Raport o nieludzkich warunkach pracy w Amazonie. Prezes: to nie jest firma, którą znam

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowejShutterstock

Praca cztery dni z rzędu bez snu, kobieta z rakiem piersi, która musi poprawić wydajność, podobnie jak inna, która właśnie urodziła martwe dziecko, pracownicy rutynowo wybuchający płaczem, ciągłe monitorowanie - tak według "New York Timesa" wygląda praca w Amazonie, jednej z największej na świecie firmie z branży e-commerce. Szef giganta Jeff Bezos w liście otwartym do pracowników pisze, że "artykuł nie opisuje Amazona, jakiego zna oraz opiekuńczych pracowników, z którymi codziennie pracuje".

Amerykański dziennik przepytał byłych już pracowników Amazona, jak wygląda praca w tej firmie. Z obszernego raportu, który został opublikowany w weekend, wyjawia się bardzo ponury i przygnębiający obraz.

Karetka czeka na pracownika

Pracownicy w jednym z magazynów w Pensylwanii pracowali w temperaturach przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Na zewnątrz w pogotowiu czekała karetka, aby zabierać tych, którzy stracili przytomność. Klimatyzacja w magazynie została włączono dopiero wtedy, gdy sprawą zainteresowały się media.

Byli pracownicy biurowi w siedzibie firmy w Seattle skarżyli się, że musieli pracować po 80 godzin tygodniowo. Służbowe e-maile otrzymywali w środku nocy lub gdy byli na wakacjach. Opowiadali też o opresyjnej kontroli wydajności i bezdusznym lekceważeniu osobistych problemów.

Była pracownica Amazona, która urodziła martwe dziecko opowiedziała "NYT”, że w chwili "najbardziej niszczycielskiego wydarzenia" w jej życiu została poinformowana przez firmę, że... musi poprawić wydajność. Pracodawca chciał się bowiem upewnić, że kobieta skupi się wyłącznie na swoich służbowych obowiązkach.

Amerykańska gazeta opisuje plan poprawy wydajności jako ostrzeżenie dla pracownika, że może zostać wkrótce zwolniony. Nawet była dyrektor ds. zasobów ludzkich miał wątpliwości, czy umieszczenie kobiety w tej grupie było słuszne. - Jakiego rodzaju firmą chcemy być? - zapytała wówczas swoich szefów.

Kobieta chora na raka piersi także musiała zrealizować plan poprawy wydajności. Została też poinformowana, że "trudności w jej życiu osobistym" źle wpływają na jej pracę.

Wrzody z przepracowania

Z kolei Molly Jay, która pracowała w zespole Kindle, powiedziała, że od lat otrzymywała wysokie oceny wydajności do momentu, aż musiała zaopiekować się ojcem umierającym na raka. Kiedy usłyszała od szefów, że stanowi "problem" dla firmy, wzięła bezpłatny urlop i już nie wróciła. - Jeśli nie jesteś w stanie dać z siebie absolutnie wszystkiego przez 80 godzin tygodniowo to w oczach firmy jesteś słaby - podkreśliła Molly Jay.

Pracownica, która poroniła w ciąży z bliźniakami, musiała wyjechać w służbową podróż nazajutrz po operacji. Szef powiedział jej ponoć: "Przykro mi, ale pracę wciąż trzeba wykonać. Ale nie wiem, czy to jest właściwie miejsce pracy dla ciebie, jeżeli próbujesz powiększyć rodzinę".

Narzeczony jednej z pracownic przyjeżdżał po nią do biura codziennie o godz. 22.00. Później wielokrotnie dzwonił do swojej ukochanej, aby ta wreszcie wyszła z pracy. Para wybrała się na urlop na Florydę, gdzie kobieta zamiast wypoczywać dalej pracowała - aż do momentu, gdy dostała wrzodów żołądka.

Bo Olson pracował w Amazonie niecałe dwa lata w dziale promocji książek. Twierdzi, że regularnie był świadkiem płaczu swoich współpracowników. - Prawie każda osoba, z którą pracowałem płakała przy swoim biurku - opowiadała. Dina Vaccari, która dołączyła do Amazona w 2008 roku twierdzi, że pewnego razu nie spała cztery dni z rzędu. - Firma była moim dzieckiem i robiłam co mogłam, aby odniosła sukces.

"To nie jest mój Amazon"

Artykuł "New York Timesa" odbił się szerokim echem w USA. W odpowiedzi szef Amazona Jeff Bezos napisał list otwarty do swoich pracowników.

"Artykuł szokująco opisuje praktyki zarządzania, także ludźmi, którzy przeżyli rodzinne tragedie i mają poważne problemy zdrowotne. Artykuł nie opisuje Amazona, takiego jakiego ja znam oraz opiekuńczych pracowników, z którymi ja pracuje każdego dnia" - pisze Bezos.

"Jeżeli znacie takie historie, jakie opisano w gazecie, zwróćcie się do działu HR. Możecie także napisać do mnie osobiście. Nawet jeśli takie przypadki są rzadkie lub pojedyncze, nasza tolerancja dla takiego braku empatii musi wynosić zero" - zaapelował. Bezos zwrócił uwagę, że autorzy artykułu twierdzą, że Amazon "celowo chce stworzyć bezduszne, najgorsze z możliwych miejsce pracy, gdzie nie słyszy się śmiechu i nie ma miejsca na zabawę".

"Nie poznaję takiego Amazona i mam wielką nadzieją, że wy również. Nie sądzę, aby firma z takim podejściem mogła przetrwać, a tym bardziej rozwijać się na bardzo konkurencyjnym rynku IT. Ludzie, których zatrudniamy to najlepsi z najlepszych" - napisał.

Bezos wyraził przekonanie, że każdy, kto pracuje w firmie, takiej jak opisuje to "NYT”" byłby szalony, jeżeli chciałby dłużej w niej zostać. "Wiem, że opuściłbym taką firmę. Ale mam nadzieję, że nie poznajecie firmy opisanej w artykule. I że dobrze się bawicie, pracując z grupą wspaniałych kolegów, pomagając wymyślać przyszłość i śmiejąc się przy tym" - dodał.

To nie pierwszy raz

Amazon w przeszłości wielokrotnie był krytykowany za warunki pracy w swoich magazynach w Wielkiej Brytanii czy Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów wielokrotnie dochodziło do strajków. Pracownicy domagali się podwyżek płac i lepszych warunków pracy. Skarżyli się na wyznaczanie zbyt krótkich terminów realizacji zadań, skrajną presję na zwiększanie wydajności oraz złe zasady dotyczące organizacji pracy i przysługujących im przerw.

Na pracę w firmie skarżyli się też Polacy. Koncern zatrudnia w naszym kraju 6 tys. osób.

22 lipca Amazon Polska poinformował o podniesieniu pensji wszystkim pracownikom w każdym z trzech centrów logistycznych w Polsce. Podwyżka jest efektem globalnego, corocznego procesu przeglądu wynagrodzeń. Jak poinformował Kerry Person, dyrektor ds. operacyjnych Amazon Polska, pensje wszystkich pracowników spółki wzrosną nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów w sprzedaży przez internet. Swoją działalność rozpoczęła w 1994 r. Od sierpnia 2013 r. Amazon jest również internetowym domem aukcyjnym. Koncern zatrudnia na całym świecie ponad 154 tys. osób.

Kolejne strajki pracowników Amazona w Niemczech:

Kolejne strajki pracowników Amazona w Niemczech
Kolejne strajki pracowników Amazona w NiemczechTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: The Independent, New York Times, GeekWire

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP