50 najbardziej innowacyjnych gospodarek świata. Polska awansowała

Polska znalazła się na 23. pozycji w rankingu innowacyjnościshuterstock

Korea Południowa jest liderem rankingu Bloomberg Innovation Index. W tegorocznej klasyfikacji wyłoniono 50 najbardziej innowacyjnych gospodarek. Polska uplasowała się na 23. miejscu, co oznacza awans o 2 oczka.

Ranking Bloomberg Innovation Index ocenia zdolność gospodarek do budowania innowacyjności.

Korea Południowa liderem

Korea Południowa - liderka innowacyjności - zgarnęła najlepszą notę w następujących kategoriach: udział przemysłu w tworzeniu PKB oraz poziom szkolnictwa wyższego. To duża liczba studentów oraz absolwentów nauk ścisłych sprawiły, że kraj uplasował się wysoko w rankingu. Gorzej Koreańczycy radzą sobie z produktywnością. Wydajność pracowników z tego państwa można uznać za przeciętną, bo pod tym względem zajęli dopiero 39. pozycję. Natomiast w kategorii wydatki na badania i rozwój Korea zajmuje wysokie, drugie miejsce. Również "zagęszczenie firm sektora nowoczesnych technologii" oraz liczba zarejestrowanych patentów pozwoliły Koreańczykom na wdrapanie się na podium. Natomiast "koncentracja badaczy" została sklasyfikowana na 6. miejscu. Ogólna nota, jaką zdobyła ojczyzna Samsunga to 91,31. - Najwyższe miejsce należy się państwu, które inwestuje mnóstwo pieniędzy w rozwój nowych technologii i kształci całkiem pokaźną liczbę światowych inżynierów. Jednak dyskusje na temat Korei Południowej toczą się raczej w kontekście tego, jak gospodarka może zyskać na zwrocie z innowacji - twierdzi Marcus Noland z Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie, badający Koreę Północną oraz Południową. Nowe pomysły w Dolinie Krzemowej przekładają się na rozkwit start-upów, które z kolei przyczyniają się do rozwoju gospodarki USA. Marcus Noland podkreśla, że na koreańskim podwórku wygląda to nieco inaczej. - Jeśli jesteś naukowcem lub inżynierem w Samsung Electronics i masz jakieś genialne pomysły, nie rzucasz pracy i nie rozwijasz swoich pomysłów, nie łączysz się z inwestorami, by założyć własną firmę. Ale rozpoczynasz karierę menedżerską wewnątrz Samsunga - tłumaczy Noland. Sami Koreańczycy także są świadomi tych instytucjonalnych czynników, które ograniczają ich innowacyjne podejście, jak wskazuje Noland.

Polska awansuje

Polska wspięła się dwa oczka wyżej i uplasowała na 23. pozycji w tegorocznej edycji rankingu, uzyskując łącznie 71,64 punkty (dla porównania najwyżej notowana Korea Południowa otrzymała 91,31, a ostatni w rankingu Kazachstan dostał 48,48). Biorąc pod uwagę wydatki na badania i rozwój, Polska zajęła 36. miejsce, udział przemysłu w tworzeniu PKB oceniono na 17. pozycję, a produktywność - 28. Całkiem nieźle jest w kategorii, która ocenia "zagęszczenie firm z sektora nowoczesnych technologii" - tu Warszawa zajęła 14. miejsce. Ocena poziomu szkolnictwa wyższego dała 26. pozycję. Klasyfikacja wykazała, że brakuje wciąż badaczy, ponieważ ich "koncentracja" pozycjonuje kraj poniżej średniej. Natomiast pod względem rejestracji patentów Polska zajęła 21. miejsce. Nasz południowy sąsiad - Czechy uplasował się 8 oczek niżej - na 31. pozycji, zdobywając łącznie 64,32 punkty. Węgry natomiast zajęły 30. miejsce (64,66 punkty). Niemcy są wysoko, tuż za koreańskim liderem - na drugim miejscu (85,54 punktu). Pojawienie się wśród 50 największych gospodarek świata "może oznaczać pobudzenie wzrostu w dłuższym terminie” - wskazuje Bloomberg.

Innowacyjność to wyższy standard życia

- Jeśli gospodarka jest naprawdę innowacyjna, przy innych czynnikach niezmienionych, będzie szła w kierunku wyższego wskaźnika produktywności, a to z czasem idzie w parze z rosnącymi standardami życia - powiedział Jay Bryson, ekonomista z Wells Fargo Securities LLC w Charlotte (Północna Karolina). - Ciasta wystarczy dla każdego - dodaje. Największa gospodarka na świecie - USA zajęła 8. pozycję w rankingu, a druga co do wielkości - Chiny uplasowała się na 21. miejscu. Jay Bryson uważa, że jest to uzasadnione. Mimo że jest to olbrzymi rynek, to wciąż jednak należy do grupy krajów rozwijających się. A technologie są przez Chińczyków raczej kopiowane, niż tworzone.

Podział na północ-południe

Klasyfikacja ilustruje podział na bogatą Północ i uboższe Południe. Afryka znajduje się w ogonie globalnej gospodarki - Tunezja zajmuje 46. miejsce a Maroko - 48. Ameryka Łacińska reprezentowana przez Argentynę trafiła na pozycję 49. Na najbardziej innowacyjną „dziesiątkę” składają się gospodarki europejskie (sześć) czy azjatyckie (trzy). Początkowo ranking obejmował 200 gospodarek, następnie został skrócony do 84 pozycji. Aktualnie Bloomberg publikuje klasyfikację dla 50 najbardziej innowacyjnych krajów.

Bloomberg Innovation Index 2016

Źródła, które posłużyły do stworzenia rankingu Bloomberg Innovation Index to: Bloomberg, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Bloomberg Innovation Index 2016Bloomberg

W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę siedem równo wartościowanych kategorii, których punkty są sumowane i składają się na notę od 0 do 100. Klasyfikacja analizuje następujące kategorie: udział wydatków na badanie i rozwój w PKB, udział przemysłu w tworzeniu wartości dodanej per capita, produktywność, zagęszczenie lokalnych firm z sektora nowoczesnych technologii, poziom szkolnictwa wyższego, liczbę badaczy i naukowców oraz zarejestrowanych patentów.

Wyborcze obietnice dotyczące innowacyjności pod lupą ekspertów. "Kierunkowo brzmią one dobrze"
Wyborcze obietnice dotyczące innowacyjności pod lupą ekspertów. "Kierunkowo brzmią one dobrze"TVN24 BiS

Autor: ag//km / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl