jeśli trwa dyskusja o dostawach broni dla Ukrainy, to na Kremlu też to słyszą i rozważają. To jest element zachęcający Rosję do zawarcia kompromisu - powiedział Bronisław Komorowski, który był gościem programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Prezydent podkreślił, że w Polsce „nie powinno się popełniać błędu zamykania tematu dostaw broni”. - Rosja nie jest pancerna, nie jest odporna w sensie politycznym i ekonomicznym - zaznaczył prezydent.

Dokładnie rok temu na kijowskim Majdanie doszło do najtragiczniejszych wydarzeń w czasie protestów antyrządowych. W rezultacie starć demonstrantów z siłami MSW zginęło co najmniej 70 osób, ponad 500 zostało rannych.

Dramatyczne wołanie

Bronisław Komorowski pytany był, czy z perspektywy wydarzeń, jakie przez ostatni rok miały miejsce na Ukrainie nie byłoby lepiej, gdyby Majdanu w ogóle nie było. - To bardzo poważne pytanie, które zadają sobie dzisiaj liczni politycy europejscy i mieszkańcy Ukrainy. Majdan był dramatycznym wołaniem Ukraińców o prawo do opcji prozachodniej, ale powstaje pytanie o cenę rewolucji jaka się dokonała - odpowiedział gość Jolanty Pieńkowskiej. Jak dodał, Polska postępowała wtedy słusznie starając się przekonać władze Ukrainy do kontynuowania wysiłków zmierzających do podpisania umowy stowarzyszeniowej. - Niewątpliwie ówczesne władze, które nie były władzami rewolucyjnymi były, jeśli nie gwarancją, to szansą na jakąś bardziej ewolucyjną zmianę. Ale o wielu sprawach zadecydowała postawa prezydenta Władimira Putina, który nie wiadomo jakimi sposobami, ale odwrócił wcześniejsze deklaracje władz Ukrainy o woli podpisania umowy stowarzyszeniowej. Cały wysiłek Polski, w tym także i mój, szedł w kierunku tego, aby Ukraina tą umowę stowarzyszeniową podpisała - zaznaczył Bronisław Komorowski.

Polska inspiracją

Jak podkreślił, Polska jest dla Ukraińców źródłem natchnienia. - Ukraińcy pamiętają, że Polska w momencie startu do wolności w 1989 roku miała Produkt Krajowy Brutto nawet trochę mniejszy niż Ukraina. Dzisiaj mamy PKB dwa razy większy niż Kijów - przypomniał prezydent. - Ale to nie powinno być źródłem naszego samozadowolenia, ale inspiracją dla Ukrainy do szukania lepszej przyszłości poprzez obronę suwerenności i głęboką reformę wewnętrzną. My poszliśmy taką drogą i to nam się udało. Przeprowadziliśmy reforme samorządową, sądowniczą i odeszliśmy od modelu oligarchicznego w gospodarce - wymieniał. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, Ukraińcy gwałtownie dojrzewają jako naród do jednoznacznego utożsamiania się z własnym państwem, bo jest ono zagrożone i zaatakowane z zewnątrz. - Póki co, wokół władzy tego państwa, która prowadzi walkę o niepodległość jest skupiona ogromna część ukraińskiej opinii publicznej. Ale to się może popsuć i naród może odwrócić się od władzy. Poczucie porażki, zagrożenia i bankructwa będzie wzmacniało tego rodzaju tendencję - zaznaczył.

Konieczne reformy

Według gościa programu "Świat", w takiej sytuacji Ukraina musi "uciekać" w reformy. Prezydent podkreślił jednocześnie, że Ukraina jest w o wiele trudniejszej sytuacji niż była Polska 25 lat temu, bo "w naszym kraju nie było wojny". - Namawiamy Ukraińców, żeby "wzięli problemy za bary", a my im w tym pomożemy. Ukraina nie będzie bezpieczna i suwerenna, jeśli nie zdecyduje się na głębokie reformy wewnętrzne w tak dramatycznie trudnej chwili jaką jest stan wojny - dodał. Komorowski pytany, co można zrobić w obecnej sytuacji odpowiedział, że "kłopot polega na tym, że wszyscy chcą coś zrobić, ale nikt nie ma pomysłu co". - Bo co możemy zrobić? - pytał prezydent. - Zachód powiedział, że nie pójdzie na wojnę na Ukrainie i nic nie zapowiada, aby ta deklaracja straciła na aktualności - podkreślił.

Jak wywrzeć presję?

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, Zachód ma trzy możliwości wywierania presji na Moskwę. Pierwszy to jedność świata zachodniego wobec Rosji. - Polska może mieć w tym miejscu do odegrania swoją rolę, m.in. dlatego, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i NATO - tłumaczył. Druga możliwość to siła ekonomiczna Europy i Ameryki. - Warto pamiętać o tym, że gospodarka rosyjska tak naprawdę jest wielkości gospodarki Włoch, a suma gospodarki świata zachodniego to wielokrotność gospodarki rosyjskiej. Europa powinna odważniej używać tej potęgi, w tym obszarze Europa może wydobyć z siebie mocniejsze atuty, przemawiające do wyobraźni obecnego kierownictwa państwa rosyjskiego - podkreślał Bronisław Komorowski.

Trzecim obszarem, który według prezydenta jest do rozważenia "na bardzo serio" to forma wspierania Ukrainy w zwiększaniu jej zdolności do obrony własnego terytorium. - Warto się nad tym zastanawiać, w Stanach Zjednoczonych na ten temat już toczy się dyskusja. Ja uważam, że w Polsce też nie powinniśmy popełniać błędu zamykania tego tematu. Jeśli trwa dyskusja o dostawach broni dla Ukrainy, to na Kremlu też to słyszą i rozważają - powiedział.

Pancerna Rosja?

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, te trzy obszary mogą dać efekt w postaci pokazania Rosji, że jeśli nie będzie respektowała porozumienia z Mińska o zawieszeniu broni, to będzie płaciła coraz większą cenę za agresywną politykę wobec Ukrainy. - Rosja nie jest pancerna, nie jest odporna w sensie politycznym i ekonomicznym - zaznaczył prezydent.

Cała rozmowa z prezydentem Bronisławem Komorowskim jest TU

Autor: ToL//km/kwoj / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl