Jednolite wtyczki w ładowarkach. Europosłowie apelują do polskiej komisarz

[object Object]
Ławka, która naładuje telefon. Niezwykły wynalazekTVN Turbo
wideo 2/3

Grupa europosłów z czterech frakcji mających zdecydowaną większość w Parlamencie Europejskim domaga się szybkiego wprowadzenia jednolitych ładowarek do przenośnych urządzeń elektronicznych. Komisja Europejska, do której adresowany jest ich apel, zastanawia się nad prawnym rozwiązaniem problemu.

Kwestia wspólnego standardu ładowarek między innymi do telefonów komórkowych nie jest nowym tematem. W przeszłości na rynku było 30 typów ładowarek, różniących się nie tylko parametrami technicznymi, ale przede wszystkim końcówką. Komisja Europejska nie chciała zmuszać producentów twardymi przepisami do wprowadzenia jednego standardu, ale w 2009 roku pomogła im osiągnąć dobrowolne porozumienie w tej sprawie. W efekcie od 2011 roku główni producenci telefonów komórkowych zaczęli wyposażać swoje aparaty w wejścia mikro-USB.

Z porozumienia wyłamał się jednak Apple, producent popularnych iPhone'ów. Dodatkowo umowa, która była odnawiana kilkukrotnie, nie spełnia obecnie oczekiwań mających zapewnić wygodę użytkowników.

Apel europosłów

Dlatego grupa 30 europosłów z Europejskiej Partii Ludowej, Porozumienia Socjalistów i Demokratów, liberałów i Zielonych w PE wystosowała apel do komisarz do spraw rynku wewnętrznego i przemysłu Elżbiety Bieńkowskiej o działanie w tej sprawie. Chcą wprowadzenia jednolitych ładowarek nie tylko do telefonów komórkowych, ale także e-booków, tabletów, małych kamer wideo oraz do większości przenośnych urządzeń elektronicznych. - Wyobraźmy sobie, jak ułatwiłoby to nam wszystkim podróże czy pracę. To także ogromna korzyść dla środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych. Obywatele muszą poczuć, że rozwój wspólnego rynku rodzi kolejne, praktyczne korzyści - przekonuje przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Rynku Cyfrowego PE, europosłanka Róża Thun z Platformy Obywatelskiej, inicjatorka apelu. Eurodeputowani nie wierzą, że firmy same ustanowią ujednolicone standardy w tym zakresie. W liście piszą, że "ostatnie memorandum w tej sprawie jest rozczarowujące - nie wychodzi poza telefony komórkowe, nie zmniejsza ilości odpadów elektronicznych i jest pisane pod presją dużych graczy rynkowych".

Komisja przygląda się sprawie

Sama Elżbieta Bieńkowska mówiła wcześniej, że jednolita wtyczka ułatwiłaby życie konsumentom. Ale nie wszyscy komisarze są przekonani, że kwestię tę należy uregulować. Rozstrzygający głos w tej sprawie mógłby należeć do szefa KE Jean-Claude'a Junckera, ale jego otoczenie na razie przygląda się sprawie. 20 marca producenci opublikowali kolejne porozumienie w tej sprawie. - Komisja dokładnie sprawdziła, czy spełnia ono cele polityczne dotyczące interoperacyjności i uniformizacji funkcjonowania, ograniczenia fragmentacji i e-śmieci. Nadal jesteśmy w trakcie procesu refleksji. Jeśli będzie to konieczne, Komisja podejmie dalsze kroki - powiedziała rzeczniczka KE Lucia Caudet. Decydujący może być argument ekologiczny. Różne wtyczki to więcej elektrośmieci, a Bruksela stawia na walkę z odpadami. Argument ten był zresztą mocno podkreślany, gdy sprawą zajmował się poprzedni komisarz ds. przemysłu, obecny szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Właśnie za jego kadencji udało się poprzez dobrowolne zobowiązanie producentów zmniejszyć liczbę typów ładowarek do telefonów komórkowych do dwóch. Teraz zdaniem europosłów czas na kolejny krok i wymuszenie ujednolicenia, które obejmowałoby więcej rodzajów sprzętu.

Autor: mb//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl